REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Janina ŠAPARNIENĖ

Sausio pabaigoje Linkuvos socialinės globos namų darbuotojų profsąjunga Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją informavo apie galimus įstatymų pažeidimus globos namuose.

REKLAMA
REKLAMA

Ministerijos buvo paprašyta įvertinti šių namų direktoriaus Sauliaus Žaromskio darbą. Netrukus keliolika įstaigos darbuotojų buvo įspėti, kad jų etatai mažinami perpus, o jei nepersikvalifikuos – bus atleisti.

REKLAMA

Globos namų darbuotojų profsąjungos lyderė Laima Valienė tokius vadovo veiksmus laiko siekiu užgniaužti žmonių nepasitenkinimą.

Apie šeimyninę rangą

Rašte ministerijai nurodoma, jog globos namuose socialinio darbuotojo padėjėjais dirba budėtojai, kirpėja, virtuvės darbininkės, vairuotojai.

Į globos namų socialinio darbuotojo pareigybės aprašymą įtraukta funkcija, kurią gali atlikti tik higienos pasą turintis laidojimo paslaugų teikėjas. Darbuotojai įpareigojami paruošti šarvojimui ir pašarvoti mirusius gyventojus.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau ritualinės paslaugos perkamos iš individualios įmonės „Anturijus“.

Rašte primenama, kad ši įmonė priklauso vyriausiosios slaugytojos Birutės Žemaitienės svainio seseriai.

Ministerijai papasakota ir apie kitus vieni kitiems darbe pavaldžius giminaičius.

Jau minėtos B. Žemaitienės vyras Eronimas Žemaitis – direktoriaus pavaduotojas ūkio reikalams.

Pastebima, kad abu Žemaičiai dalyvauja beveik visuose turto nurašymuose, į turto valdymo komisijas įtraukiami giminystės ryšiais susiję darbuotojai.

Vyriausiajai socialinei darbuotojai Renatai Baltokienei tiesiogiai pavaldūs socialinio darbuotojo padėjėjai – vyras, anyta, brolienė, socialinė darbuotoja – svainė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Globos namų direktorius Saulius Žaromskis nelaiko blogybe, kad įstaigoje dirba giminaičiai.

Gerai dirba – neatleisi

„Jeigu žmogus gerai atlieka savo pareigas – neatleisiu jo vien todėl, kad čia dar dirba ir žmona“, – teigė vadovas.

S. Žaromskio teigimu, darbuotojai nėra įpareigojami šarvoti velionius – juos samdo ritualines paslaugas teikianti įmonė.

Tam, kad firmai nereiktų atsivežti į globos namus žmonių tam darbui, socialinių darbuotojų padėjėjams suteikiama galimybė užsidirbti papildomai.

Neskaidrūs pirkimai

Abejonių profsąjungiečiams kyla dėl produktų gyventojams pirkimo turguje. Dokumentų, kas už kiek kuriam žmogui nupirkta, nėra.

REKLAMA

Rašte ministerijai svarstoma, kad dauguma neįgalių gyventojų nesiorientuoja gyvenime, netgi nepažįsta pinigų ir negali kontroliuoti, kas jiems perkama.

„Globos namų ir gyventojų turtas neapsaugotas nuo iššvaistymo ir kitų neteisėtų veiksmų“, – teigiama rašte.

Direktorius S. Žaromskis pripažino, jog dėl pirkinių turguje abejonių kilti gali. Tačiau jis pasitikįs pavaldiniais: pirkiniai iš turgaus surašomi lape, kurį pasirašo trys darbuotojai.

Kodėl ligoniams reikalingų daiktų už jų pačių pinigus negalima nupirkti parduotuvėse, gaunant kasos kvitus?

REKLAMA

Anot direktoriaus, turgus pasirinktas dėl pigesnių prekių, be to, tokios išvykos yra ir galimybė gyventojams išeiti į visuomenę.

Keičiamos darbo sutartys

Kolektyvo bruzdėjimas prasidėjo nuo pernykščio rudens, kai buvo prabilta apie darbo sutarties pakeitimus. Esą tuomet konkrečioje darbo vietoje, viename iš šešių įstaigos korpusų, socialiniai darbuotojai būtų siuntinėjami po visus Linkuvos socialinės globos namus.

Anot L. Valienės, žmonių jau reikalaujama šias sutartis pasirašyti, nors naujojo jų teksto nė vienas darbuotojas iki šiol nėra matęs.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Direktoriaus S. Žaromskio nuomone, šis pakeitimas – tik formalus, visiškai nieko nepakeisiantis.

O profsąjungos lyderė L. Valienė įžiūri galimybę piktnaudžiauti: tam pačiam žmogui bus galima pridėti papildomo darbo, už jį nemokant.

„Ir taip negauname atlyginimo už tai, kad pavaduojame sergančius ar atostogaujančius bendradarbius, nors krūviai išauga. Panaikino skalbyklą, pastatė skalbimo mašinas kitose patalpose ir šį darbą pridėjo kitiems žmonėms. Jau pamiršome apie priemokas (kurias ankstesniais metais gaudavome) už pavojingas darbo sąlygas. Nors kad jos tikrai gali kelti pavojų, liudija pernai draudikų sumokėtos keliolika išmokų už tai, kad žmonės nukentėjo darbe“, – sakė L. Valienė.

REKLAMA

Dvylika žmonių sulaukė perspėjimų, jog jų etatai nuo kovo 1-osios mažinami pusiau.

Darbuotojai siunčiami į perkvalifikavimo kursus, organizuojamus kartu su Darbo birža. Nepanorusių dirbti puse etato ir kartu lankyti kursus laukia atleidimas.

Kad globos namuose dirbantys kai kurie žmonės neturi reikiamos kvalifikacijos, direktorius S. Žaromskis pripažino žinojęs jau prieš pusantrų metų. Tačiau kodėl iki šių dienų delsė, direktorius neatsakė.

S. Žaromskio teigimu, pusės etato netenkantys darbuotojai finansiškai nenukentės: kursų metu jiems bus mokama stipendija, o baigę mokymus turės įdarbinimo garantijas.

REKLAMA

Direktorius teigė, jog numatomi pertvarkymai globos namuose aktualūs tik grupelei darbuotojų, o triukšmą kelia „norintis parodyti, kad dirba, žmogus“.

L. Valienė nusiteikusi pakeisti padėtį, kai globos namų direktorius profsąjungą laikė tik klusnia pritarėja, su kuria galima nesiskaityti, priimant darbuotojams svarbius sprendimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų