REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar antras gimdymas yra pirmojo pakartojimas, ar unikalus procesas, kuriam ir vėl reikia ruoštis iš naujo? Ką naujo gali apie save sužinoti moteris, kuri kartą jau yra gimdžiusi ir dabar laukiasi antrojo? Kas jos laukia gimdykloje?

REKLAMA
REKLAMA

Patyrusiųjų patarimai

 Dauguma moterų antrajam gimdymui ruošiasi ne taip atsakingai, kaip pirmajam – juk viskas, atrodo, jau žinoma ir pažįstama. Vis dėlto net jei pirmasis kūdikis gimė sklandžiai, dar nereiškia, jog antrojo nėštumo metu galima prarasti budrumą ir nesiruošti gimdymui.

REKLAMA

 Antrą kartą gimdant taip pat svarbu stebėti savo būklę, lankyti pasirengimo gimdyti kursus ir rengtis šiam įvykiui ne mažiau kruopščiai, nei pirmajam. Juk antrieji kūdikiai dažniausiai gimsta didesnio svorio už pirmagimius, o ir mama jau būna bent keleriais metais vyresnė. Jai prireiks ne tik žinių apie gimdymą, bet ir jėgų stangintis. Todėl kiekvieno nėštumo metu būtinas tam tikras fizinis pasirengimas – speciali nėščiųjų mankšta, pratimai baseine, joga ar pan. Kitaip tariant, kiekvienam gimdymui ruošiamasi iš naujo, net jei laiko tarpas tarp abiejų įvykių visai nedidelis.

REKLAMA
REKLAMA

 Į kelią!

 Daugybė pirmą kartą gimdančių moterų į gimdymo namus atvažiuoja gerokai prieš prasidedant gimdymui. Vienos nusprendžia apsidrausti, kitos parengiamuosius sąrėmius supainioja su tikraisiais. Prisimindamos be reikalo sugaištą laiką antrą kartą į gimdymo namus jos nesiskubina, laukia iki paskutinės akimirkos.

 Tačiau pirmą kartą gimdymas dažniau prasideda šiek tiek vėliau nei numatyta jo data, o antrą kartą jis gali prasidėti anksčiau, taigi užklupti tada, kai jo dar nelabai tikimasi. Beje, gimdymo pradžios „patyrusi“ moteris gali apskritai nepastebėti. Vienu iš pirmųjų gimdymo pradžios signalų laikomas gleivių kamščio, dengiančio gimdos kaklelį ir saugančio kūdikį nuo iš išorės į gimdą galinčių patekti infekcijų, pasišalinimas. Pirmą kartą gimdančioms jis paprastai pasišalina likus keletui valandų ar net keletui dienų iki pirmųjų sąrėmių. Antrą kartą jis dažniau pasišalina jau prasidėjus reguliariems sąrėmiams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pajutę, kad kūdikis jau pasiruošęs į kelią, moterys neretai orientuojasi pagal pirmąjį gimdymą, mano, jog sąrėmiai truks dar ne vieną valandą, tad neskubėdamos kraunasi daiktus. Tačiau sąrėmiai gali pasiekti piką labai greitai. Pasak pasaulinės statistikos, civilizuotose šalyse „pakeliui“, t. y. automobilyje, nespėjusios nuvykti iki ligoninės, dažniau pagimdo kaip tik antrą ir trečią kartą gimdančios moterys, o ne nesuskubusios pirmakartės.

 Ką rodo laikrodžiai?

 Beveik visos antro vaikelio susilaukusios mamos pastebi, jog antrasis gimdymas trunka daug trumpiau nei pirmasis. Pirmojo kūdikio gimimas užtrunka vidutiniškai 12–18 valandų, o antro ir trečio – apie 8–10 valandų. Kodėl?

REKLAMA

 Esmė ta, kad pirmą kartą gimdančios moters gimdos kaklelis iš pradžių turi sutrumpėti ir tik paskui pradeda iš lėto atsidaryti.

Vėlesnių gimdymų metu, net jei po pirmojo gimdymo prabėgo gana daug metų, gimdos kaklelis ir makšties raumenys jau būna išsaugoję elastingumą, minkštumą, nes juos jau kartą buvo ištempusi gimstančio kūdikio galvutė. Kakleliui atsidaryti prireikia mažiau laiko ir pastangų. Jau nėštumo pabaigoje gimdos kaklelis šiek tiek prasiveria, o prieš pat prasidedant gimdymui jis jau būna atsivėręs apie 2 cm.

REKLAMA

 Stangų periodas paskesnių gimdymų metu taip pat būna trumpesnis. Pirmą kartą gimdančioms jis trunka apie 1–2 valandas, o pakartotinai gimdančioms – 20–60 minučių. Patyrusios gimdyvės nebaugina nežinia, ji paprastai neeikvoja jėgų nereikalingam blaškymuisi. Ji jau žino, į kokį „tašką“ nukreipti pastangas, todėl stanginasi rezultatyviau.

Ai, skauda!

 Kadangi antrasis gimdymas vyksta greičiau ir aktyviau, sąrėmiai būna dažnesni ir ilgesni, kartu ir efektyvesni. Energingą organizmo darbą lydi aštresni pojūčiai. Todėl antrasis gimdymas neretai būna skausmingesnis nei pirmasis. Tačiau pliusas tas, jog moteris jau daugmaž žino, kas jai buvo veiksmingiausia malšinant skausmą pirmą kartą (masažas, tam tikros pozos, taisyklingas kvėpavimas ar medikamentai), taigi iš karto ir geriau orientuojasi, kokių priemonių griebtis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pogimdyminiai skausmai taip pat gali būti juntami stipriau. Priežastis – gimdos grįžimas į pradinę padėtį. Pakartotinio nėštumo metu ji padidėja labiau nei pirmojo. Padidėja ir šio organo jautrumas, taigi atsistatymas vyksta skausmingiau. Ji traukiasi stipriau, tai sukelia skausmą, kuris gali ypač sustiprėti kūdikį maitinant krūtimi. Tačiau neverta būgštauti – skausmingiausios būna tik pirmosios dienos po gimdymo ir, jei reikia, šiuos skausmus padės įveikti gydytojai, mat tomis dienomis mama ir kūdikis dar būna gimdymo namuose.

REKLAMA

 Kaip viskas sudėtinga

 Daugeliu atvejų natūralią antrojo gimdymo eigą gali sutrikdyti tie patys sunkumai, kaip ir pirmojo. Bet, kaip sakoma, neigiama patirtis – taip pat patirtis. Todėl būtina iš anksto smulkiai papasakoti gydytojui, kaip vyko pirmasis gimdymas. Žinodamas apie kilusius sunkumus jis atidžiau stebės gimdyvę, greičiau imsis reikiamų priemonių kad išvengtų ankstesnio gimdymo scenarijaus pasikartojimo ir galimų to pasekmių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų