REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar meilei netrukdo spygliuotų vielų tvoros?

Turbūt niekas neatsakys į klausimą, kodėl moterys teka už įkalinimo įstaigose sėdinčių vyrų. Pasak šiose įstaigose dirbančių pareigūnų, priežastys įvairios ir sunkiai suvokiamos – gal iš nuobodulio, gal dėl žemiškųjų malonumų (nors ir retų), o gal moterys verčiamos, nes kažkam kažką skolingos?

Priežastys įvairios

Panevėžio pataisos namų (PN) administracija pernai gavo 33 nuteistųjų prašymus tuoktis, tačiau buvo įregistruota tik 21 santuoka – mat dalis moterų arba jų vyrų persigalvojo. Net 12 nuteistų moterų susituokė su taip pat bausmę atliekančiais vyrais.

Neseniai pasklido kalbos, jog gautas ir vienos Šiaulių kanibale pramintos – Viktorijos Vaitiekaitytės – prašymas tuoktis su kituose PN bausmę atliekančiu kaliniu. To nei paneigė, nei patvirtino ne vienerius metus Panevėžio PN vadovaujantis direktorius Edvardas Norvaišas. „To aš negaliu pasakyti – tai asmeniniai dalykai. Klauskite jos pačios“, – sakė direktorius.

PN pareigūnai neklausinėja, kodėl viena ar kita kalinti moteris ryžtasi tekėti už nuteistojo, kurio neretai būna net nemačiusi. „Mes neturime teisės kištis į asmeninį žmogaus gyvenimą ir daryti kažkokią įtaką jo apsisprendimui, – visi kaip vienas sakė kalbinti PN pareigūnai. – Priežastis, kodėl du nuteistieji nusprendžia susieti gyvenimą ar kodėl moteris ryžtasi tekėti, tarkim, už žmogžudžio, galime tik nuspėti. Galbūt dažniausiai bausmę atliekančiojo tikslas būna vienas – turėti žmogų, su kuriuo galima bendrauti – bent jau laiškais. Jei nuteistasis (ar nuteistoji) yra vienišas, niekas jo nelanko, tai susituokus atsiranda įstatymo numatyta galimybė gauti 2 ilgalaikius pasimatymus per metus, kurių vietą nustato įstaigos vadovas. Tik už vieno sutuoktinio atvežimą pas kitą privalo sumokėti patys sutuoktiniai. Tai sudaro maždaug 200 litų, o dar maždaug 600 litų sumoka valstybė. Jei nuteistieji elgiasi gerai, neturi nuobaudų, tai PN direktorius turi teisę skirti papildomų ilgalaikių ir trumpalaikių susitikimų. Be to, dar galima bendrauti laiškais ir telefonu. Visa tai numato Bausmių vykdymo kodeksas.“

REKLAMA
REKLAMA

Bučinys ir 4 valandos

Paklaustas, galbūt jam pavykę perprasti tokios jaunosios filosofiją, Panevėžio PN vadovas E. Norvaišas tik gudriai šyptelėjo: „Meilei nei sienų, nei ribų nėra...“

REKLAMA

Beje, jei tuokiasi kalinių pora, tai nuotakos paprastai vežamos į tuos PN, kuriuose kali jaunikis. „Nors įstatymas nenumato konkrečios sutuoktuvių ceremonijos vietos, bet tai tapo nerašyta taisykle, – sakė „Akistatos“ kalbinti pareigūnai. – Mat „zonoje“, kur kali vyrai, geriau užtikrintas saugumas. O jei, tarkim, moteris teka už kalėjime bausmę atliekančio ar už nuteistojo iki gyvos galvos, tai kitaip ir negali būti, nes šie nuteistieji laikomi dar griežtesnėmis sąlygomis. Jiems įstatymas numato (būtina sąlyga – nuteistasis turi priklausyti vadinamai paprastajai grupei) kartą per 2 mėnesius trumpalaikį pasimatymą – iki 4 valandų, kuris vyksta specialiose patalpose.“

REKLAMA
REKLAMA

„Šiais metais mūsų įstaigoje susituokė 14 porų, – sakė Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo direktoriaus pavaduotojas Romas Ostanavičius. – Iš jų maždaug apie 40 procentų – su nuteistosiomis. Santuokos ceremonija tetrunka vos 10 minučių. Atvykęs Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojas atlieka visą procedūrą stebint mūsų darbuotojams. Jaunieji paprastai prisiekia vienas kitam būti kartu iki „grabo lentos“, apsikeičia simboliniais žiedais, bučiniu ir lieka vieni du 4 valandoms atskirame kambaryje. Šampano taurės pakelti, deja, negali.“

R. Ostanavičius paaiškino, jog kalėjime draudžiama mūvėti brangaus ar pusbrangio metalo žiedus, tad dažnai jaunieji apsikeičia tik paprasto metalo ar netgi iš siūlų nupintais žiedais. Jei žiedai prabangaus metalo, tai po sutuoktuvių šiuos žiedus jaunamartė, jeigu ji pati nėra nuteistoji, vežasi namo. „Ko gero, vestuvės yra didžiausia paguoda nuteistiesiems iki gyvos galvos – jie bent jau gauna galimybę kažkam rašyti laiškus, gauti nors ir trumpalaikius pasimatymus, nes dalis tokių asmenų visai nelankomi“, – sakė pareigūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bevielis telefonas Beje, kokius pasimatymus skirti – ar palikti sutuoktinius be priežiūros ir leisti vieniems praleisti tas valandas, ar leisti tik pasikalbėti telefonu, žvelgiant vienam į kitą per stiklą, – sprendžia įstaigos administracija, atsižvelgdama į nuteistojo elgesį. „Privalome užtikrinti kito asmens saugumą, – paaiškino situaciją R. Ostanavičius. – Turime būti tikri, kad nuteistasis nepanaudos smurto prieš savo sutuoktinę.“

Anot šio direktoriaus pavaduotojo, šiais laikais nuteistiesiems susipažinti nėra sunku. „Bibliotekose jie skaito laikraščius, kuriuose randa ir pažinčių skelbimų, klausosi radijo, žiūri televizijos laidas, – vardijo pareigūnas. – Taigi pasiūlymų nestinga. O tuomet rašo laiškus, kartais pasitelkdami graudulingus tekstus sugebančius rašyti likimo draugus. Na, o laiškais užsimezgusią draugystę kartais ir vestuvės vainikuoja. O pats geriausias susipažinimo būdas – tai vadinamasis bevielis telefonas „iš lūpų į lūpas“, kai žmonas priperša likimo arba laisvėje likę draugai, į pasimatymus atvykę artimieji.“

REKLAMA

Panevėžio PN direktorius E. Norvaišas patvirtino, jog 3 jų įstaigoje kalėjusios moterys susituokė su nuteistaisiais iki gyvos galvos. „Akistatos“ žiniomis, viena iš jų jau atliko bausmę, tačiau iki šiol važinėja į susitikimus su savo antrąja puse, kuris bausmę atlieka ne Lukiškėse, o specialioje „zonoje“, įrengtoje nuteistiesiems iki gyvos galvos Pravieniškių PN-atvirojoje kolonijoje.

Rūpinasi jaunoji

Pravieniškių PN-atvirosios kolonijos vadovas Virginijus Ceslevičius sakė, kad čia santuokų, kai tuokiasi abu kalintys jaunavedžiai, įregistruojama nedaug. „Kartais tuokiasi poros, kurios jau ir laisvėje gyveno kartu, kartu darė nusikaltimus ir abu pakliuvo už grotų. Bet dažniausiai už mūsų įstaigoje bausmę atliekančių vyrų teka moterys „iš laisvės“, – paaiškino direktorius. – Vien šiais metais susituokė 87 nuteistieji, o pernai – per 150. Vidutiniškai per mėnesį įregistruojama po 13–15 santuokų. Tai atlieka Kaišiadorių civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojai – jie atvyksta pas mus kartą per mėnesį. Santuokos ceremonijoje leidžiame dalyvauti ir besituokiančiųjų tėvus.“

REKLAMA

Pasak direktoriaus, šventiniais apdarais (jaunikio apranga – aut. past.), žiedais ir kitais tokiai progai skirtais atributais paprastai rūpinasi jaunoji arba nuteistojo tėvai. Vaišėms maistą nuteistasis gali įsigyti PN parduotuvėje. Po ceremonijos abu jaunavedžiai gauna papildomą ilgalaikį – iki 2 parų – pasimatymą. Tam skiriamos atskiros patalpos, kuriose įrengta virtuvėlė, dušas, yra lova, televizorius.

Laikoma antrarūše

V. Ceslevičius taip pat teigė nesiryžtąs spėlioti, kokios priežastys pastūmėja moteris tekėti už nusikaltimus padariusių ir įkalintų vyrų. Jis tik minėjo, kad besituokiančiuosius galima skirstyti į kelias kategorijas: vieni jau draugavę iki tol, kol pateko už grotų, kitiems žmonas suranda tėvai, norintys, kad jų vaikas vis dėlto turėtų šeimą, nenutrūktų jo socialiniai ryšiai, būtų kas jais vėliau pasirūpins. Dalis moterų nori ištekėti ir tam ryžtasi net ir tuomet, kai būsimąjį vyrą pažįsta tik iš laiškų ir iki tuoktuvių jo nebūna net mačiusios – na, nebent tik jo nuotrauką. Anot psichologų, taip elgtis moteris kartais verčia dar pakankamai gaji visuomenės nuomonė, jog netekėjusi moteris – antrarūšė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Viena pažįstama 37 metų moteris, pavadinkime ją Nora, yra ištekėjusi už nuteistojo iki gyvos galvos. „Galbūt kitiems ir sunku suprasti, kodėl aš ryžausi tokiam žingsniui, – prisipažino ji „Akistatai“. – Tačiau mano gyvenimas buvo gana sudėtingas: iki tol buvau ištekėjusi du kartus, tačiau abu – nesėkmingai. Pirmasis vyras paliko mane dėl kitos moters, o antrasis buvo girtuoklis, skriausdavo ir mane, ir mano dukrą. Vėliau kilo įtarimų, kad jis kėsinasi mano vaiką tvirkinti, todėl išsiskyriau. Kartą gavau laišką, parašytą nuteistojo. Iš pradžių numečiau jį į šoną, bet vėliau nutariau parašyti atsakymą. Taip ir susirašinėjome daugiau nei metus. Paaiškėjo, jog tas kalinys nuteistas iki gyvos galvos už tai, kad nužudė 2 žmones. Išsigandau, tačiau vėliau pamąsčiau: ko gi aš bijau – jis juk už grotų ir nieko daugiau nenuskriaus. O aš jam gal esu ta kelrodė žvaigždė, dėl kurios jam verta keisti savo gyvenimą, mąstymą ir iš naujo pervertinti savo susikurtas ar aplinkos, kurioje jis gyveno, įdiegtas vertybes? Žinau, kad daug kam sunku tai suvokti, tačiau aš nutariau pasišvęsti žmogui, kuris jau 15 metų sėdi už grotų, tad už jo ištekėjau. Juolab kad mano dukra išlėkė mokytis ir dirbti į užsienį, o aš likau viena. Tikrai suprantu, kad tokie nuteistieji turi savų išskaičiavimų, tačiau viską pamirštu per tuos trumpučius pasimatymus, kai matau laime spindinčias jo akis... Be to, viliuosi, kad kada nors jis išeis į laisvę...“

REKLAMA

Be Mendelsono maršo

Kaip jau minėta, vestuvės už grotų – be limuzinų, be byrančių žiedlapių virš jaunųjų galvų, be tradicinio Mendelsono maršo, be šampano ir gausaus svečių būrio. Tačiau išradingos nuotakos, net ir besituokdamos už grotų, stengiasi atrodyti kuo gražiau, padaryti tuoktuvių akimirką kuo šventiškesnę. Toms, kurios gyvena laisvėje, tai padaryti lengviau, tačiau ir kalinčios nuotakos taip pat deda visas pastangas, kad būsimajam vyrui atrodytų kuo įspūdingiau. „Pas mus yra bausmę atliekančių darbščių, auksines rankas turinčių siuvėjų, kurios sugeba pasiūti ar numegzti dailias sukneles, – sakė Panevėžio PN direktorius E. Norvaišas. – O tradicinėmis baltomis suknelėmis čia puošiamasi labai retai – jas dažniausiai parūpina nuotakos artimieji.“

REKLAMA

Beje, iki 2003 metų (tais metais įsigaliojo naujas Bausmių vykdymo įstatymas) apie jokią santuoką nebuvo galima nė pasvajoti, jeigu abu poroje – ir vyras, ir moteris – kalėjo. O pakeitus Bausmių vykdymo įstatymą, kalinių prašymų tuoktis buvo smarkiai padaugėję.

Per daugiau nei dešimtmetį besituokiančiųjų kalinimo įstaigose skaičius mažai keičiasi.

Tik Faktai:

Anglija

Nuteistasis privalo pateikti prašymą susituokti arba sudaryti civilinę partnerystę. Įkalinimo įstaigos viršininkas sprendžia, ar santuoka arba civilinė ceremonija turėtų vykti kalėjime, ar artimiausiame Metrikacijos biure. Visą santuokos eigą organizuoja patys būsimieji jaunieji. Pvz., susisiekia su reikiamais žmonėmis, užpildo reikiamus blankus ir sumoka visas išlaidas. Tam tikrus dalykus gali padėti organizuoti kapelionas. JAV

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Santuokos sudarymo nuostatai skiriasi priklausomai nuo valstijos ir kalėjimo režimo, tačiau pagrindinės taisyklės yra tos pačios. Pirmiausia jaunieji turi užpildyti prašymą ir sumokėti mokesčius (maždaug 450 litų) bei pateikti dokumentus, patvirtinančius amžių ir JAV pilietybę. Kai gaunamas kalėjimo sutikimas, šeimos planavimo specialistai iš kalėjimo susisiekia su laisvėje esančiu jaunuoju ir padeda suorganizuoti vestuves. Jauniesiems dar reikia sumokėti už kapeliono dalyvavimą ir santuokos liudijimą. Į vestuves būtina atsivesti liudininką, kuris yra kalinčiojo lankytojų sąraše arba yra kalinys. Po ceremonijos, priklausomai nuo kalėjimo režimo, jauniesiems gali būti leidžiama praleisti šiek tiek laiko drauge, pasidaryti vestuvių nuotraukų.

REKLAMA

TIK FAKTAI:

Lietuvoje nuteistiesiems leidžiami trumpalaikiai – iki 4 valandų – ir ilgalaikiai – iki 2 parų – pasimatymai.

Pasimatymų skaičius ir rūšis priklauso nuo įstaigos ir grupės, kurioje atlieka bausmę nuteistasis. Ilgalaikiai pasimatymai tardymo izoliatoriuose bei nuteistiesiems iki gyvos galvos (jei jie kali Lukiškių kalėjime, o į Pravieniškes perkeltiems nuteistiesiems iki gyvos galvos taikomas švelnesnis režimas) nesuteikiami.

Trumpalaikiai pasimatymai su sutuoktiniu, sugyventiniu bei artimais giminaičiais ar draugais vyksta pataisos įstaigos atstovo akivaizdoje, tačiau pokalbių nesiklausoma. Nuteistojo pageidavimu, trumpalaikis pasimatymas gali būti pakeistas pokalbiu telefonu.

REKLAMA

Ilgalaikiai pasimatymai, suteikiantys teisę kartu praleisti laiką, nuteistajam leidžiami tik su sutuoktiniu, sugyventiniu ar artimais giminaičiais. Ilgalaikis pasimatymas taip pat leidžiamas su asmeniu, su kuriuo nuteistasis turi bendrą vaiką, jei nei nuteistasis, nei šis asmuo nėra susituokęs su kitu asmeniu arba neturi sugyventinių.

Ilgalaikiai pasimatymai vyksta atskiroje ilgalaikiams pasimatymams skirtoje patalpoje. Nuteistiesiems, paliktiems atlikti ūkio darbus kardomojo kalinimo vietose, laisvės atėmimo vietų ligoninėse arba kalėjimuose, kur nėra galimybių suteikti ilgalaikių pasimatymų, vienas ilgalaikis pasimatymas pakeičiamas 3 trumpalaikiais.

Nuteistąjį, sergantį sunkia liga, pavojinga jo gyvybei, pataisos įstaigos direktorius privalo leisti aplankyti sutuoktiniui, sugyventiniui ir artimiems giminaičiams. Šie aplankymai į skirtinų pasimatymų skaičių neįskaitomi.

REKLAMA
REKLAMA

Nuteistiesiems, kurie nelaisvės bausmę atlieka būdami priskirti paprastajai arba lengvajai kalinių grupei, PN direktoriaus arba jį pavaduojančio pareigūno nutarimu gali būti suteikiami papildomi trumpalaikiai ir ilgalaikiai pasimatymai socialiniams nuteistojo ryšiams palaikyti.

Aurelija ŽUTAUTIENĖ  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų