• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 VL žurnalistė Nijolė Baronienė

Žiemą dažnam kyla įvairių problemų dėl būsto šildymo. Tik vienas kitas gyvena šiltai ir nesibaimina sąskaitų už šildymą, o dauguma veržiasi diržus. Išmaniųjų namų ekspertas, „Jung Vilnius“ kompanijos direktorius Raimundas Skurdenis pasakojo, kaip pastatuose įrengta automatika gali išspręsti šildymo sezono metu kylančias problemas.

Nematomas drėgmės vagis

Viena labiausiai varginančių ir net pavojingiausių centrinio šildymo sukeliamų problemų – sausas oras. Jis netinka kambariniams augalams, gadina medines grindis ar baldus, kurie dėl pernelyg mažo oro drėgnumo patalpoje ima trauktis, deformuotis. Tačiau svarbiausia, kad sausas oras kenkia žmogaus savijautai ir sveikatai.

Optimalus drėgmės kiekis patalpose – apie 60 proc., tačiau, šaltukui paspaudus, jo lieka per pusę mažiau nei reikia. Namuose įsikuria nematomas drėgmės vagis, kuris atima vandenį iš tų, kurie dar gali vienaip ar kitaip pasipildyti jo atsargas – iš namuose gyvenančių žmonių. Todėl gyvenantiems sausame būste išsausėja kūno, veido oda ir nosies, gerklės gleivinė. Sausoms patalpoms ypač jautrios akys.

REKLAMA
REKLAMA

Išsausėjusios nosies funkcijos susilpnėja ir padidėja imlumas įvairioms oru plintančioms ligoms. Sausame ore lengviau dauginasi įvairūs mikroorganizmai, kurie gali sukelti ligų ir alergijų.

REKLAMA

Be žmogaus pastangų

Dėl sauso patalpų oro kylančias problemas galima spręsti įvairiais būdais. Išmaniųjų namų statytojų siūloma alternatyva – klimato kontrolės sistema, kuri rūpinasi reikiamu drėgmės kiekiu patalpose. „Svarbu suprasti, kad oro sausumas nėra laikina bėda ir, radiatorius uždengus šlapiais rankšluosčiais, jos neišspręsi. Drėgmės kiekis patalpose nuolat kinta ir priklauso nuo lauko temperatūros bei žmogaus veiklos. Vos atidarome langus namams išvėdinti, drėgmės kiekis sumažėja, o kai savaitgalį intensyviau gaminame maistą – padaugėja, – pasakojo R.Skurdenis. – Drėgmės kiekis kinta nuolat. Kovoti su oro sausumu, vadinasi, kovoti su pačiu oru, tad jei tik turime galimybių, geriausių rezultatų pasieksime patikėję tai automatinei klimato kontrolės sistemai, kuri oro kokybe rūpinsis nuolat. Reikia tik vieną kartą užprogramuoti sistemą, ir ji jau žino, kaip turi reaguoti į drėgmės kiekio pokyčius.“

REKLAMA
REKLAMA

Palyginti su stacionariais elektriniais ar ant radiatorių kabinamais garintuvais (kurie taip pat gana efektyviai padeda spręsti patalpų drėkinimo problemą ir puikiai tinka namams, kuriuose pastatų automatiką įsivesti sudėtinga), vienas iš automatinių klimato kontrolės privalumų yra jos daugiafunkciškumas. Tai reiškia, kad išmanieji namai rūpinasi ne tik patalpų drėgnumu, bet ir kitais oro kokybės parametrais.

Kad nekristų darbo našumas

Klimato kontrolės funkciją užtikrina keli drėgmę, deguonies kiekį, temperatūrą ir kitus oro kokybės parametrus matuojantys davikliai. Jiems pakitus, sistema automatiškai reaguoja ir tiekia papildomai šviežio oro iš lauko, drėkina, šildo arba vėsina patalpas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Klimato kontrolės sistema normaliam žmogaus aktyvumui reikalingą deguonies kiekį skaičiuoja pagal patalpose esantį žmonių kiekį. Todėl net surengus kalėdinį vakarėlį kelioms dešimtims žmonių, dėl oro stokos galvos neskaudės nė vienam“, – sakė pašnekovas.

Klimato kontrolė, pasak jo, ypač svarbi biuruose, kuriuose dirba daug žmonių. Mat antroje dienos pusėje dėl deguonies trūkumo darbo našumas krinta. O atidaryti langus viduržiemyje ne kiekvienas sutinka. Pagal žmogaus bioritmus užprogramuota pastatų klimato kontrolės sistema darbingumui didinti panaudoja ne tik deguonį, kuris labai svarbus smegenų veiklai, bet ir apšvietimą bei temperatūrą. „Kai apima nuovargis, dirbantysis gali būti stimuliuojamas žemesne temperatūra, ryškesne ir šaltesne šviesa. Tuo tarpu pertraukų metu sukuriama švelnesnė, malonesnė aplinka, kad žmogus geriau ilsėtųsi. Tokius ciklus galima nustatyti visai darbo dienai, pokyčiai – vos pastebimi, o žmogus geriau jaučiasi ir būna darbingesnis, – sakė „Jung Vilnius“ vadovas. – Mūsų klimato zonoje, kaip, beje, ir Skandinavijos šalyse, labai svarbi šviesa, nes kai už lango niūru, dirbti nesinori. O sukūrus apšvietimą, primenantį saulėtą rytą, žmogui dirbti smagiau.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų