• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įvairiais būdais mėgindami paspartinti savo kompiuterį, dažnai pamirštame paprasčiausias jo priežiūros operacijas. Kietojo disko defragmentavimas – paprastas ir labai naudingas dalykas, paspartinantis jūsų AK darbą. Be to, skirtingai nuo kai kurių stebuklus žadančių programinių priemonių, išties pajusite bent jau nedidelį spartos prieaugį.

REKLAMA
REKLAMA

Populiarioji „Windows“ operacinė sistema siūlo standartinį failų defragmentavimo įrankį. Deja, jam trūksta ir galimybių, ir spartos. Jeigu priklausote tai vartotojų kategorijai, kurios netenkina standartinės defragmentavimo priemonės, šis straipsnis - kaip tik jums.

REKLAMA

Pirmieji požymiai

Intensyviai dirbdami kompiuteriu pastebite, kad vis dažniau pradeda burgzti kietasis diskas, nebe taip sparčiai pasileidžia programos, o ir failai atsidaro pastebimai lėčiau. Jeigu taip atsitinka, tikėtina, kad pats laikas defragmentuoti kietąjį diską.

Kodėl jį reikia defragmentuoti?

Operacinė sistema visus duomenis įrašinėja į mažus kietojo disko laukelius, lietuviškai vadinamus blokiniais (cluster). Kai jūs išsaugote failą, OS duomenis bando sutalpinti į paeiliui einančius blokinius. Dažnai saugant, trinant ir perrašant duomenis įvairiose disko vietose atsiranda daugybė tuščių blokinių segmentų. Taigi mėginant išsaugoti failą, ypač didesnį, OS įrašinėjamą failą priversta skaidyti į daugybę dalių ir užpildyti tuos nedidelius laisvos vietos segmentus. Visa tai lemia failų nuskaitymo ir įrašinėjimo spartą, nes OS turi ieškoti laisvos vietos segmentų įrašinėjimo metu, o nuskaitant surankioti po visą diską išmėtytas failo dalis. Spartos sulėtėjimas labiausiai pastebimas dirbant su dideliais, dažnai kintančiais failais, pavyzdžiui, „Microsoft Outlook“ programos el. pašto saugojimo.Fragmentacija kietąjį diską priverčia dirbti intensyviau – nuskaitymo galvutė šokinėja nuo vienos vietos prie kitos, rinkdama failo fragmentus. Taigi peršasi logiška išvada, kad dažnai defragmentuodami kietąjį diską pailginsite jo tarnavimo laiką arba bent jau sumažinsite jam tenkančią apkrovą. Tiesa, oficialios statistikos apie kietojo disko tarnavimo laiko priklausomybę nuo defragmentavimo dažnumo neteko matyti. Bet kuriuo atveju dėl to baimintis nevertėtų, nes šiuolaikiniai kietieji diskai yra gana patikimi.

REKLAMA
REKLAMA

Klaidinantys mitai

Kompiuteriuose paplitus „Windows XP“ OS, naudojančioje NTFS failų sistemą, įsivyravo nuomonė, neva ši sistema nepavaldi fragmentacijai. Tai netiesa – ji taip pat “pasiduoda” fragmentacijos efektui, tačiau labiausiai jis juntamas tuomet, kai užpildoma 70 proc. ir daugiau kietojo disko erdvės. Fragmentacijos efektas užpildytame NTFS failų sistemos diske juntamas netgi labiau, nei FAT, nes blokinio dydis pirmojoje sistemoje pagal nutylėjimą yra 4 KB ir jis nepriklauso nuo skirsnio (partition) dydžio (kitaip nei FAT failų sistemoje, pavyzdžiui, skirsnyje, kurio talpa – 32 GB ir daugiau, blokinio dydis siekia 32 KB). Taigi natūralu, kad skirsnyje su mažesniais blokiniais failai labiau fragmentuojasi, nes tam pačiam failui išsaugoti naudojama daugiau blokinių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Diskeeper 8.0”

Kūrėjas: “Executive Software”Svetainė: www.diskeeper.comVeikianti bandomoji versija: yraGalioja: 30 dienųKaina: 45 JAV dol. (“Professional Edition”), 30 dol. (“Home Edition”)Įvertinimas: *****

„Diskeeper 8.0“ - neabejotinai viena geriausių disko defragmentavimo programų. Paprasta ir informatyvi vartotojo sąsaja slepia dideles galimybes. Vartotojui kiekviename žingsnyje pateikiama išsami informacija ir konkrečios rekomendacijos, kaip padidinti kietojo disko spartą. Pavyzdžiui, atlikus skirsnio fragmentacijos analizę „Diskeeper 8.0“ vaizdžiai parodo esamą disko fragmentacijos lygį ir dėl to patiriamus spartos nuostolius.Kaip ir dera vienam iš lyderių, ši programa leidžia keisti pagrindinius defragmentavimo parametrus. Galite nurodyti, kurių failų defragmentacijos metu neliesti; nustatyti defragmentacijos proceso prioriteto lygius foniniame ir standartiniame darbo režimuose; pasirinkti defragmentacijos būdą. Sisteminiams failams optimizuoti skirta „Boot Time Defragmentation“ funkcija: kitos kompiuterio įkrovos metu (jį gali būti nurodyta iš anksto) bus atlikta pasirinkto skirsnio katalogų, pagrindinės failų išdėstymo lentelės (Master Fat Table, MFT) ir laikinosios atminties failo (swap, paging file) defragmentacija. Be jau išvardintų teigiamų savybių, paminėsime ir tai, jog „Diskeeper 8.0“ puikiai susidoroja su atidarytais failais, taigi prieš pradedant defragmentuoti nereikės nutraukti atliekamų darbų.Dėl „Diskeeper 8.0“ esančios „Set It and Forget It“ funkcijos galėsite visiškai automatizuoti failų surikiavimo procesą. Šioje programoje pateikiama daugiausia defragmentavimo planavimo galimybių, tačiau bene įdomiausia pavadinta „Smart Schedule“. Pasirinkus ši planavimo variantą kietojo disko fragmentacijos tikrinimo periodiškumas ir defragmentavimo proceso dažnumas priklausys nuo esamo fragmentacijos lygio.

REKLAMA

“Q&Q Defrag 6.0”

Kūrėjas: “Q&Q Group”Svetainė: www.oo-software.comVeikianti bandomoji versija: yraGalioja: 30 dienųKaina: 45 dol. (“Professional Edition”), 219 dol. (“Server Edition”)Įvertinimas: ****

Gana sparčiai tobulinama „Q&Q Defrag 6.0” siūlo ne ką mažiau galimybių, nei „Diskeeper 8.0“. „Q&Q Defrag 6.0” grafinė sąsaja yra XP stiliaus – taigi paprasta ir visiems suprantama. Pripratus prie vartotojui pateikiamos informacijos gausos „Diskeeper 8.0“ programoje, šioje kaipmat juntamas akivaizdus jos trūkumas, nes vartotojui nepateikiami jokie patarimai. Ir nors „Q&Q Defrag 6.0” sąsaja iš pirmo žvilgsnio atrodo draugiškesnė, iš tiesų su vartotoju labiau draugauja „Diskeeper 8.0“.„Q&Q Defrag 6.0” išskirtinumas slypi penkiuose defragmentacijos būduose: „Stealth“ metodas eikvoja nedaug resursų ir rekomenduojamas naudoti visą laiką veikiančiose sistemose; „Space“ siūlomas defragmentuojant pirmą kartą, taip pat kompiuteriams su labai daug failų; „COMPLETE/Access“ į priekį perkelia tuos failus, į kuriuos dažniausiai kreipiamasi; „COMPLETE/Modified“ – prioritetas teikiamas dažniausiai kintantiems failams, tinkamas duomenų bazėms; „COMPLETE/Name“ – failai išdėstomi pagal abėcėlę. Visi šie metodai išsamiai aprašyti pagalbos faile.„Q&Q Group“ gaminys taip pat siūlo kiek mažiau įvairių derinimo galimybių, tačiau pačias svarbiausias suderinsite nesunkiai. Galėsite pasirinkti, kurių failų defragmentacijos metu neliesti. Mėgstantys automatizuoti visus kompiuterio priežiūros procesus taip pat nenusivils, nes ši programa siūlo plačias planuojamų darbų nustatymo galimybes: galėsite ne tik pasirinkti norimą laiką, defragmentacijos metodą, bet ir nurodyti, kad, pavyzdžiui, defragmentacijos procesas AK pažadintų iš „Standby“ režimo, o baigęs darbą - išjungtų. Be to, sisteminių failų (MFT, registras, laikinosios atminties failas) optimizavimą įmanoma aktyvuoti tik per planininką.„Q&Q Defrag 6.0” įdiegta „AutoSense“ funkcija, kuri stebi sistemos resursų naudojimo lygį ir tik tam tikrą resursų dalį skiria defragmentacijos procesui. Dėl šios galimybės galite ramiai dirbti įprastus darbus ir nesivarginti dėl tuo metu rikiuojamų failų.

REKLAMA

“Raxco PerfectDisk 6.0”

Kūrėjas: “Raxco Software”Svetainė: www.raxco.comVeikianti bandomoji versija: yraGalioja: 30 dienųKaina: 45 dol. (“Workstation Edition”), 840 dol. (“Server Edition”)Įvertinimas: *****

„Raxco PerfectDisk 6.0“ instaliacinis paketas - nedidelis (5 MB), tačiau jame telpa viskas, ko gali prireikti tokio tipo programai.Beveik visos šioje apžvalgoje pristatomos programos pasižymi kokiu nors unikaliu požymiu. Ne išimtis ir „PerfectDisk“, failams optimizuoti naudojanti „Smart Placement“ technologiją, dėl kurios pakartotinės defragmentacijos metu kietasis diskas defragmentuojamas kur kas greičiau. „Smart Placement“ diske esančius laisvus blokinius sujungia į visumą, tuo tarpu kai kurios kitos programos palieka kelis ar net keliolika laisvos vietos plotų skirtingose disko vietose. Darbui paspartinti naudojama vieno ėjimo (“One Pass”) technologija, t. y. duomenys iš vienos vietos į kitą perkėlinėjami tik vieną kartą (kitos programos duomenis perkėlinėja po kelis kartus). Vieno ėjimo technologija naudojama ir failų defragmentacijai, ir laisvai vietai sujungti. Kalbant apie defragmentavimo spartą nepajutome akivaizdžių šios technologijos privalumų, tačiau kietajame diske su mažai laisvos atminties (pavyzdžiui, 5 proc.) „Smart Placement“ padės – tik „PerfectDisk“ sugeba sklandžiai ir greitai defragmentuoti kietąjį diską esant tokiam laisvos atminties kiekiui.Vartotojui pateikiamos informacijos gausa „Raxco Software“ gaminys niekuo nenusileidžia „Diskeeper“ programai: pateikiama informacija apie failų, katalogų, laisvos vietos, failų išdėstymo lentelės ir metaduomenų fragmentaciją. Kiekvieno parametro būklės sunkumą nustato šviesoforo spalva. Pateikiama ir išsami informacija apie kietojo disko užpildymą, labiausiai fragmentuotus ir metaduomenų failus (standartinės fragmentacijos metu jie negali būti defragmentuoti).„PerfectDisk“ vartotojams nepaliekama daug erdvės programos veikimo parametrams derinti – leidžiama keisti vos porą svarbiausių. Dažniausiai tai įvardijama kaip trūkumas, tačiau kai kuriais atvejais gali būti nemenkas privalumas, ypač tiems, kurie nenori ar paprasčiausiai neturi laiko gilintis į programos derinimo subtilybes.Dar ne visi defragmentavimo programų gamintojai išmoko defragmentuoti sisteminį „Hibernate“ failą, kuriame kompiuterio „užmigdymo“ metu išsaugoma visa darbinės atminties informacija. „PerfectDisk“ ir „VoptXP“ - vienintelės tai sugebančios programos. Jeigu kompiuterį dažniausiai “užmigdote”, šio failo perkėlimas į kietojo disko pradžią kompiuterio krovimosi spartą gali padidinti net keliomis sekundėmis.Dar vienas „PerfectDisk“ privalumas bus naudingas turintiems kelis į tinklą sujungtus kompiuterius su „Windows“ OS. Jeigu kituose AK taip pat įdiegta „PerfectDisk“, vadovauti visų kompiuterių kietųjų diskų defragmentacijai galėsite iš bet kurio pasirinkto įrenginio.Planavimo pagalbininkas padės automatizuoti tiek vietinio, tiek ir tinklo kompiuterių priežiūrą, o dėl automatinio programos atnaujinimo visuomet turėsite naujausią „PerfectDisk“ versiją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

“VoptXP 7.22”

Kūrėjas: “Golden Bow Systems”Svetainė: http://goldenbow.comVeikianti bandomoji versija: yraGalioja: 30 dienųKaina: 40 dol.Įvertinimas: ***

Pati mažiausia programa šioje apžvalgoje - jos instaliacinis failas tik kiek didesnis nei 3 MB. Vartotojo sąsaja labai primityvi – prie ištaigingos išvaizdos ir patogaus valdymo pripratęs vartotojas greičiausiai net nesidomėtų programos galimybėmis. Be reikalo - galimybių ji turi išties pakankamai: galėsite defragmentuoti net sisteminius failus, planuoti defragmentavimo užduotis. Įdomiausia, kad programa siūlo papildomų funkcijų, ne visai atitinkančių jos paskirtį. Tarp papildomų įrankių radome keletą privatumo užtikrinimo priemonių (interneto naršymo istorijos trynimas ir pan.) bei sistemos optimizavimo įrankių. Prie naudingesnių priskirtume failų išdėstymo lentelės optimizavimo ir sistemos optimizavimo įrankius.„VoptXP“ - keistoka, bet savo darbą atlieka patikimai ir gana sparčiai. Neišvaizdi vartotojo sąsaja ir labai primityvūs užduočių nurodymo dialogai atbaidys daugelį potencialių šios programos vartotojų.

REKLAMA

“VCOM Jet Defrag”

Kūrėjas: “VCOM Software”Svetainė: www.v-com.comVeikianti bandomoji versija: nėraKaina: 60 dol.Įvertinimas: ***

Ši disko defragmentavimo programa įeina į „VCOM SystemSuite 5“ sistemos priežiūros paketo sudėtį. „Jet Defrag“ tėra vienas iš daugelio jame esančių sistemos priežiūros ir optimizavimo įrankių, tad natūralu, kad ir jo galimybės - mažesnės nei atskirų produktų. Norint iškviesti „Jet Defrag“ reikia keliauti į „SystemSuite“ paketo „Optimize and Maintain“ sekciją. Bandant pirmą kartą paleisti „Jet Defrag“ primygtinai siūloma prieš tai paleisti tame pačiame pakete esantį „DiskFixer“ komponentą. Tačiau jei to nepadarysite, nieko blogo nenutiks.„Jet Defrag“ vartotojo sąsaja - labai paprasta, nustatymų ir mygtukų kiekis - minimalus. Vis dėlto čia pateikiama pakankamai informacijos apie kietųjų diskų fragmentaciją ir labiausiai fragmentuotus failus. Defragmentavimui naudojama „IntelliCluster“ technologija, stebinti failų naudojimą ir paskui sugebanti juos geriausiai išdėstyti. Pasirinkus „Boot Defrag“ kitos kompiuterio įkrovos metu bus optimizuotas spartinančiosios atminties failas (paging file).Kaip vieną šios paprastos programos privalumų galima paminėti automatinį visų pakete esančių programų atnaujinimą. Taigi pasirodžiusi „Jet Defrag“ pataisa bus nedelsiant parsiųsta ir įdiegta. O didžiausias minusas - ši programa prieinama tik kaip sudėtinė „VCOM SystemSuite 5“ paketo dalis.

REKLAMA

“Norton Speed Disk”

Kūrėjas: “Symantec”Svetainė: www.symantec.comVeikianti bandomoji versija: nėraKaina: 64 dol.Įvertinimas: ****

Vartotojai, menantys senus kompiuterijos laikus, puikiai prisimins ir pirmąsias „Norton Speed Disk“ versijas. Populiarumo šiai programai niekada netrūko. Priežastis aiški - tai gerai žinomi paketai „Norton Utilities“ ir „Norton System Works“.„Norton Speed Disk“ patenka į tą pačią svorio kategoriją, kaip ir „Jet Defrag“. „Norton Speed Disk“ - sudėtinė „Norton Utilities 2004“ ir „Norton System Works 2004“ paketų dalis, tad atskirai jos neįsigysite.„Speed Disk“ vartotojo sąsaja nekinta jau kelerius metus, tas pats pasakytina apie galimybes. Greičiausiai programos kūrėjai nemato reikalo dar labiau jos plėtoti, nes ir taip puikiai atlieka savo darbą. Joje aptikome įdomią galimybę patiems sudaryti failų, kurie bus perkelti į disko pradžią ar pabaigą, sąrašą. Žinoma, viską išbandėme praktiškai – rezultatu likome patenkinti, ką žadėjo, tą padarė. Džiugina ir tai, kad, kitaip nei kai kurie tik diskui defragmentuoti skirti produktai, „Speed Disk“ be vargo perkėlė spartinančiosios atminties failą, ir tai padarė sistemai normaliai veikiant. Paprastas ir patogus užduočių planininkas užtikrins nuolatinę kietojo disko priežiūrą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apėjus rikiuotę

Visos čia apžvelgtos programos iš esmės daro tą patį – surūšiuoja išmėtytus failų fragmentus į visumą. Sutvarkius labai fragmentuotą kietąjį diską išties jaučiasi šioks toks spartos padidėjimas, ne taip dažnai naudojamas kietasis diskas. Įdomiausia, kad vienos ar kitos programos pasirinkimas turi minimalios įtakos sistemos spartai po defragmentacijos. Tai reiškia, kad nėra didelio skirtumo, kurią programą naudosite – pagreitėjimas visais atvejais bus daugmaž vienodas. Vienintelė išimtis yra „Hibernate“ failo optimizavimas, nes jį patalpinus kietojo disko pradžioje, sistema išties greičiau sugrįžta iš miego režimo. Taigi esant nedideliam skirtingų produktų spartos skirtumui, tinkamiausią programą rinkitės pagal funkcionalumą.

REKLAMA

Mūsų manymu, daugumai vartotojų būtų tinkamiausia „Raxco PerfectDisk 6.0“. Nugalėtojo titulo ši programa nusipelnė dėl patrauklios ir paprastos vartotojo sąsajos, plataus galimybių rinkinio ir didelės spartos. Ne prasčiau pasirodė ir „Diskeeper 8.0“. Kodėl nugalėtojo vardą skyrėme būtent „PerfectDisk“? Pirma - „PerfectDisk“ sugeba defragmentuoti diską esant minimaliam laisvos atminties kiekiui, antra – optimizuoja „Hibernate“ failą, trečia – leidžia valdyti defragmentacijos procesą kituose tinklo kompiuteriuose.

REKLAMA

„Q&Q Defrag 6.0” – taip pat galinga defragmentavimo programa, siūlanti keletą unikalių galimybių. Dėl įvairių defragmentacijos režimų ši programa tinkama diskams su didelėmis duomenų bazėmis defragmentuoti. Tačiau niekas nedraudžia jos naudoti ir paprastame kompiuteryje. Beje, PerfectDisk“, „Diskeeper“ ir „Q&Q Defrag“ puikiai veikia ir su RAID diskų masyvais, tuo tarpu kitų programų dokumentacijoje tokia galimybė neminima.

Jeigu ketinate įsigyti sistemos priežiūros paketą, nėra prasmės diegti atskiros disko defragmentavimo programos, nes šiuose paketuose esančių tokių įrankių galimybės - taip pat neblogos. Vertinant ne pačius sistemos priežiūros paketus, o tik defragmentavimo programas, geriau pasirodė „Norton Speed Disk“ - funkcionalesnė už „VCOM SystemSuite 5“, esančią „Jet Defrag“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų