REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Deklaruoti pajamas ir susimokėti mokesčius už praėjusius metus liko 2 savaitės. Vis tik ne visi ir ne visada tai gali padaryti – kartais nutinka taip, kad trūksta duomenų, nes darbovietės jų tiesiog nepateikė.

Deklaruoti pajamas ir susimokėti mokesčius už praėjusius metus liko 2 savaitės. Vis tik ne visi ir ne visada tai gali padaryti – kartais nutinka taip, kad trūksta duomenų, nes darbovietės jų tiesiog nepateikė.

REKLAMA

Į tokią situaciją pakliuvusi skaitytoja baiminosi, kad gegužės 2 d., iki kada reikia pateikti pajamų deklaracijas, – jau visai netoli, o susisiekusi su įmone mergina pagalbos nesulaukė.

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) nurodė, kad tokiu atveju yra dvi išeitys. Pirmoji – kreiptis į darbdavį, kuris per 10 darbo dienų privalės pateikti pažymą su visais duomenimis.

Antroji – pajamas deklaruoti savarankiškai pačiam, pateikiant visus duomenis pagrindžiančius dokumentus, pvz., atlyginimo lapelius.

Nenori nemalonumų, bet deklaruoti laiku negali

Skaitytoja Evelina (tikras vardas ir pavardė – redakcijai žinomi) laiške portalui tv3.lt skundėsi, kad norėtų pateikti pajamų deklaraciją, susimokėti ir pagaliau nusimesti nuo pečių šią naštą.

REKLAMA
REKLAMA

Vis tik ji to padaryti negali dėl buvusios darbovietės – mergina papasakojo, kad įmonė, kurioje ji dirbo maždaug prieš metus, nėra pateikusi duomenų VMI.

REKLAMA

„Skambinau į darbovietę, man pasakė, kad nieko nežino, nes pasikeitė savininkas. Tai nežinau, ką man daryti ir kaip tą deklaraciją supildyti. Juk negaliu palikti tuščių laukų, o laiko liko nedaug.

O ir, be to, negi tai nėra įmonių pareiga? Ar jie gali sau leisti tiesiog neteikti duomenų apie darbuotojus? Skolas visokias ir delspinigius tai vis tiek turėsiu mokėti aš“, – piktinosi Evelina.

Nedeklaravus laiku pirmiausia gyventojams išsiunčiami priminimus apie šią pareigą, ne kartą aiškino VMI.

Jei po priminimo gyventojas nedeklaruoja, jam gali būti taikoma administracinė atsakomybė.

Nesumokėjus skolos, už kiekvieną pradelstą dieną yra skaičiuojami delspinigiai. Paprastai kalbant, mokėtina suma didėja, todėl laukti neapsimoka.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip patikrinti, ar netrūksta duomenų?

VMI vadovės pavaduotojas Martynas Endrijaitis primena, kad duomenys apie praėjusiais kalendoriniais metais gyventojų gautas pajamas iš darbdavių ir patirtas išlaidas turi būti pateikti kasmet, iki vasario 15 d.

Pavyzdžiui, duomenys apie sumokėtas gyvybės draudimo įmokas, pensijų draudimo įmokas į pensijų kaupimo fondus, studijų įmokas ir pan.

Anot specialisto, šiuos duomenis turi pateikti mokestį išskaičiuojantys asmenys ir bankai, kredito įstaigos, gyvybės draudimo bendrovės, aukštosios mokyklos ir kt.

Vis tik M. Endrijaitis pripažino, kad ne visos įmonės duomenis pateikia laiku, t. y. iki vasario 15 d.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kad paskatintume darbdavius, finansų įstaigas pateikti trūkstamus duomenis, o gyventojai galėtų pateikti deklaraciją, kasmet dirbame pro–aktyviai.

T. y. informuojame įmones apie spragas jų pateiktoje informacijoje arba primename, kad jie dar nėra jos pateikę“, – komentavo VMI atstovas.

Jo aiškinimu, pateikti duomenys yra atvaizduojami VMI pajamų deklaravimo vedlyje, kur juos prisijungus gali matyti ir pats gyventojas.

„Dėl to klientams, kurie nori pateikti deklaraciją, visada rekomenduojame pirmiausiai įsitikinti, kad apie jų gautas pajamas ir išlaidas VMI jau turi visą informaciją ir tik tada teikti deklaraciją, antraip ją gali reikėti tikslinti.

REKLAMA

Tai padaryti galima Elektroninės deklaravimo sistemos (EDS) pirmame pajamų deklaravimo vedlio lange, kur yra pateikiama „Pažyma“ už praėjusį mokestinį laikotarpį“, – dėstė pašnekovas.

Jis pabrėžė, kad, jei gyventojas nedeklaruoja pajamų (arba deklaruoja jas nulines) ir jam dėl to yra grąžinama susidariusi pajamų mokesčio permoka, o vėliau pateikiami darbdavio duomenys, tokiu atveju gyventojas turės tikslinti deklaraciją, deklaruoti visas gautas pajamas ir, jeigu nepagrįstai buvo grąžinta gyventojų pajamų mokesčio (GPM) permoka, gyventojas turės ją grąžinti.

O, jei tai patikslinama dar ir po termino, gyventojas turės grąžinti ne tik nepagrįstai grąžintą GPM permoką, bet dar kartu susimokėti ir delspinigius.

REKLAMA

Galima kreiptis į darbdavį ir reikalauti duomenų per 10 dienų

Anot M. Endrijaičio, tokiu atveju, kai prisijungus prie EDS pajamų deklaravimo vedlio gyventojas mato, kad duomenys apie jo praėjusiais kalendoriniais metais gautas pajamas ar / ir išlaidas dar nėra pateikti, o deklaracijos pateikimo terminas artėja, turėtų kreiptis į darbdavį, kaip mokestį išskaičiuojantį asmenį, išmokėjusį A klasės išmokas.

Tuomet darbdavys gyventojo prašymu per 10 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos privalo išduoti pažymą apie gyventojo gautas pajamas ir į biudžetą sumokėtą pajamų mokestį.

VMI atstovas nurodė, kad mokestį išskaičiuojantis asmuo (šiuo atveju – darbdavys) gali išduoti ir laisvos formos pažymą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau joje turi būti nurodyti visi reikalingi duomenys, nurodyti pažymos pavyzdinėje formoje.

Pavyzdžiui: per kalendorinius metus išmokėtos A klasės pajamoms priskiriamos išmokos, išskaičiuoto ir sumokėto pajamų mokesčio sumos ir pan.

Pajamas galima deklaruoti ir savo iniciatyva

M. Endrijaitis paminėjo, kad gyventojai, susiduriantys su problema, kai VMI neturi visų duomenų apie gyventojo gautas pajamas, pateikiant pajamų mokesčio deklaraciją už 2023 metų mokestinį laikotarpį, gali pajamas deklaruoti ir savo iniciatyva.

„Tokiu atveju gautas su darbo santykiais susijusias pajamas ir nuo šių pajamų išskaičiuotą gyventojų pajamų mokestį apskaičiuoja ir deklaruoja pats gyventojas, pasiremdamas savo turimais duomenimis.

REKLAMA

T. y. atlyginimų lapeliais, „Sodros“ duomenų išrašais apie 2023 metais įmonių priskaičiuotas draudžiamųjų pajamų sumas ir banko sąskaitų išrašais“, – vardijo specialistas.

Jis pridūrė, kad, deklaruojant pajamas pagal savo turimus duomenis, prie deklaracijos gyventojas turi pridėti deklaruotus duomenis pagrindžiančius dokumentus.

Anot VMI atstovo, visais atvejais gavus pajamų yra rekomenduojama stengtis nurodyti kuo tikslesnes pajamas ir savarankiškai pildomoje deklaracijoje pagal turimą savo informaciją bei pateikiant turimus įrodymus.

Ką daryti, jei buvusi darbovietė bankrutavo?

Pasak M. Endrijaičio, tuo atveju, kai įmonė, išmokėjusi darbo užmokestį, yra bankrutuojanti, pažymos gyventojas turėtų kreiptis į paskirtą bankroto administratorių viešai skelbiamais kontaktais. 

REKLAMA

„Jeigu bankroto administratorius negali išduoti pažymos apie gyventojo gautas pajamas ir į biudžetą sumokėtą pajamų mokestį, kadangi įmonės nepateikė dokumentų, tai gyventojas apskaičiuojant ir deklaruojant tokias pajamas galėtų vadovautis savo turimais duomenimis.

T. y. atlyginimų lapeliais, „Sodros“ duomenų išrašais apie įmonės (per deklaruojamą mokestinį laikotarpį) priskaičiuotas draudžiamųjų pajamų sumas ir banko sąskaitų išrašais“, – dėstė pašnekovas.

Jis atskleidė, kad šiuo metu yra 1,1 tūkst. mokestį išskaičiuojančių asmenų, kurie privalėjo, tačiau nepateikė Metinės gyventojams išmokėtų išmokų, priskiriamų A ir B klasės pajamoms, deklaracijos. 

Kitaip tariant, jose išmokų nedeklaravo apie 3 tūkst. gyventojų.

Mes jaučiamės priespaudoje,mus taip žlugdo kad net nesinori atsidaryti to dirbtino vergo tinklalapio kuris išvertus ne wmi o wergo mamos įkalinto šūdų į ne į į o į pragarą lavonui. Ir ne į vmi. Nori kuo greičiau nusikratyti ir užmušti legaliai po truputį spaudžia iš visų pusių tuos "lavonus" kol sveikas tol išnaudoja tik pradėsi silpnėti galėsi rimtai čiulpti senukams skolas kelnėse nes ir jie net prašys pinigų už grietinę. Mirsi pūvantis ir skolingas kaip satano kandonas va toks šūdį arba ŠDĮ-šūdai į šikną institucijos uždavinys pasak tironų. Jokio gailesčio visai kaip prie sibiro tremties į "šiknaskylę" jei parašyčiau mandagiai skambėtų taip: šeške vos tik smirdėsi bezdalais uždusintas būsi pagal įstatymą,šunis tratink o ne moterims uždirbk prostiučių verge-investuotojas į klitorį myžalų šūdų vertę. Mačiau se.ks.o lėlės neturi kvapo mamytės vaikeli ir atrodo vau.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų