juodoji skylė

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „juodoji skylė“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „juodoji skylė“.

Įspūdinga: atrasta didžiausia juodoji skylė Paukščių take, kurios masė yra 33 kartų didesnė nei Saulės

Antradienį paskelbtame moksliniame darbe nurodoma, kad astronomai nustatė didžiausią ligi šiol atrastą juodąją skylę Paukščių take, kurios masė yra 33 kartų didesnė nei Saulės. „Gaja BH3“ pavadinta juodoji skylė buvo atrasta „netyčia“, analizuojant Europos kosmoso agentūros misijos „Gaja“ metu surinktus duomenis, naujienų agentūrai AFP papasakojo Pasquale Panuzzo, vienas iš Paryžiaus observatorijos Nacionalinio mokslinių tyrimų centro (CNRS) astronomų.
2024-04-16

JAV mokslininkams pavyko nuotraukoje užfiksuoti pirmąją mūsų galaktikoje esančią juodąją skylę: yra jos vaizdų

Jungtinių Valstijų mokslininkams pavyko nuotraukoje užfiksuoti pirmąją mūsų – „Paukščių tako“ – galaktikos širdyje esančią juodąją skylę. Iki šiol mokslininkai buvo nufotografavę tik juodąją skylę, esančią kitoje galaktikoje. Kaip atrodo net 4 milijonus kartų už Saulę masyvesnis objektas? Milžiniška juodoji skylė „Sagittarius A star“ slypi mūsų – „Paukščių tako“ – galaktikos širdyje ir yra pirmoji, kurią pavyko užfiksuoti nuotraukoje.
2022-05-13

Pirmą sykį užfiksuota, kaip juodoji skylė „suvalgo“ planetą

Žvaigždėms pernelyg priartėjus prie supermasyvios juodosios skylės, jos yra išardomos proceso, kurį astronomai vadina „spagetizacija“, metu. Kaip jau galima suprasti, tuo metu žvaigždė ištempiama į makaroną panašų siūlą ir išlaisvina tokį energijos pliūpsnį, kurį galima pamatyti už milijonų šviesmečių. Per pastaruosius kelis dešimtmečius mokslininkams pavyko pastebėti daug tokių procesų, tačiau pats siūlas dar niekuomet nebuvo užfiksuotas.
2021-05-17

Juodosios skylės nuotraukos pastūmės tolimesniems tyrimams

Po ketverių metų įtempto stebėjimo mokslininkai džiūgauja – daugiau nei 50 milijonų šviesmečių nuo žemės nutolusioje galaktikoje tarptautinė astronomų komanda užfiksavo naują gigantiškosios juodosios skylės nuotrauką. Messier 87 galaktikoje juodoji skylė pirmą kartą buvo nufotografuota prieš dvejus metus. Tuomet mokslininkai nuotraukoje užfiksavo ryškią, žiedą primenančią struktūrą su tamsiu centru – juodosios skylės šešėliu.
2021-04-18

Tyrimas parodė, kas atsitinka, kai kaktomuša susiduria dvi galaktikos su juodosiomis skylėmis

Astronomai teigia, kad katastrofiškas dviejų galaktikų susidūrimas, didesnės galaktikos centre esančią supermasyvią juodąją skylę gali palikti be medžiagos. Tokijo universiteto ekspertai sukūrė įvairių scenarijų simuliacijas, kad suprastų, kas įvyksta, kai susiduria galaktikos. Anksčiau buvo manyta, kad galaktikoms susidūrus, jų centruose esančių masyvių juodųjų skylių veikla suaktyvėja, nes jos gauna papildomos medžiagos.
2021-02-06

Netikėtumai Visatoje: astronomai praneša užfiksavę galingiausią iki šiol stebėtą sprogimą

Astronomai ketvirtadienį pranešė užfiksavę didžiausią iki šiol Visatoje stebėtą sprogimą, kurio šaltinis buvo viena supermasyvi juodoji skylė. Mokslininkai nurodė, kad sprogimo šaltinis buvo juodoji skylė, esanti galaktikų spiečiuje už 390 mln.
2020-02-28

Mokslo triumfas: pirmą sykį parodyta juodosios skylės nuotrauka

Mokslininkai pirmą sykį parodė visuomenei supermasyvios juodosios skylės nuotrauką. Objektas buvo stebimas net septynerius metus. Nuotrauką pavyko užfiksuoti aštuonių radioteleskopų, išdėstytų skirtinguose Žemės taškuose, dėka. Tarptautinė astronomų komanda šį atradimą pristatė iškart šešiuose miestuose: Vašingtone, Briuselyje, Santjage, Šanchajuje, Taibėjuje ir Tokijuje. Konferencijos metu buvo pristatyta pirmoji juodosios skylės procesų nuotrauka.
2019-04-10

Mokslininkai atskleis didelę paslaptį – jie nufotografavo juodąją skylę

Pasaulis artimiausiomis dienomis turėtų pamatyti pirmąją juodosios skylės nuotrauką. Trečiadienį astronomai iš viso pasaulio vienu metu surengs „šešias dideles spaudos konferencijas“ ir paskelbs tyrimų Įvykių horizonto teleskopu (Event Horizon Telescope, EHT), skirtu būtent šių dangaus objektų paieškai, pirmuosius rezultatus.
2019-04-06

Mūsų galaktikos širdyje aptikta milžiniška juodoji skylė

Milžinė juodoji skylė, kuri 100 tūkst. kartų didesnė už saulę, buvo aptikta mūsų galaktikos širdyje. Ji yra antra pagal dydį juodoji skylė Paukščių take, po didžiosios juodosios skylės Sagittarius A. Juodoji skylė buvo atrasta Japonijos astronomų, kuomet slėpėsi toksinių dujų debesyje, 25 000 šviesmečių atstumu nuo Žemės.

Mokslininkai prabilo apie kosminį kanibalizmą: nauji duomenys rodo pavojų

Itin masyvios juodosios skylės drasko ir ryja bejėges žvaigždes kelis šimtus kartų dažniau negu manyta lig šiol, nurodo mokslininkai. Anksčiau astrofizikai buvo apskaičiavę, kad toks kosminis kanibalizmas yra itin retas reiškinys, nutinkantys kartą per 10-100 tūkstančių metų vienai galaktikai. Vadinamieji „potvynio tipo ardomieji įvykiai“ lig šiol buvo įrodyti tik astronominėse nuotraukose, aprėpiančiose dešimtis tūkstančių galaktikų.
2017-03-14
REKLAMA
REKLAMA
Į viršų