• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas, norėdamas atrodyti liberalus politikas, savo pirmajam interviu pasirinko opozicinį laikraštį. Tuo tarpu jo pirmtakas Vladimiras Putinas jau kone paskelbtas šventuoju.

REKLAMA
REKLAMA

Rusijoje gilėjant ūkio krizei šalį valdančio tandemo tvirtumas tapo pamėgta politologų ir apžvalgininkų diskusijų tema. Jie stengiasi nepraleisti net mažiausio V.Putino ir jo įgaliojimų perėmėjo D.Medvedevo nuomonių ar poelgių skirtumo. Todėl plataus atgarsio ne tik Rusijoje sulaukė tai, kad pirmajam savo - kaip valstybės vadovo - interviu D.Medvedevas pasirinko opozicijos laikraštį "Novaja gazeta", garsėjantį V.Putino kritika ir dar tuo, kad keli jo žurnalistai tapo samdytų žudikų aukomis. D.Medvedevo spaudos atstovė Natalija Timakova sakė, kad būtent dėl laikraščio žurnalistų tragiškos mirties D.Medvedevas ir pasirinko "Novaja gazeta". "Prezidentas norėjo pareikšti moralinę paramą. Tai buvo jo iniciatyva", - aiškino ji nustebusiems užsienio žurnalistams.

REKLAMA

Juristo atsakymai.

"Toks pasirinkimas labai kontrastuoja su V.Putino elgesiu, kuris pabrėžtinai ignoruodavo kritiškai nusiteikusius leidinius. Šis žingsnis atrodo kaip eilinis D.Medvedevo mėginimas pristatyti save kaip liberalą", - rašo JAV laikraštis "The Wall Street Journal", kartu pridurdamas, kad kalbėdamas D.Medvedevas nepasakė nieko naujo, o jo atsakymai labiau priminė ne prezidento pasvarstymus, o juristo atsakymus.

"Pačiai demokratijai jokios reabilitacijos nereikia. Demokratija buvo, yra ir bus", - aiškino D.Medvedevas. Jis nesutiko, kai mero rinkimai Sočyje buvo pavadinti "imitacija" ir paaiškino, jog ten "vyksta pilnateisis politinis susirėmimas, kuriame dalyvauja įvairios politinės jėgos".

REKLAMA
REKLAMA

Kalbėdamas su laikraščio "Novaja gazeta" redaktoriumi Dmitrijumi Muratovu Rusijos vadovas aptarė pačias įvairiausias temas - nuo demokratijos likimo Rusijoje iki Michailo Chodorkovskio teismo. Tačiau Rusijos vadovas atsisakė prognozuoti, kaip susiklostys M.Chodorkovskio procesas, nes į jį kišdamasis pažeistų įstatymą. Todėl nors daug kas šį D.Medvedevo interviu linkę vadinti "liberalizacijos ženklu", kritikai teigia, kad tai tik dar vienas bandymas sumažinti dėl gilėjančios ekonominės krizės Rusijoje tvyrančią įtampą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Portretas aukso rėmuose

Tuo metu, kai D.Medvedevas vaizduoja liberalų valstybės vadovą, rusai jau tikrąja šio žodžio prasme meldžiasi jo pirmtakui V.Putinui. Vorobjovo kalnuose esančioje Šventosios Trejybės cerkvėje kabo jo ir Maskvos mero Jurijaus Lužkovo portretai aukso rėmuose. Jie krinta į akis vos įėjus į šventovę. Virš jų kabo trijų Maskvos ir visos Rusijos patriarchų atvaizdai, tarp kurių yra dabartinio Rusijos stačiatikių cerkvės vadovo Kirilo portretas. Tiesa, šalia V.Putino ir J.Lužkovo dar kabo ir Rusijos feldmaršalo Michailo Kutuzovo atvaizdas. Cerkvės galerija, kurioje sukabinti šie portretai, yra vadinama "naujųjų šventųjų" ikonostasu.

REKLAMA

Po to, kai apie šiuos portretus parašė laikraštis "Moskovskij komsomolec", kuris laikomas D.Medvedevui simpatizuojančiu leidiniu, į Šventosios Trejybės cerkvę pažiūrėti "naujųjų šventųjų" ėmė plūsti žmonės, tarp kurių atsiranda ir pasipiktinusių, kad Rusijos premjeras ir Maskvos meras prilyginti šventiesiems. Todėl laikraštis kreipėsi į Maskvos patriarchą prašydamas pakomentuoti tokias tikėjimo naujoves. Patriarchas atsakė, kad šventoje vietoje neturi kaboti politikų portretai. Jie gali puošti tik cerkvės šventiko asmenines patalpas arba jo kabinetą, jei jau popas jaučia simpatiją vienam ar kitam politikui.

REKLAMA

Vis dėlto šie valstybės vyrai, kurių portretai atsirado vienoje gražiausių Maskvos cerkvių, yra tiesiogiai susiję su šia šventove. 1812 metais prieš priimdamas sprendimą atiduoti Maskvą Napoleono kariuomenei joje meldėsi Rusijos karvedys M.Kutuzovas, na o V.Putinas dažnai į ją užsukdavo, kai dar nebuvo tapęs Rusijos prezidentu. Vorobjovo kalnuose esanti Šventosios Trejybės cerkvė dar garsi tuo, kad joje apsilanko daugybė turistų, nes nuo šių kalnų atsiveria puikus vaizdas į Rusijos sostinę.

Du portretai

Rusijoje yra tradicija valstybės įstaigose ir jų vadovų kabinetuose kabinti prezidento portretą. Tačiau nuo tada, kai V.Putinas tapo vyriausybės vadovu, ten atsirado ir premjero portretas. Kai kuriose įstaigose kabo viena nuotrauka, kurioje įamžinti abu Rusijos lyderiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų