• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Premjeras Algirdas Brazauskas sudarė darbo grupę, rengsiančią Rusijos kariuomenės išvedimo iš Lietuvos 10-mečio minėjimą.

REKLAMA
REKLAMA

Darbo grupės vadovu paskirtas krašto apsaugos ministras Linas Linkevičius. Darbo grupėje taip pat yra Užsienio reikalų ministerijos, Prezidentūros, Kultūros ministerijos, kariuomenės ir kitų institucijų atstovų.

REKLAMA

Darbo grupei pavesta iki rugpjūčio 4 dienos parengti ir patvirtinti priemones, skirtas Rusijos kariuomenės išvedimo iš Lietuvos 10-osioms metinėms minėti ir organizuoti jų įgyvendinimą.

Rusijos kariuomenės išvedimo iš Lietuvos dešimtmetis bus minimas rugpjūčio 31-ąją. Tą dieną 1993 metais prieš pat vidurnaktį Lietuvos sieną kirto paskutinis Rusijos karinio traukinio sąstatas su desantinio pulko kariais.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuva buvo pirmoji iš Baltijos šalių, kurią paliko buvusi SSRS kariuomenė, ir tai pasaulyje buvo įvertinta kaip didelė jaunos valstybės politikų bei diplomatų pergalė.

Pirmasis oficialus Lietuvos ir Rusijos derybų delegacijų susitikimas dėl kariuomenės išvedimo įvyko 1992 metų sausio 29 dieną. Po savaitės tuometinis krašto apsaugos viceministras Jonas Gečas pasirašė pirmą Rusijos karinio objekto, buvusio Vilniaus rajone Mickūnuose, priėmimo-perdavimo aktą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1992 metais rugsėjo mėnesį Maskvoje tuometinis Lietuvos krašto apsaugos ministras Audrius Butkevičius ir Rusijos gynybos ministras Pavelas Gračiovas pasirašė Rusijos kariuomenės išvedimo grafiką.

Tuo metu Lietuvos teritorijoje buvo apie 22 tūkst. Rusijos kariškių. Tai sudarė 5 divizijas ir 295 atskirus kovinius bei aptarnaujančios paskirties padalinius.

REKLAMA

Į Sovietų Sąjungos sudėtį inkorporuota Lietuva buvo labiausiai į Vakarus nutolęs SSRS kraštas. Todėl šioje vietoje sovietų kariškiai buvo sukūrę placdarmą desanto grupuotėms, kurias galima buvo greitai permesti į reikalingą vietą regione.

Lietuvoje buvo dislokuotos 3 desanto divizijos, desantininkų rengimo mokykla, jų transportavimo aviacija, kuriai buvo įrengti aerodromai Kėdainiuose, Panevėžyje, Karmėlavoje. Iš čia buvo permesti pirmieji kariniai padaliniai į sovietizavimui pasipriešinusius Budapeštą ir Prahą.

Lietuvos teritorijoje taip pat buvo įrengtos oro erdvės stebėjimo sistemos, radarų tinklas. Linksmakalnyje prie Kauno veikė KGB žinioje buvęs radijo žvalgybos centras.

Dabar Lietuvoje rugsėjo 1-oji minima kaip Laisvės diena.

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų