REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Išgyvenus koronaviruso pandemiją pastebėta, kad didelė dalis žmonių išvengė susidūrimo ir su kitais virusais, kurie iki tol aktyviai cirkuliavo visuomenėje. Tačiau dabar atgimsta tos ligos, kurios buvo suvaldytos skiepais. Šiuo metu praktiškai nebekalbame apie tuberkuliozę, nors Lietuvoje ši problema išliko, ypač vaistams atspariai tuberkuliozei.

Išgyvenus koronaviruso pandemiją pastebėta, kad didelė dalis žmonių išvengė susidūrimo ir su kitais virusais, kurie iki tol aktyviai cirkuliavo visuomenėje. Tačiau dabar atgimsta tos ligos, kurios buvo suvaldytos skiepais. Šiuo metu praktiškai nebekalbame apie tuberkuliozę, nors Lietuvoje ši problema išliko, ypač vaistams atspariai tuberkuliozei.

REKLAMA

Virusologas, profesorius Saulius Čaplinskas naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ kalbėjo apie tuberkuliozės pavojų, antibiotikus bei tai, kas mūsų laukia ateityje. 

Tuberkuliozė išsivystė dėl neteisingo antibiotikų vartojimo

Tuberkuliozė yra lėtinė, infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos. Kaip didžiausią pavojų profesorius įvardija antibiotikams atsparią tuberkuliozę.

Prof. S. Čaplinskas pabrėžė, jog mes praktiškai nebekalbame apie tuberkuliozę, nors Lietuvoje ši problema vis dar yra, ypač kalbant apie vaistams atsparią tuberkuliozę.

REKLAMA
REKLAMA

„Ji išsivystė dėl neteisingo antibiotikų vartojimo, trupučio alkoholio, narkotikų, kartais užmirštame vartoti vaistus, antibiotikus nuo tuberkuliozės ir ne tik ir dėl to turime atsparumą mikroorganizmams.

REKLAMA

Dėl šios problemos PSO (Pasaulio sveikatos organizacija) jau seniai muša pavojaus varpais. Vėl vystosi vaistams atsparūs mikroorganizmai, ypač bakterijos, atsparios vaistams ir virusams. Tai kelia didelį pavojų.

Kalbant absoliučia mase, kiek antibiotikų suvartojama gydant žmones ir kiek yra suvartojama veterinarijoje arba auginant gyvulius, nebūtinai Lietuvoje, bet pasauliniu mastu – ten jų suvartojama daugiau.

Lietuvoje, palyginus, yra gera situacija, kalbant apie ne žmonių antibiotikų vartojimą, bet visa tai yra vienas pasaulis ir šsivystę atsparūs organizmai kurs nors Indijoje lygiai taip pat gali atkeliauti į Lietuvą.

REKLAMA
REKLAMA

Tų grėsmių yra įvairių, bet labai svarbu jas paprasčiausiai aiškiai įvardinti, negąsdinant žmonių, bet turime žinoti, kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje, kad minimizuotume riziką“, – aiškina profesorius.

Susergama dėl netinkamo gyvenimo būdo

Lietuva buvo iš tų šalių, kurioje labiausiai buvo paplitusi vaistams atspari tuberkuliozė. Laidos vedėjai Erikai Fuks paklausus, dėl kokių priežasčių ji išplito, prof. S. Čaplinskas atsakė, kad, iš vienos pusės, tam nebuvo skiriama pakankamai dėmesio.

„Iš kitos pusės, persipina socialinės problemos, kvaišalų vartojimas ir daliai žmonių atrodo, kad jei nepriklausau tikslinei rizikos grupei – tai nerizikuoju. Tačiau tuberkuliozė yra infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu ir bet kas gali ja užsikrėsti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat labai svarbu, kokia mūsų imuninė sistema. Reikia keisti gyvenimo būdą, stiprinti imuninę sistemą tam, kad būtume kuo atsparesni ir kad mikroorganizmams būtų ne taip lengva įveikti mūsų imuninės sistemos barjerą“, – tikina profesorius.

Prof. S. Čaplinskas teigia, jog PSO kelia uždavinį šalims iki 2030 metų įveikti tuberkuliozę, hepatitą C ir kitas ligas. Tačiau norint to išvengti, svarbu suprasti, kas sukelia šias ligas.

„Pirmoji priežastis, dėl ko žmonės suserga, yra mūsų gyvenimo būdas, ypač alkoholio ir narkotikų vartojimas. Deja, turiu būti negeras pranašas ir pasakyti, kad pasaulis eina linkme, kai kuo toliau, tuo kvaišalų vartojimas bus vis didesnė problema.

REKLAMA

Tam yra įvairių priežasčių ir ypač dabar yra prognozuojama, kad daugelyje šalių iki 2050 metų gali įvykti kolapsas, būtent dėl sintetinių narkotinių medžiagų vartojimo plitimo, į kurį iki šiol dar kai kuriais atvejais žiūrime atsainiai“, – blogas naujienas praneša virusologas.

Visą pokalbį su profesoriumi apie Lietuvoje plintančius pavojingus virusus žiūrėkite straipsnio pradžioje esančiame vaizdo įraše. Plačiau apie tuberkuliozę prof. S. Čaplinskas laidoje „Sveikatos DNR“ kalbėjo nuo 18 minutės.

Kviečiame žiūrėti „Sveikatos DNR“ jau dabar! „Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.

BRUDAI ! Verkšlena ir skundžiasi dabar, o DARBAS , DARBAS KUR ?!

Sunaikino viską, kas buvo gero tarybinės medicinos laikais : tai sergančiųjų dispanserizacija . Dirbau "anais" laikais med.felčere, todėl "iš arti" žinau šitą dalyką. Nebuvo jokių kompiuterių - turėjom kiekvienam , sergančiam TBC , popierinę kortelę, kur buvo surašomi žmonių lankymaisi pas gydytoją specialistą ( buvo tokie net rajonų poliklinikose, kurie dirbo vien su šiais ligoniais),koks paskirtas gydymas, kada buvo sanatorijoje ir kiek laiko, kada kitas apsilankymas pas gydytoją ir pan. Jei nenuvykdavo laiku ( buvo ir tuomet geriančių, nors gal ne taip degradavusių ir jų buvo mažiau,nei dabar kaimuose ),privalėdavome "nori-nenori" tuos žmonelius "pristatyti" pas gydytoją ( pas mus, pvz., jei nesutikdavo važiuoti autobusu kartu, tai kolūkio pirmininkas net duodavo transportą, kad nuvežti porą tokių ligonių). Tikrai, buvo pakankamai griežtai "žiūrimi" tie dalykai. Turėdavom važiuoti į polikliniką, eiti pas TBC gydytoją( jie turėdavo po keletą erdvių kabinetų, tad užtekdavo vietos ir mums) ir,sėdėdami tarp kalnų kortelių , išsirinkti "savus" dispanserizuotus : naujus (apie "naują atvejį" informuodavo- paskambindavo med.sesuo, kuri dirbo su specialistu), o ir "senųjų" duomenų nepamiršti patikrinti...
Jau nekalbu apie skiepijimą kūdikių dar gimdymo namuose ir vėliau. Mokyklose kasmet darydavo vadinamąjį "Mantu" tyrimą,- jei kildavo kokių abejonių ar parodydavo "teigiamą" reakciją, - iškart pas specialistą tolesniam tyrimui, jei reikia,- ir gydymui.
Viena mano pažįstama (klasiokė pradinėje mokykloje ir vėl - nuo 9-os klasės) net 4 metus "prasimokė" sanatorijose. Žinoma, ten mokymo lygis buvo kiek prastesnis,nei normalioje mokykloje :jų ten "nespaudė" mokytis - ligoniukai. Todėl buvo sunkiau 9 klasėje, bet, kadangi buvo pakankamai gabi, tai vidurinę baigė visai neblogai.

O dabar ? Kas dabar ?! Viskas palikta "savieigai", tik laikas nuo laiko "išlenda" va toks "šaltagiedis gaideis" ( taip pas mus sakydavo apie daug kalbančius, bet nė piršto nepajudinančius) ir ima "giedoti" apie klastingas ligas ir pavojus...

Nepriteklius, skurdas ir atimta galimybė laiku patekti pas gydytojus,- štai kur yra didžiausia bėda dėl TBC. O "anais blogais" laikais ši problema buvo jau beveik išspręsta, ypač paskutiniame dešimtmetyje prieš ... "nepriklausomybę"...


pinokis išlindo, dalbjobas su savo karona, kaip tu nenudvesei?
Bandysiu spėti neskaitęs: sukelia tv3 portalas?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų