• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
8
Nykštukinės voverės skraiduolės (nuotr. asm. archyvas)

Visiems jau įprasta, kai žmonės augina kates, šunis, žiurkėnus ar kitus augintinius, tačiau vilnietė Deimantė Buslevičiūtė nusprendė auginti išskirtinius augintinius – egzotines nykštukines voveres skraiduoles (ang. Sugar Glider). Šių gyvūnų kaina taip pat nėra kiekvieno kišenei – įprastai klasikinės spalvos skraiduolės voverės kaina prasideda nuo 250 eurų, tačiau dažnai žmonės už įdomesnių spalvų voveres yra pasiryžę pakloti ir virš 1 ar net 2 tūkstančių eurų.

8

Visiems jau įprasta, kai žmonės augina kates, šunis, žiurkėnus ar kitus augintinius, tačiau vilnietė Deimantė Buslevičiūtė nusprendė auginti išskirtinius augintinius – egzotines nykštukines voveres skraiduoles (ang. Sugar Glider). Šių gyvūnų kaina taip pat nėra kiekvieno kišenei – įprastai klasikinės spalvos skraiduolės voverės kaina prasideda nuo 250 eurų, tačiau dažnai žmonės už įdomesnių spalvų voveres yra pasiryžę pakloti ir virš 1 ar net 2 tūkstančių eurų.

REKLAMA

Voveres skraiduoles auginti Deimantė nusprendė prasidėjus karantinui, kai visą laiką teko sėdėti namuose. „Aš labai myliu gyvūnus, tad atsikrausčius į Vilnių, nuomojamą butą, ir pas tėvus palikus savo šunį, širdyje jautėsi tuštuma. Žinoma, nuomojamame bute laikyti gyvūnus – draudžiama, nebent narvelyje ar akvariume.

Todėl nusprendžiau nusipirkti kokį „narvelio“ augintinį – vis daugiau jaukumo ir yra ką pamyluoti. Iš pradžių maniau, kad pasiimsiu degu ar šinšilą, bet tada viename straipsnyje pamačiau, kad lietuviai laiko voveres skraiduoles. Buvau mačiusi daug vaizdelių internete ir man jos atrodė nerealios, bet nemaniau, kad jų yra ir Lietuvoje.

REKLAMA
REKLAMA

Tada iškarto ir supratau, kad noriu būtent jų. Pradėjau daug domėtis, ieškojau. Sužinojau, kad po vieną auginti jų negalima, nes joms reikia draugijos, dėmesio, jos gali susirgti depresija, imti žaloti save ar net nusižudyti. Berniukų dviejų laikyti nepatartina, nes jie vienas kitą taip pat gali nuskriausti.

REKLAMA

Todėl pasiėmiau dvi mergaites. Šiaip jų būna įvairiausių spalvų, kuo retesnė spalva – tuo brangiau kainuoja. Pigiausios yra klasikinės spalvos, tamsios, kaip mano jau auginama voverė Pandora, – gali būti apie 300 eurų.

Pilkos, baltos ir su visokiais įdomesniais, retesniais raštais gali kainuoti žymiai daugiau, pavyzdžiui, kad ir 2 tūkstančius eurų.

Aš norėjau, kad jos būtų skirtingų spalvų, nes taip tiesiog įdomiau. Tad susiradau vieną merginą Vilniuje, kuri kaip tik turėjo mažytę klasikinės spalvos (pirkau už 300 eurų) ir Klaipėdoje suradau vieną nuostabiai gražią baltą su ryškiai mėlynomis akimis – už 600 eurų.

REKLAMA
REKLAMA

Pardavėjų (veisėjų) ieškojau per skelbimus ir „Facebook“, o šiaip geriausia vieta ieškoti ir domėtis – tai „Facebook“ grupė būtent apie šias skraiduoles – ten ir visą informaciją galima rasti, matai, kuo žmonės dalinasi, kaip sekasi jas prižiūrėti, kelia įvairias nuotraukas ir juokingus vaizdelius – ten jas ir suradau“, – apie tai, kaip nusprendė įsigyti voveres skraiduoles pasakoja Deimantė.

Maistą voverėms reikia gaminti patiems

Voverės skraiduolės gyvena apie 14 metų, kas tokiems gyvūnams yra iš tiesų nemažas laikas, tačiau Deimantė tuo džiaugiasi, nes prisirišus prie augintinio netenka su juo atsisveikinti po 2 ar 4 metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kalbant apie jų priežiūrą, jų išlaikymas nėra labai brangus. „Žinoma, iš pradžių reikia nupirkti narvą – kuo didesnis narvas, tuo geriau, nes jos turės daug vietos lakstymui bei sklandymui, mat jos yra labai judrios. Namelyje turi būti ir hamakas miegui, įvairios karstynės, kad joms būtų įdomiau. Bėgimo ratelis turi būti specifinis – bet kokio pirkti negalima, nes jos gali susilaužyti kojytes.

Ratas kainuoja apie 40 eurų, o geresni ir dar brangiau. Kaip ir bet kuriam augintiniui reikalingi indeliai maistui ir vandeniui, o mes dar turime ir rankinę, kad galėtume jas vežiotis“, – tikina mergina.

Deimantė pasakoja, kad išlaidos priežiūrai yra skirtos tik maistui, kuris yra labai įvairus. Specifiškai joms skirtą sausą maistelį ir skanėstus mergina perka iš būtent joms skirtos parduotuvės – ji vienintelė Lietuvoje. „Įdomus faktas, kad parduotuvės savininkė yra mergina, iš kurios pirkome vieną iš voveryčių – klasikinės spalvos.

REKLAMA

Tarp skanėstų iš parduotuvės yra labai daug visko: įvairios želė vaisių skonių, jogurto skanėstai, įvairūs džiovinti vabalai ir kirmėlės, medus, sausas maistelis, riešutai ir t.t.

Bet pagrindinį jų maistą reikia gaminti patiems – šitas faktas visus labai prajuokina – gamint maistą kaip vaikams. Bet nėra taip baisu – nereikia gaminti kasdien. Mes prigaminame tiek, kad užtenka maždaug 6 savaitėms: su mikseriu suplakame kaip žalią kokteilį, supilame į indelį ir užšaldome. Ir kasdien atitirpiname po porciją.

Yra keletas receptų, bet pagrinde į kokteilį įeina įvairiausi vaisiai, daržovės, virti kiaušiniai, jogurtas ir daug papildų, vitaminų, tokių kaip: kalcis, proteinas, bičių žiedadulkės, spirulina ir panašiai.

REKLAMA

O šiaip, kaip minėjau, jų mityba labai įdomi – jos valgo beveik visus egzistuojančius vaisius ir daržoves, virtus kiaušinius, virtą vištieną, riešutus, uogas, džiovintus ar gyvus vabzdžius, kirmėles. Šiaip joms labai patinka ir labai sveika gyvi tarakonai – labai įdomu stebėti, kaip jos juos narvelyje sumedžioja ir suryja.

Tiesa, tarakonais jas maitinti bandėme vos vieną kartą, nes mes jų labai bijojome, todėl buvo didžiulis iššūkis tai padaryti. Antro karto taip ir nebuvo“, – juokiasi Deimantė.

Voverės skraiduolės reikalauja labai daug dėmesio

Voverės skraiduolės yra naktiniai gyvūnai, jos bijo staigių judesių, garsų ir šviesos. Voverės dažniausiai prabunda vakarais, priklausomai nuo to, kada sutemsta ir kada namuose būna ramiau. „Kartais jos gali prabusti 19 valandą, o kartais ir 2 valandą nakties, o užmiega tik ryte.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žinoma, jas galima pasiimti, paleisti ir dieną, tačiau reikia stengtis, kad būtų mažiau šviesos, kitu atveju jos slėpsis.

Kiekviena voverė turi savo charakterį – juodoji (Pandora) yra labai meili, švelni, visada ištiesus ranką prieina, nebėga, o kai bandai ją sugauti – ji nepyksta.

O šviesioji (Vaniliukė) visai priešinga – visada bėga, priešinasi, pyksta, visada urzgia, loja ir Pandorai dažnai lipa ant galvos, atiminėja maistą tiesiai iš burnos, nes savo pati pirma suvalgo. Jos kaip blogis ir gėris, tik atvirkščiai, nes blogietė yra šviesioji voverė“, – juokauja Deimantė.

Jei norite įsigyti voveres skraiduoles, nes manote, kad joms reikės mažiau dėmesio nei, pavyzdžiui, šuniukui, labai klystate, nes voverės reikalauja ir nori labai daug dėmesio. Jos pradeda skleisti visokius garsus, loti. Labai mėgsta visur laipioti.

REKLAMA

„Jei paleidžiame jas iš narvo, net nespėjame sužiūrėti, kur jos nusklendė ar nušoko, todėl labai svarbu, kad namai būtų švarūs, nebūtų jokių maisto likučių, skylių, į kurias jos gali įlįsti, nes po to gali būti, kad jų nebeištrauksime.

Tačiau jos yra labai meilios bei protingos – žino, ko negalima. Kartais, kai jos daro kažką ne taip ir supranta, kad elgiasi blogai, jos lėtai ir tyliai bando pasišalinti, kai pamato piktą žvilgsnį. Taip pat labai miela, kai jos užmiega delne, kišenėje ar po rūbais – jie lyg šilti pūkų kamuoliukai.

Įvardino voverių pliusus bei minusus

Paklausta apie tai, ar Lietuvoje yra specialistų, veterinarų, kurie galėtų pasirūpinti voverėmis, jei jos susirgtų, Deimantė atsako, kad per 3 metus, jokių problemų su augintinių sveikata neiškilo.

REKLAMA

„Kiek teko matyti socialiniuose tinkluose, žmonės dalinasi, kad Lietuvoje tikrai veterinarų joms yra ir ne vienas, tačiau tikrai tik vienetai veterinarų gali užsiimti šiais gyvūnėliais“, – tikina mergina.

Didžiausią voverių skraiduolių pliusą Deimantė įvardino tai, kad jos labai protingos ir mielos. Žinoma, pliusas ir tai, kad jos yra egzotiškos bei išskirtinės. Jas įdomu stebėti, su jomis žaisti, joms nėra reikalinga didelė priežiūra ir jos ilgai gyvena.

Žinoma, kiekvienas augintinis turi ir savų minusų. „Minusai – tai, kad jos tuštinasi kaip triušiukai – po to reikia rinkti. Ant rankų, bent jau maniškės, nelabai ilgai būna, nebent tai dienos metas ir jos miega. O šiaip labai judrios ir aktyvios – sunku pagauti.

O didžiausias minusas turbūt, kad jos –  naktiniai gyvūnai. Tai dieną nelabai su jomis galima pažaisti, o naktį dūkdamos neretai trukdo miegoti – vis kažką krapšto, graužia, urzgia, pešasi viena su kita, o jei jau pradeda loti, tai neužmigsi, kol nenustos ar jų nenuraminsi. Nes jų lojimas kaip mažų šuniukų – labai plonas ir garsus“, – minusus įvardino skraidančių voverių šeimininkė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų