REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiandien, kovo 5-ąją dieną, savo 48-ąjį gimtadienį švenčia viena ryškiausių Lietuvos krepšinio asmenybių Šarūnas Jasikevičius. 

Šiandien, kovo 5-ąją dieną, savo 48-ąjį gimtadienį švenčia viena ryškiausių Lietuvos krepšinio asmenybių Šarūnas Jasikevičius. 

REKLAMA

Kaune gimęs krepšininkas per savo karjerą pasiekė daugybę skambių pergalių, būdamas tiek žaidėju, tiek treneriu vedė komandas link svarbių titulų, o viešojoje erdvėje pasižymėjo ir savo išskirtiniu charakteriu. 

Portalas tv3.lt siūlo trumpai prisiminti ryškiausius Š. Jasikevičiaus karjeros nutikimus ir didžiausias pergales bei trenerio karjeros pradžią.

Čempioniškas kelias Europoje

Š. Jasikevičius savo kolekcijoje turi net keturis Eurolygos čempiono titulus. Pirmąjį jis pasiekė 2003 m. būdamas 27-erių kartu su „Barcelona“, kurią vėliau ir treniravo. 

Po saldaus pirmojo titulo Šaras persikėlė į Tel Avivo „Maccabi“, kur su savimi atsinešė ir čempionišką dvasią. Būtent su šiuo klubu jis Eurolygą laimėjo dukart iš eilės. 

REKLAMA
REKLAMA

Tiek 2003-2004 m., tiek 2004-2005 m. sezone lietuvis buvo svarbi detalė „Maccabi“ gretose, kai atitinkamai pelnydavo po 15,7 ir 16 taškų, atlikdavo po 5,3 ir 4,8 rezultatyvaus perdavimo ir pasižymėdavo 12,8 ir 12,4 naudingumo balo. 

REKLAMA

Tokios statistinės eilutės 2005 m. jam leido įsitaisyti ir geriausių Eurolygos žaidėjų penkete. 

Po stotelės JAV Š. Jasikevičius 2007 m. vėl sugrįžo į Europą, kur prisijungė prie tuometinės Eurolygos čempionės Atėnų „Panathinaikos“.

„Tai vienas geriausių šių metų Europos ir bene pats geriausias Graikijos pirmenybių pirkinys. Šarūnas Jasikevičius į Europą grįžta po dviejų nesėkmingų metų NBA čempionate,“ – 2007-aisiais buvo skelbiama oficialioje „Panathinaikos“ svetainėje.

Dėl nemažo atlyginimo ir išpirkos „Golden State Warriors“ klubui buvo manoma, kad Šaras tuo metu buvo pats brangiausias žaidėjas per visą Graikijos krepšinio istoriją.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, sugrįžimo sezonas Šarui nebuvo čempioniškas, tačiau titulą Atėnų ekipai iškovoti pavyko 2009-aisiais. Finale prie pergalės lietuvis prisidėjo 10 taškų, atkovojo 4 kamuolius ir atliko 4 rezultatyvius perdavimus. 

Keturiskart Eurolygos čempionas 2015-aisiais buvo oficialiai pripažintas ir Eurolygos legenda. 

Lietuvos rinktinės šviesulys 

Laimėjimų skonį Šaras jautė ne tik klubiame krepšinyje. Jo sąskaitoje ir ne vienas medalis iškovotas su Lietuvos krepšinio rinktine. 

2000-aisiais Š. Jasikevičius tapo vienu iš 12-os lietuvių krepšininkų vykusių į tolimąjį Sidnėjų (Australija) su didele svajone grįžti su medaliu. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sėkmingai žygiavę Lietuvos krepšininkai pusfinalyje metė rimtą iššūkį iš žvaigždžių sudarytai JAV rinktinei, kurios gretose rungtyniavo Gary Paytonas, Vince’as Carteris, Jasonas Kiddas ir kiti garsūs vardai.

Tik po dramatiškos kovos jie 83:85 nusileido amerikiečiams, tačiau rungtynėse dėl bronzos medalių pranoko olimpiados šeimininkus australus – 89:71 – ir iškovojo bronzos medalius. 

Vos po trejų metų Šaras sublizgėjo ir Europos pirmenybėse, kur su rinktine iškovojo istorinius aukso medalius. 

Dėl tokio pasiekimo šis krepšininkų dvyliktukas įgavo „Auksinės rinktinės“ pavadinimą, o Š. Jasikevičius tapo šios komandos lyderiu. Būtent jis Švedijoje buvo išrinktas naudingiausiu čempionato žaidėju. 

REKLAMA

Kitame Europos čempionate nugalėtojų vardo lietuviams apginti nepavyko, tačiau tuščiomis jie taip pat neišėjo – pasipuošė bronzos medaliu. Šiose pirmenybėse Šaras vidutiniškai atlikdavo 5,6 rezultatyvaus perdavimo per rungtynes. 

Karjera už Atlanto

Dar būdamas 17-os Šaras pirmą kartą bandė savo jėgas už Atlanto, kai persikelė į JAV, Merilando universitetą, kur žaidė NCAA pirmenybėse. 

Deja, per ketverius metus ten įžaidėjas Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) agentų nesužavėjo, todėl naujokų biržoje jo pavardė nenuskambėjo ir lietuvis sugrįžo į gimtąją šalį, kur prisijungė prie „Lietuvos ryto“. 

REKLAMA

Visgi vėliau krepšininko talentas jį visgi grąžino į JAV. Po puikaus sezono Tel Avivo „Maccabi“ gretose, su kuria jis dukart laimėjo ir Eurolygos čempionų titulą, Šaras persikėlė į NBA, kur prisijungė prie Indianos „Pacers“ komandos. 

Tuometinis Indianos komandos prezidentas Donnie Walshas neslėpė susižavėjimo lietuviu ir net vadino jį geriausiu Senojo žemyno krepšininku. 

„Mes susitarėme su juo. Mūsų manymu, Šarūnas yra labai tinkamas komandai. Jis papildys mūsų turimus žaidėjus ir prisidės savo pataikymu, perdavimais, kovingumu ir profesionalumu. Tai – geriausias Europos žaidėjas“, – tada teigė D. Walshas.

Tiesa, Šarui pagrindinio vaidmens komandoje niekas nesuteikė, o jo rodikliai siekė po 7,3 taško ir 3 rezultatyvius perdavimus 2005-2006 metų sezone. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kito sezono viduryje lietuvis mainų lango metu buvo iškeistas į „Golden State Warriors“, tačiau ir ten jo statistika neblizgėjo. San Francisko komandoje jis pelnydavo vidutiniškai 4,3 taško ir atlikdavo 2,4 rezultatyvaus perdavimo. 

Po šio sezono 2007 m. Šaro kelias vėl pakrypo į Europą, kur jis, kaip jau minėta, sudarė kontraktą su Atėnų „Panathinaikos“ komanda.

Stebuklus kuriantis strategas

2014 m. savo krepšininko karjerą baigęs Š. Jasikevičius nuo krepšinio niekur neatsitraukė. Jau tais pačiais metais jis tapo tuometinio Kauno „Žalgirio“ vyr. trenerio Gintaro Krapiko asistentu, o 2016 m. iš jo perėmė ir komandos vairą. 

REKLAMA

Šaro era Kaune iki dabar yra prisimenama gražiausiais žodžiais. 2018 m. jis „Žalgirį“ atvedė į Eurolygos finalo ketvertą, o tokios aukštumos buvo pasiektos pirmą kartą nuo 1999 m., kai dar seno formato turnyre Kauno komanda tapo čempionais. 

Po atkrintamųjų serijos, kur žalgiriečiai 3:1 susitvarkė su Pirėjo „Olympiakos“ Š. Jasikevičius neslėpė emocijų. Tai jam buvo kol kas aukščiausias pasiekimas kaip karjerą neseniai pradėjusiam treneriui. 

„Visą gyvenimą buvau didžiulis „Žalgirio“ sirgalius ir ši komanda man bus numeris vienas iki mirties. „Žalgirį“ aš myliu daugiau nei bet kurią kitą komandą. Tai yra mano pirmoji meilė, o su pirmąja meile būna labai daug problemų“, – spaudos konferencijoje švytėjo Šaras.

REKLAMA

Vėliau žalgiriečiai pusfinalyje neatsilaikė prieš Stambulo „Fenerbahče“, tačiau iškovojo saldžią bronzą prieš Maskvos CSKA – 79:77.

Kitame sezone Šaras „Žalgirį“ ir vėl atvedė į atkrintamąsias varžybas, tačiau iš ten į finalines kovas pakilti šįkart nepavyko. 

Puikūs kauniečio pasiekimai „Žalgiryje“ neliko nepastebėti ir 2020 m. į savo gretas jį pasikvietė „Barcelona“, įteikusi trejų metų vyr. trenerio kontraktą. Nors lietuvis su Barselonos krepšininkais dukart tapo Ispanijos čempionu, iškovojo dvi Ispanijos taures ir visus tris sezonus pateko į Eurolygos finalo ketvertą, iki titulo vis pritrūkdavo. 

Po 2022-2023 m. sezono „Barcelona“ pranešė, kad sutarties su Š. Jasikevičiumi daugiau nebepratęs, o lietuvis kuriam laikui atsitraukė nuo treniravimo. Visgi jo poilsis truko neilgai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jau 2023 m. gruodį jis pasirašė sutartį su Dimitrį Itoudį atleidusia Stambulo „Fenerbahče“ komanda, su kuria šiuo metu kaunasi dėl vietos atkrintamosiose.

Konfrontacijos su žurnalistais

Šaras yra žinomas ne tik dėl savo sugebėjimų aikštelėje, tačiau ir dėl aštrių replikų žurnalistams. Žodžio kišenėje neieškantis treneris ne kartą skambiai atsikirsdavo į jam nepatikusius klausimus spaudos konferencijose. 

Vienas garsiausiai nuskambėjusių „susidūrimų“ įvyko 2017 m. po Kauno „Žalgirio“ susitikimo su Klaipėdos „Neptūnu“. 

Trečiose LKL pusfinalio rungtynėse nežaidė Augusto Lima, kuris išskrido į Ispaniją, nes jo žmona pagimdė vaiką. 

REKLAMA

Apie tai Š. Jasikevičiaus tada ir pasiteiravo žurnalistas, o trenerį toks klausimas suerzino.

„Kaip aš vertinu? Aš jam leidau išvažiuoti. Ar tu turi vaikų? Ne? Kai turėsi vaikų, jaunuoli, tada suprasi. 

Čia yra maksimumas, ką žmogus gali patirti. Vau, geras klausimas, tikrai. 

Tu galvoji, kad krepšinis yra svarbiausia gyvenime? Pusfinalis? O kam jis yra svarbus? Tu kai vaiką savo pirmą pamatysi, tada suprasi, kas yra gyvenime svarbiausia. Ateik tuomet su manimi pašnekėti, nes nieko negali būti didingesnio pasaulyje kaip vaiko gimimas. Nei titulai, nei niekas kita“, – rėžė Š. Jasikevičius.

Vietiniame fronte nuskambėję Šaro žodžiai vėliau buvo išversti į anglų, ispanų, turkų ir kitas kalbas ir lyg virusas paplito po internetą, kur strategas sulaukė nemažai palaikymo iš krepšinio bendruomenės. 

REKLAMA

Dar kartą Šaro pasisakymas spaudos konferencijoje nuskambėjo 2020 m. po „Žalgirio“ pralaimėjimo „Šiauliams“. Tada treneris aštriai sureagavo į žurnalisto klausimą apie Thomasą Walkupą, kuris aikštelėje pasirodė tik trečiajame kėlinyje. 

„Ar tu žiūri mūsų rungtynes LKL? Čia tau pirmą sykį taip mes darome? Tai kas antros rungtynės taip yra. Įdėja yra (ta), kad mes turime jauną įžaidėją, kuriuo labai tikime ir kuriam reikia labai žaisti. Nesuprantu, atrodo pirmą sykį tokius dalykus darytume“, – piktinosi Š. Jasikevičius.

Šis pasisakymas pro akis tada nepraslydo ir tuometiniam LKL komunikacijos direktoriui Šarūnui Mazalui, kuris savo poziciją išdėstė „Facebook“ įraše. 

REKLAMA
REKLAMA

„Čia buvo labai stipru. Ne, čia tikrai ne žurnalistas sudegė, čia sudegė treneris. Ir jei jau didžioji dalis komentarų smerkia tokį bendravimą (žinant asmens aukštinimą), vadinasi, gerokai perspausta.

Tu turi dirbti savo darbą ir gerbti tuos, kurie dirba savo darbą. Kad ir kas būtum, pagarba žmogui privalo išlikti.

Tavo elgesys sudaro komandos įvaizdį ir parduoda bilietus. Tiek neigiamų komentarų apie asmenį jau seniai nemačiau“, – tada rašė Š. Mazalas.

Nepaisant visko, Š. Jasikevičius yra tikra Lietuvos krepšinio legenda. Jis vis dar taikosi patekti į neilgą sąrašą krepšinio pasaulio atstovų, kurie ir kaip žaidėjai, ir kaip treneriai laimėjo Eurolygą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų