REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artėjanti mokslo metų pradžia mokykloms žada prasidėsiantį diržų veržimosi laikotarpį. Mokinio krepšelio lėšos sumažintos 35 Lt, apkarpius mėnesinę bazinę algą pedagogams darbo užmokestis kris 4,7 proc., o iš mokinio krepšelio neišgyvenančių mažų kaimo mokyklų šviesuoliams piniginės gali paplonėti ir 8 proc.

REKLAMA
REKLAMA

Privilegijuotųjų klasė

Kiek mokytojų atlyginamas mažės, švietimo ir mokslo viceministro Vaido Bacio nuomone, priklausys nuo pačių savivaldybių.

REKLAMA

„Pedagogai – privilegijuotoji klasė, nes jiems darbo užmokestis mažinamas tik 4,7 proc. Iš tiesų dalies mokytojų pajamos mažės, nes mažėja vaikų klasėse. Ar teisinga, kad su 30-ies mokinių klase dirbantis pedagogas gauna tiek pat, kiek kolega, mokantis penkis vaikus? Jei kirpėjas po 50 Lt apkirpdavo septynis klientus, o dabar – keturis, mažėja ne jo atlyginimas, o pajamos“, – aiškino V.Bacys.

Pasak jo, kaip sutaupyti, sprendimo turi ieškoti ne pačios mokyklos, o savivaldybės.

„Reikia politinės valios: arba reformuoja švietimo tinklą, kad neliktų pustuščių klasių, ir visi uždirba gerai, arba dirba su mažai mokinių, bet visi gyvena skurdžiai“, – mano V.Bacys.

REKLAMA
REKLAMA

Uždirba per mažai

Pedagogus ginanti profesinė sąjunga piktinasi, kad viceministras nesupranta, kas yra privilegijuotoji klasė. Pasak Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininko Alekso Bružo, mokytojai sutinka, kad darbo užmokestis būtų mažinamas 4,7 proc., nors įsitikinę, kad jiems už darbą per mažai atlyginama.

„Valstybėje nesubalansuotas darbo užmokestis. Pagal atlyginimų dydį pedagogo profesija turėtų būti antrajame dešimtuke. Pirmajame – prezidentas, premjeras ir visa šalies aukščiausioji valdžia. Visoje Europos Sąjungoje daugiau už mokytojus uždirba ir gydytojai. Tačiau Prancūzijoje mokytojas už valdininką uždirba 1,2 karto daugiau, nemažai šalių, kur net du kartus daugiau. O policininkas daugelyje šalių uždirba mažiau už mokytoją“, – vardijo A.Bružas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, Lietuvoje pedagogo darbas būtų deramai įvertintas, jei per savaitę turinčio 18 pamokų bei 18 val., skirtų kitiems darbams, mokytojo vidutinis darbo užmokestis sunkmečiu siektų apie 3000 Lt neatskaičius mokesčių, ekonominio pakilimo metais – apie 4000 Lt.

„Daugiau nei 4,7 proc. mažinti mokytojų uždarbio nebegalima. Jei valdžia šito nesupras, kalbėsimės kitu tonu“, – pareiškė A.Bružas.



Uždaro mokyklas

Panevėžio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Skaidrutė Kriukienė mano, kad mokinio krepšelio lėšų apkarpymą skaudžiausiai pajus kaimo mokyklos.

REKLAMA

„Mes ir taip visada kenčiame dėl neužpildytų klasių, todėl mokykloms trūksta krepšelio lėšų. Leisime pačioms įstaigoms spręsti, ko atsisakyti“, – teigė S.Kriukienė.

Tik dviejose iš 14 rajono pagrindinių mokyklų mokosi daugiau nei šimtas vaikų. Skaičiuojama, kad rugsėjo 1-ąją į rajono mokyklas susirinks 150 mokinių mažiau nei pernai. Dėl mažo mokinių skaičiaus šiemet duris uždarė trys pradinių klasių skyriai.

„Kad skyrius išsilaikytų, jame turi mokytis bent 50 vaikų. Rajonas tokių didelių neturi. Pradinių klasių skyriai neša tik nuostolius, nes išlaikomi iš bazinių mokyklų biudžeto“, – pripažino specialistė.

REKLAMA

Pasak jos, tokių skyrių pedagogų atlyginimai nemažės tik dėl to, kad dirbama su keliomis sujungtomis klasėmis. Praėjusiais mokslo metais Panevėžio rajono pedagogų vidutinis darbo užmokestis buvo daugiau kaip 2000 Lt neatskaičius mokesčių. Mėnesinę bazinę algą sumažinus 4,7 proc., mokytojų atlyginimas sumažėtų apie 60–80 Lt.

Miesto Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos Janinos Gaidžiūnaitės teigimu, Panevėžio mokyklos neturėtų pajusti nepatogumų dėl apkarpyto krepšelio. Pasak jos, dėl sumažintos bazinės algos pedagogų darbo užmokesčio sąskaita ketinama sutaupyti apie 2 mln. Lt – tiek, kiek Panevėžys neteks mokinio krepšelio lėšų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jei pavyktų sutaupyti pinigų iš mokinio krepšelio, metų pabaigoje galėtume padengti kai kuriuos švietimo įstaigų įsiskolinimus“, – planuoja J.Gaidžiūnaitė.



Skaičiuos pamokas

Kad mažėjant mokyklų finansavimui pedagogams gali tekti susiveržti diržus, neatmeta Paįstrio J.Zikaro vidurinės mokyklos direktorius Vaclovas Krikščiūnas. Anot jo, kaip mokytojai gyvens per mokslo metus, paaiškės rugsėjį suskaičiavus darbo valandas.

„Gali tekti taupyti neformalaus ugdymo sąskaita, gal klasių per kai kurias pamokas nebeskirsime. Žinoma, kad dėl to mokytojams mažės darbo krūvis, o kartu – ir uždarbis“, – svarstė V.Krikščiūnas.

Jo teigimu, kitų būdų sutaupyti mokykla vargu ar suras.

„Kvalifikacijos kėlimo sąskaita taupyti jau nebėra iš ko, gegužę prisipirkom vadovėlių. Mokomės ir iš senų, nors ir iš apsitrynusių“, – vardijo direktorius.



Inga Kontrimavičiūtė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų