• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

2009 metai yra  tarsi Europos Sąjungos (ES) vaidmens pasaulyje riboženklis. Jis žymi dešimt Europos saugumo ir gynybos politikos (ESGP) metų, per kuriuos ES tapo globalia saugumo teikėja, pakeisdama visų pasaulio žmonių gyvenimą.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo pačiu metu mes esame ant naujos eros slenksčio, kai įsigalės Lisabonos sutartis, tapsianti varomąja jėga mūsų veiksmams užsienyje. Per dešimt metų įvykdėme trijuose žemynuose 20 operacijų, padėjusių išvengti smurto, atstatyti taiką ir atsigauti po konfliktų. ES kontroliuoja sienas, prižiūri taikos susitarimus, apmoko policijos pajėgas, formuoja kriminalinės teisės sistemas, kovoja su piratų atakomis. Dėl savo laimėjimų sulaukiame vis daugiau pagalbos prašymų ištikus krizei arba po karo. Mes turime pasitikėjimą, vertybes ir valią tai daryti. 1999 metais visa apimantis mūsų požiūris buvo naujovė. ES tebėra vienintelė organizacija, turinti instrumentų ir resursų padėti tradicinei šalių narių užsienio politikai – išvengti krizės, atkurti taiką ir institucijas po konflikto.

REKLAMA

Čia ir slypi unikali ES vertė. Mes deriname humanitarinę pagalbą, paramą institucijoms kurti, efektyvų valdymą su krizės reguliavimo galimybėmis, technine ir finansine parama, politiniu dialogu bei tarpininkavimu. Vieningas civilinis karinis ES požiūris daro mus lanksčius ir pajėgius pasiūlyti tinkamus kompleksinius problemų sprendimus. Dabartiniai konfliktai aiškiau negu bet kada rodo, kad karinis jų sprendimas nėra nei vienintelis, nei geriausias pasirinkimas, ypač krizės stabilizavimo metu –tai pabrėžė ir Jungtinių Valstijų prezidentas Barackas Obama.

REKLAMA
REKLAMA

ESGP pirmiausia pradėjo veikti Balkanuose. Kai dešimtame dešimtmetyje Jugoslavijoje prasidėjo karas, mes tik žiūrėjome, kaip mūsų kaimynystėje niokojama, nes neturėjome priemonių atsakyti į krizę. Mes išmokome tą pamoką, suderinome pajėgumus su sprendimų priėmimo procedūromis ir saugumo doktrina. 2003 metais padėjome išvengti naujo žiaurumų ir neramumų prasiveržimo Makedonijoje, naudodami diplomatines pastangas. 2004 metais iš NATO taikos palaikymo pajėgų perėmėme kontrolę Bosnijoje ir Hercegovinoje. Šiandien esame giliai įsitraukę į veiklą Balkanuose, kovojame su organizuotu nusikalstamumu, kuriame teisines institucijas. Šiais metais ES vykdo 12 operacijų – daugiau negu bet kada anksčiau. Jų dalyviai yra iš ES šalių ir Sąjungai nepriklausančių valstybių, tokių kaip Norvegija, Šveicarija, Ukraina, Turkija ir Jungtinės Valstijos. ES nėra karinis aljansas. Bet kurios krizės ar konflikto sprendimas visada turi būti politinis ir ESGP veiksmai kyla iš bendru sutarimu priimtų politinių strategijų.

Pagal portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų