• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Romualda URBONAVIČIŪTĖ Dar 2010-ųjų lapkritį „Šiaulių naujienose“ išspausdintame straipsnyje „Menų inkubatoriui tiksi cheminė bomba?“ buvo rašoma apie tai, kad vien vadinamajame „Elnio“ fabriko odiniame ceche buvo naudojama apie 100 cheminių medžiagų, odų šikšninimui - milžiniškais kiekiais chromo druskos, nors šešiavalentis chromas sukelia plaučių vėžį, o miesto valdžia galų gale nusprendė imtis priemonių tai pavojingai taršai fabriko teritorijoje sumažinti.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau praėjus pustrečių metų taršą vis dar ruošiamasi mažinti. Ir ne visoje fabriko teritorijoje, o septintadalyje. Tik tame plote, kuris priklauso Savivaldybei.

REKLAMA

Užteršta naftos produktais ir sunkiaisiais metalais

Antradienį įvykusiame Šiaulių miesto savivaldybės Tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komitete buvo išklausyta Savivaldybės aplinkos skyriaus vedėjo Romaldo Šemetos informacija apie „Elnio“ fabriko teritorijos užterštumą.

Aplinkos skyriaus vedėjas pripažino, kad fabriko teritorijoje atlikus ekogeologinius tyrimus nustatytas labai didelis užterštumas sunkiaisiais metalais ir naftos produktais. Pavyzdžiui ten, kur buvo fabriko mazuto ūkis, užterštumas naftos produktais normą viršija tūkstantį kartų.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl to Savivaldybėje buvo parengtas ir patvirtintas užterštos teritorijos tvarkymo planas, net paskelbtas konkursas rangos darbams. Bet konkursas buvo apskųstas teismui ir tik šiemet paskutinės instancijos priėmė galutinį sprendimą, todėl tvarkymo planas esąs koreguojamas ir vėl ruošiamasi skelbti konkursą tvarkymo darbams.

Sutvarkyti reikės nemažą teritoriją, nes tyrimų metu užterštumas nustatytas ir 30 centimetrų gylyje, ir kiek mažesniame plote – gylyje iki 1,5 metro, gylyje iki 2,6 metro. Iš viso užterštumas nustatytas 2,2 hektaro teritorijoje, kuri ir bus tvarkoma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O bus tvarkoma, pasak R. Šemetos, taip: bus nugriaunami kai kurie pastatai ir iš labiausiai užterštų vietų bus iškasta apie 850 tonų pavojingųjų atliekų kategorijai priklausančio grunto, kuris bus išvežtas į pavojingų atliekų aikštelę. Vietoj jo teritorijos paviršius bus dengiamas 30 centimetrų storio švariu molingu gruntu, o pastarasis - 10 centimetro storio dirvožemiu ir apsėjamas žole.

REKLAMA

„Šiame etape tai būtų pirminis dalinis teritorijos sutvarkymas, - apibūdino šiuos tvarkymo darbus Aplinkos skyriaus vedėjas. - To uždengimo užtenka, kad chromas ir kiti sunkieji metalai būtų palaidoti.“ Tvarkys tik 2,2 iš 14,7 hektaro

Tačiau, kaip komiteto posėdyje paaiškėjo, taip ruošiamasi sutvarkyti tik 2,2 iš 14,7 hektaro „Elnio“ fabriko teritorijos, nes būtent tiek jos priklauso miesto Savivaldybei, o likęs plotas yra fizinių asmenų nuosavybė. Ir ekogeologiniai tyrimai atlikti tik Savivaldybės teritorijoje, nes tik Savivaldybei priklausančiose teritorijose tiek tyrimai, tiek tvarkymas gauna Europos Sąjungos finansinę paramą.

REKLAMA

„Per bendrą Lietuvos ir Latvijos pasienio programos projektą galbūt pavyks gauti finansavimą likusiai daliai ir perspektyvai turėti bent įsivaizdavimą apie likusios teritorijos užterštumą“, - sakė Aplinkos skyriaus vedėjas Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto nariams pradėjus piktintis, kad tyrimų metų patikrinta tik nedidelė fabriko teritorija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pripažino R. Šemeta, kad užteršti fabriko teritorijoje ir požeminiai vandenys, bet esą dėl to nei už puskilometrio esantiems šuliniams, nei miesto vandentiekiui realus pavojus nekylantis, o Talšos ežero paviršinio vandens kokybė esanti gera – tai įrodo nuolat atliekami tyrimai. Kartu pripažino, kad bet kokie žemės darbai fabriko teritorijoje gali būti pavojingi, kaip ir idėja atverti kanalizuotą upelį, ištekantį iš Prūdelio.

REKLAMA

Atsakomybė už šiauliečių sveikatą

Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto posėdyje taip ir nebuvo atsakyta į komiteto pirmininko gydytojo Gintaro Karalevičiaus klausimą: „Ką rekomenduotumėte daryti „Elnio“ teritorijoje dirbantiems žmonėms? Juk mes esame atsakingi už visą teritoriją, už ten dirbančius žmonės, kurie yra galimai veikiami tų pavojingų medžiagų.“ Tad į kitą komiteto posėdį planuojama kviesti specialistus iš Aplinkos apsaugos departamento Šiaulių skyriaus, kad jie pateiktų išsamesnę informaciją apie situaciją „Elnio“ fabriko teritorijoje ir galimas grėsmes joje dirbančių šiauliečių sveikatai.

REKLAMA

„Būtina išsiaiškinti, koks pavojus, nes gali būti, kad teritorijoje, kuri priklauso ne savivaldybei, yra dar didesnis užterštumas, - sako G. Karalevičius. - Miestas turi ieškoti lėšų patikrinti tas privačias teritorijas ir jas įvertinti. Reikia ieškoti išeičių.“

Tačiau jei tų išeičių Savivaldybėje bus ieškoma taip, kaip iki šiol, vargu ar kas „Elnio“ fabriko teritorijoje keisis. Juk čia net neatsižvelgus į taršos tyrimo rezultatus ir net nepradėjus tvarkymo darbų vis dar planuojama įkurti Menų inkubatorių, Pramonės įdomybių parką, miestiečių poilsio zoną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors jau 2010 metų lapkričio mėnesį „Šiaulių naujienose“ išspausdintame straipsnyje „Menų inkubatoriui tiksi cheminė bomba?“ buvo rašyta, kaip miesto valdžia apie pavojus, tykančius „Elnyje“, žinojo, nes būtent tų metų spalio 11-ąją Šiaulių regiono plėtros taryba priėmė sprendimą parengti projektą, kurio tikslas - „sumažinti požeminių ir paviršinių vandenų taršą sutvarkant „Elnio“ fabriko teritoriją, praeityje užterštą aplinkai pavojingomis medžiagomis“.

Tada ir buvo iškeltas klausimas - iki kiek valdininkai žada „sumažinti“.„Elnio“ fabriko teritorijos pavojingą taršą. Dabar jau beveik aiškus atsakymas – iki septintadalio teritorijos.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų