REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nugaros, sprando, pečių srities, galvos skausmai – šie negalavimai kamuoja vis jaunesnius žmones. Ir jei dėl šių nuolat pasikartojančių skausmų kreipiamės į gydytoją, neretai tenka išgirsti diagnozę: osteochondrozė.

REKLAMA
REKLAMA

Osteochondrozė: kas tai?

Tarp stuburo slankstelių yra kremzliniai diskai. Tai kremzlinės pagalvėlės, skiriančios vieną stuburo slankstelį nuo kito. Su amžiumi ar patyrus traumą kremzliniai diskai gali prarasti elastingumą, pradeda plokštėti, tarpai tarp slankstelių mažėja. Dėl suprastėjusios kraujotakos pablogėja kremzlinio audinio mityba, jame vyksta degeneratyviniai pokyčiai. Kaulinis slankstelių paviršius ima liestis, trinasi vienas į kitą, vystosi aplinkinių sričių uždegimas, atsiranda skausmas. Tai ir yra osteochondrozė.

REKLAMA

Ilgainiui stuburas praranda lankstumą, tampa sustingęs. Sergant osteochondroze gana dažnai kurioje nors stuburo dalyje susiformuoja kaulinių išaugų – osteofitų: paprastai sakoma, kad slanksteliuose ėmė kauptis „druskos“. Dažniausiai osteochondrozės pažeidžiamos stuburo vietos – kaklas ir juosmuo, nes tai labiausiai apkrautos stuburo dalys. Pažeistoje vietoje atsiranda skausmas, kuris paūmėja judant, keičiantis orui. Kartais gali įplyšti tarpslankstelinis diskas – tuomet formuojasi disko išvarža.

REKLAMA
REKLAMA

Kartu su medikamentais, kuriuos skiria neurologas, liga gydoma ir fizioterapija, masažu, gydomąja mankšta, akupunktūra, manualine terapija. Diagnozavus osteochondrozę tenka pakeisti kai kuriuos gyvenimo įpročius, susitaikyti, kad didesnį dėmesį stuburui turėsite skirti ne tik, kol pavyks numalšinti stiprius skausmus, bet nuolat.

Osteochondrozės gydymas namų sąlygomis

Namų sąlygomis gydomos osteochondrozės simptomai gali labai sumažėti. Tarp populiariausių ir efektyviausių naminių priemonių minimi šildomieji kompresai, mažinantys uždegimą ir skausmą. Taip pat naudojami spiritiniai žolelių antpilai (trinami į skaudamą vietą) – jie gerina kraujotaką, kartu pagerina kremzlinio audinio aprūpinimą maistingosiomis medžiagomis. Efektyviai padeda reguliarūs fiziniai pratimai, savimasažas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rekomenduojamos vaistinių augalų vonelės. Užplikykite verdančiu vandeniu 1 kg pušų spyglių, palaukite kol atvės, tada nukoškite ir supilkite į vonią. Pagulėkite šioje vonioje 15–20 minučių – tai pagerins stuburo srities kraujotaką. Vėliau įtrinkite skaudamą vietą krienų sultimis, sumaišytomis su degtine. Jau po kelių procedūrų pajusite, kad skausmas mažėja.

Norėdama sušvelninti osteochondrozės simptomus, miegokite ant ortopedinio čiužinio, kad jūsų stuburas pailsėtų ir nepatirtų papildomo krūvio.

Venkite ilgalaikio sunkaus fizinio darbo, nekelkite sunkių daiktų ištiestomis rankomis. Rekomenduojamas sportas – plaukimas. Ypač tinka plaukti ant nugaros.

REKLAMA

Didelė reikšmė gydant osteochondrozę tenka dietai. Viršsvoris sunkina padėtį ir skatina ligos vystymąsi, todėl diagnozavus osteochondrozę rekomenduojama susilaikyti nuo riebaus, saldaus maisto, taip pat patiekalų, kuriuose daug angliavandenių. Vartokite daugiau daržovių ir vaisių, stenkitės nevalgyti sūrių produktų. Kartu organizmas turi gauti pakankamai amino rūgščių, kad kremzlinis audinys būtų aprūpintas visomis reikiamomis maisto medžiagomis. Aminorūgščių gausu pieno produktuose. Jei organizmas blogai pasisavina pieną, keiskite jį raugintais produktais, sūriais. Jei nesergate ligomis, dėl kurių turėtumėte riboti suvartojamų skysčių kiekį, gerkite ne mažiau kaip 2–2,5 litrus vandens per dieną.

REKLAMA

Rizikos faktoriai

Kaip ir dauguma ligų, osteoporozė vis labiau „jaunėja“: anksčiau užklupdavusi garbaus amžiaus, pastaruoju metu ji diagnozuojama vis jaunesniems žmonėms. Beje, liga dažniau pasitaiko tarp moterų, taip pat žmonių, įžengusių į penktąją dešimtį. Yra veiksnių, kurie gali turėti įtakos arba lemti osteochondrozės išsivystymą:

• paveldėjimas;

• viršsvoris;

• stuburo traumos;

• netaisyklinga laikysena ar kūno padėtis (dirbantiems sėdimą darbą ar daug laiko praleidžiantiems nepatogia poza, pvz., dantų gydytojams, masažuotojams);

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

• fizinės veiklos stygius;

• besikartojančios infekcinės ligos;

• kai kurios lėtinės ligos.

Pagrindinis simptomas – skausmas

Ligos pradžioje dažniausiai pasireiškia stiprūs kaklo, juosmens, nugaros skausmai. Skausmo intensyvumas – įvairus: nuo įkyraus maudimo iki nepakeliamo, veriančio skausmo. Ligai progresuojant stuburas praranda lankstumą, mažėja judesių amplitudė. Skausmas – neatsiejama osteochondrozės dalis. Jo intensyvumas kinta, bet dažniausiai nepraeina.

Vaistų, galinčių išgydyti osteochondrozę, nėra, švelninami tik šios ligos simptomai: tam skiriami vaistai nuo skausmo, taip pat slopinantys uždegimą. Taikoma fizioterapija, masažas.

REKLAMA

Mankšta sergant osteochondroze

Pratimus būtina atlikti kasdien – tai pagerins stuburo audinių aprūpinimą deguonimi ir maistingosiomis medžiagomis, didins lankstumą.

1. Pradinė poza – patogiai atsisėdus, nugara pečių plotyje, rankos padėtos ant kelių. Pasukiokite galvą į kairę, į dešinę. Judesį atlikite lėtai, sukite, kol kakle pajusite tempimą. Luktelėkite keletą sekundžių, o tada lėtai sukite galvą į kitą pusę. Pratimą atlikite 10 kartų, kasdien galvą turėtumėte pasukti vis šiek tiek daugiau, kol pasieksite maksimalią amplitudę.

REKLAMA

2. Atsistokite ant grindų keturiomis, plaštakomis, keliais ir pėdomis tvirtai remkitės į grindis. Išrieskite nugarą tarsi pasišiaušusi katė, tada ištiesinkite stuburą, bet neišsirieskite. Pakartokite 10 kartų.

3. Atsisėskite ant grindų, apkabinkite kelius rankomis. Įkvėpkite ir švelniu minkštu judesiu riskitės ant nugaros, iki pečių juostos. Pratimo metu nugara turėtų būti suapvalinta, jauskite, kaip kiekvienas stuburo slankstelis paliečia grindis. Beje, kad stuburo netraumuotumėte, atlikite šį pratimą ant kilimo ar kilimėlio. Pakartokite 7 sykius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ligai paūmėjus, kai imate jausti stiprų skausmą, atlikite mažiau pratimų arba apskritai liaukitės, luktelėkite, kol skausmas aprims.

Mankšta neišlipus iš lovos

Sergant kaklo osteochondroze mankštą galima atlikti neišlipus iš lovos – čia puikiausiai galite pamankštinti kaklo ir viršutinės nugaros dalies raumenis.

• Atsigulkite ant nugaros ir iškvėpdama pakaušiu spauskite pagalvę. Įkvėpdama atleiskite, o iškvėpdama pratimą pakartokite. Rekomenduojama atlikti 10–12 pratimų. Tada apsiverskite ant pilvo ir analogiškai spauskite pagalvę kakta.

• Gulėdama ant pilvo nuleiskite galvą žemyn, kad ji karotų šalia lovos. Palaukite 15 sekundžių. Tada pakartokite pratimą atsigulusi ant nugaros, dešinio, kairio šono.

• Atsigulkite ant nugaros, pasukiokite galvą į kairę, į dešinę, kol kakle pajusite malonų tempimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų