• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV valstybės sekretoriaus Kolino Pauelo (Colin Powell) argumentai Jungtinių Tautų (JT) Saugumo taryboje trečiadienį neįtikino kitų valstybių pritarti kariniams veiksmams prieš Bagdadą, jeigu šis ir toliau nebendradarbiaus su ginklų inspektoriais.

REKLAMA
REKLAMA

Po to, kai K. Pauelas pateikė įrodymų, jog Irakas apgaudinėja ginklų inspektorius, veto teisę Saugumo taryboje turinčios Prancūzija, Kinija ir Rusija pakartojo tai, ką iki šiol visada sakydavo - patikrinimai turi tęstis. Net prieš K. Pauelo kalbą Vokietija sakė, jog nepritars kariniams veiksmams kad ir kas beįvyktų per JT posėdį. Nors beveik visos valstybės sutiko, kad Sadamo Huseino (Saddam Hussein) vyriausybė nevykdo savo įsipareigojimų, tik kelios sakė, kad Irakas kelia tokį pavojų, dėl kurio reikėtų pradėti karą.

REKLAMA

JAV ir Didžioji Britanija yra sakiusios, kad patikrinimų laikas baigiasi ir gali prireikti karinių veiksmų, kuriais būtų nuginkluotas Irako prezidento Sadamo Huseino režimas. K. Pauelas, kuris pastarosiomis savaitėms ėmė kalbėti griežčiau nei paprastai, vėl perspėjo, kad JAV imsis veiksmų, jeigu JT dels tai padaryti. Įvertinus tokią pagrindinių JT Saugumo tarybos narių reakciją JAV netrukus gali tekti telkti savo koaliciją kovai su Iraku.

REKLAMA
REKLAMA

Beveik pusantros valandos trukusi kalba, kurios metu K. Pauelas pateikė palydovines nuotraukas, telefoninių pokalbių įrašus ir žvalgybinius duomenis, surinktus iš liudytojų Irake, svarbiųjų JT Saugumo tarybos narių atstovų pozicijos nepaveikė. "Tarptautinė bendrija vienareikšmiškai nori politinėmis priemonėmis sureguliuoti Irako krizę JT kontekste ir išvengti karo", - sakė Kinijos užsienio reikalų ministras Tanas Dziasuanis (Tang Jiaxuan), kurio šalis taip pat turi veto teisę. Posėdžiui pirmininkavęs Vokietijos užsienio reikalų ministras Joška Fišeris (Joschka Fischer) sakė, kad K. Pauelo įrodymai iš dalies sutapo su jo šalies turimais žvalgybiniais duomenimis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Dominikas De Vilpenas (Dominique de Villepin) ir jo Rusijos kolega Igoris Ivanovas netgi pasiūlė suintensyvinti ginklų inspekcijas ir abu diplomatai pažadėjo, kad jų valstybės aprūpins inspektorius lėktuvais. I. Ivanovas sakė, kad JAV turėtų greitai perduoti informaciją inspektoriams, o D. de Vilpenas pasiūlė patrigubinti ekspertų skaičių.

REKLAMA

Tiesa, per pietus, įvykusius po JT Saugumo tarybos posėdžio, K. Pauelas ir Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministras Džekas Stro (Jack Straw) pareiškė D. de Vilpenui, kad jo pasiūlymai nepadės surasti medžiagų, kurias Irakas slepia. Žurnalistų paprašytas pakomentuoti K. Pauelo kalbą D. de Vilpenas sakė, kad joje tikrai nebuvo "absoliučių įrodymų". "Mes savo analizės negalime grįsti tik įtarimais. Reikia faktų ir tai labai svarbu", - sakė ministras.

REKLAMA

Po K. Pauelo kalbos JAV nepavyko suartinti savo pozicijos su Prancūzija ir Vokietija ir išspręsti didžiausio diplomatinio konflikto nuo šaltojo karo pabaigos. Tuo tarpu 10 Rytų ir Vidurio Europos valstybių, tarp jų ir Lietuva, trečiadienį paskelbė, jog parems JAV dėl Irako ir prisijungė prie anksčiau Vašingtonui paramą pareiškusių Vengrijos, Lenkijos ir Čekijos.

Reuters-dpa-ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų