REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Habemus papam (lot. "turime tėvą") sakoma, kai išrenkamas naujas popiežius. Habemus fatum - taip turėtume sakyti, Lietuvai (tiksliau, vos 51,71 proc. šalies rinkėjų, arba 1 483 222 žmonėms) išrinkus prezidente Dalią Grybauskaitę. Fatum - nes šis lotyniškas žodis reiškia likimą, arba dalią, iš kurios, pasak etimologų, kilo Dalios vardas. Drįstu paprieštarauti. Ne viskas čia taip paprasta.

REKLAMA
REKLAMA

Dalia - vynas ar alyvmedžio šakelė?

Jei manome, kad vardas Dalia - lietuviškas, teks nusivilti. Tiksliau, jis ir lietuviškas, ir ne. Kaip, tarkime, Saulius (Saũlius - žydiškas vardas, siejamas su pirmojo Izraelio karaliaus Ša'ul, hebr. "pasiskolintas", gyvenusio prieš 3000 metų, vardu; Sáulius - lietuviškas, baltiškas vardas, sietinas su saule).

REKLAMA

Kadangi mitologiniai mano pasvarstymai parodė, jog Lietuva (tiksliau, minėtoji jos dalis) išrinko Gelbėtoją, jos vardas - labai svarbus. Bet kurio žmogaus vardo žinojimas mitologijoje reiškia labai daug: tai - tarsi to žmogaus galios suvokimas. Karaliaus Artūro mituose kunigaikštis, pralošęs dvikovą, nugalėtojui turėdavo atskleisti savo vardą. D.Grybauskaitė nepralaimėjo, todėl jos vardą atskleisti tenka pasitelkus mitologiją ir etimologiją.

REKLAMA
REKLAMA

Dar truputėlį apie vardus. Kaip žinome, vardai svarbūs tiek magijos išpažinėjams (dievai, demonai, dvasios iškviečiami vardais), tiek religingiems žmonėms. Dievo vardai - atskira, be galo įdomi tema. Dievo vardas YHWH (skaitoma Jehova arba Jahvė; rašytinėje hebrajų kalboje balsės nenaudotos) Senajame Testamente minimas net 6823 kartus. Alachas (Allah) Qur'ane (Korane) vadinamas 99 šventaisiais vardais. Tiksliau, tie 99 vardai yra "gražiausieji". Šie vardai turi sakralines reikšmes ir prasmes.

Žmonių, ypač žymių, istorinių asmenybių, vardai taip pat beveik visuomet turi aiškią prasmę. Štai pirmasis žmogus Adomas (Adam) - "žemė", iš kurios jis sukurtas. Saliamonas - "taika" (kai jis valdė, nevyko joks karas). Vardas Dalia - gana dažnas ir arabų, ir žydų pasaulyje (داليا ir דּ‏ַ‏לְיָ‏ה). Arabiškoji Dalia - "vynmedis". Žydiškoji Dalia - "vynmedžio" (arba "alyvmedžio") šakelė. Tiesa, kurio tai augalo šakelė, žydai ginčytis ėmė tada, kai ispanų botanikas, filosofas ir teologas Antonio José Cavanilles y Palop (1745-1804) 1791 m. po ekspedicijų Peru ir Čilėje vieną gėlę pavadino švedų botaniko ir Carolus'o Linnaeus'o (Karlo Linėjaus) mokinio Anders'o Dahl'io (1751-1789) vardu - Dahlia. Ši gėlė mums puikiai pažįstama, tai - jurginas. Jurgino vardo kilmė - šv. Jurgis, kuris yra tas pats mitologinis Gelbėtojas, nugalintis slibiną. Tiesa, vardo Jurgis etimologija - graikiškas žodis γεωργός, reiškiantis "fermeris". Taip kartais (deja, niekinamai) vadinamas prezidentas Valdas Adamkus, kuris mitologiškai taip pat buvo Gelbėtojas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prie viso to dar reikėtų pridėti vengrišką žodį dalia, kuris reiškia "narsus karžygys". Vėlgi, kaip matome, tyčia ar netyčia, prasmės sutampa.

Alyvmedžio šakelė - taikos simbolis (alyvmedis Biblijoje minimas daugiau kaip 30 kartų). Tuo tarpu su kita Dalios vardo reikšme kiek kebliau. Žodis "vynas" kilęs iš indoeuropiečių prokalbės žodžio *win-o, reiškiančio vynuogę. Beje, šis žodis labai paplitęs, todėl net vadinamas "keliaujančiuoju žodžiu" (wanderwort): panašiai "vynas" skamba arabiškai (wayn), gruziniškai (ğvino), nors šios kalbos tarpusavyje nesusijusios. Vyno prasmę galima sieti su girtumu. Tačiau galvoje turiu ne alkoholinį girtumą. Pasak prof. habil. dr. Algio Uždavinio, mistinis "tikrasis girtumas" apima "tik patyrus mistinę ekstazę": "mistinis girtuoklis yra Dievo saugomas" ("Sufizmas islamo civilizacijoje", p. 244). Kitaip tariant, čia vėlgi susiduriame su Gelbėtojo mitu (tačiau jokiu būdu ne su alkoholizmu).

Laima-Dalia: duos ar atims?

REKLAMA

Baltų mitologijoje Dalia (latv. Dekla) - materialių gėrybių davėja ir atėmėja (!). Taip teigiama Jono Trinkūno knygoje "Of Gods and men: The Baltic Heritage" (p. 199). Tuo tarpu Marija Gimbutienė Dalią prilygina Laimai, deivei, lemiančiai sėkmę, kuri dalija materialines vertybes ir pasireiškia ne tik žmogaus, bet ir anties, gulbės, avino, net akmens pavidalu: "Atsiliepė Laimė-Dalia anoj pusėj marelių. Plauk, Dalele, per mareles, per mareles, į kraštelį" ("Senovės lietuvių deivės ir dievai", p. 30). Panašu, kad mūsų prezidentai buvo lemta atplaukti "per mareles" (atskristi iš Briuselio) tam, kad dalintų (ir, neduokdie, atimtų) mūsų materialines gėrybes. O mes, mistiškai apsvaigę, prisidėjome prie tos lemties, tartum apgirtę ilgėdamiesi naujo Gelbėtojo.

REKLAMA

Įdomiausia, kad ankstesnysis Gelbėtojas - V.Adamkus - nebalsavo už dabartinę Gelbėtoją. Gal todėl, kad vardo Valdas etimologija susijusi su senovės germanų žodžiu "waltan" - galia?

Įdomu ir tai, kad Dalia, pasak M.Gimbutienės, atitinka graikiškąją deivę Atėnę - priešistorinės Deivės Paukštės įpėdinę, karo, strategijos ir išminties deivę. (D.Grybauskaitė - kovų meistrė, finansų strategė.) Laima-Dalia turi dvi puses: "laimiškąją" (šaknys lei-, li- reiškia "plėsti", "didinti") ir "dališkąją" ("Jei Laima neskyrė bedaliui dalies, jis jos niekad neturės"; M.Gimbutienė, ten pat, p. 31).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kuri mūsų Gelbėtojos pusė nusvers, Alachas težino.

Žymiausios pasaulio Dalios

Nė kiek neabejoju, kad D.Grybauskaitė - žymiausia Dalia pasaulyje. Tačiau pažvelkime, kokios Dalios dar pakankamai žinomos.

Lietuvoje žinome nemažai garsių Dalių: Kuodytę, Teišerskytę, Kutraitę, Ibelhauptaitę, Dokšaitę, Cinauskaitę, Michelevičiūtę, Melėnaitę, Jasulaitytę ir kt. Visos šios moterys - meno (aktorystės, režisūros, dailės, poezijos), finansų (D.Jasulaitytė), politikos sričių atstovės.

Pasaulyje yra tokių žymių Dalių: egiptiečių aktorė ir grožio konkursų nugalėtoja Dalia El Behery, egiptietė žmogaus teisių aktyvistė Dalia Ziada, sociologė, islamo tyrinėtoja Dalia Mogahed, meksikiečių aktorė Dalia Hernández Armenta, meksikiečių sportininkė, užsiimanti kovos menu taekwondo Dalia María Contreras Rivero, Izraelio politikė, 1995 m. nužudyto Izraelio premjero Yitzhako Rabino duktė Dalia Rabin-Pelossof, Izraelio politikė Dalia Itzik, Irano žydų kilmės rašytoja Dalia Sofer, Kanados politikė Dalia Wood, Izraelio poetė Dalia Ravikovitch, Izraelio aukščiausiojo teismo teisėja Dalia Dorner, amerikietė komiksų dailininkė Dalia (Dale) Messick (jai teko pasikeisti moterišką vardą Dalia į vyrišką Dale dėl amerikietiškojo gyvenimo būdo primityvumo), Meksikos parlamento deputatė, buvusi aktorė, kurios vaizdelis, atliekant striptizą esą pasirodė "YouTube" Dalia Perez, Belgijoje gyvenanti iraniečių kilmės fotomenininkė Dalia Nosratabadi, Izraelio aktorė bei dainininkė Daliah Lavi ir kt.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų