• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vakar Lietuvos karinių jūrų pajėgų (LKJP) patruliniam laivui P-12, neseniai įsigytam Danijoje, iškilmingai suteiktas „Dzūko“ vardas. Ceremonijoje dalyvavusi krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė taip pat aiškino, kodėl Lietuva dar perka iš Didžiosios Britanijos du laivus minininkus, kurie kainuos apie 190 mln. litų.

REKLAMA
REKLAMA

P-12 pavadintas LKJP turėto patrulinio katerio „Dzūkas“, kuris utilizuotas 2007 m., vardu. P-12 pastatytas Danijos laivų statykloje „Danyard A/S“ Olborge 1989-aisiais, pradėtas eksploatuoti 1990 m.

REKLAMA

Antras danas

„Dzūkas“ - jau antras Danijoje LKJP įsigytas patrulinis laivas. Pirmas P-11, „Žemaitis“, įsigytas pernai gegužę. Trečias, kuris bus pavadintas „Aukštaičiu“, į Klaipėdą bus parplukdytas šiemet vasarą. Visi šie danų laivai, turint omenyje ir jų modernizaciją, Lietuvai kainuos apie 30 mln. litų. Projektas pradėtas įgyvendinti prieš 4 metus.

REKLAMA
REKLAMA

Žmonės neretai replikuoja, kad Lietuva perka senus laivus ir padeda užsienio valstybėms jų atsikratyti. „Dzūkas“ - gana modernus, lankstus laivas, reikalui esant galintis keisti savo funkcijas. Šių danų laivų, kuriuos mes įsigijome, idėja ir dizainas tebėra modernūs iki šiol. Danijos karo laivynui statomi nauji laivai pagal tą patį principą“, - tikino LKJP vadas jūrų kapitonas Olegas Mariničius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, visi trys daniški laivai beveik niekuo nesiskiria tarpusavyje. Jų korpusas pagamintas iš stiklo plastiko sluoksniuotos medžiagos. Danijos kariniame laivyne labai didelis dėmesys skiriamas jūrininkų gyvenimo sąlygoms laive. „Dzūko“ įgulos nariai gyvena kajutėse po du, gali naudotis dušu ir t. t. Laivas turi didelę vairinę, beje, jo varikliai visiškai nauji ir pagaminti Vokietijoje. LKJP vado manymu, daniški laivai tarnaus Lietuvai mažiausiai 20 metų ir jokių didelių investicijų jiems nebereikės.

REKLAMA

Minininkai modernizuojami

Kitas projektas įsigyjant laivus minininkus pasirašytas tarp Lietuvos krašto apsaugos ministerijos ir Didžiosios Britanijos gynybos ministerijos. Du minininkai Lietuvą pasieks ne anksčiau kaip 2010 m. pabaigoje arba 2011 m. pradžioje.

Iš britų perkami laivai pastatyti 1984-1985 m. Juose visa ginkluotė, varikliai, vadovavimo, minų medžiojimo sistemos, robotai - absoliučiai nauja technika. Pasak O. Mariničiaus, pagrindinius laivų variklius bus galima remontuoti tik po 7 metų. O ginkluotę ir techniką reikės modernizuoti tik po 20 metų. Iš principo tai nauji laivai. Karinių jūrų pajėgų vadas teigė, kad karališkasis britų laivynas svarsto galimybę lygiai taip pat modernizuoti savo laivus, kaip tai pradėjo daryti LKJP.

„Sutartį dėl minininkų pasirašė buvusi Vyriausybė. Šiuo metu jau yra sumokėti 36 milijonai litų. Iškilo klausimas, ar verta prarasti tuos milijonus ir tai, kas jau įdėta pradėjus laivus modernizuoti. Mūsų skaičiavimais, tai gali siekti iki 100 milijonų. Atsisakydami projekto, neturėtume nei laivų, nei 100 milijonų litų. Nebuvo lengva priimti sprendimą, bet nusprendžiau, kad vis dėlto pinigų mėtyti į balą nereikia. Mes kalbėsime su Didžiosios Britanijos kariuomenės vadovybe, kad sudarytų galimybę suderėtą pinigų sumą sumokėti per ilgesnį laikotarpį ir mokėti mažesnėmis sumomis. Jeigu šiandien būtų svarstomas šis klausimas, minininkai, ko gero, nebūtų prioritetas. Mūsų kariuomenei labiau reikėtų sraigtasparnių, stiprinti sausumos pajėgas. Reikia pagirti Karines jūrų pajėgas, kurios turėjo labai aiškią koncepciją ir sugebėjo įtikinti buvusią politinę ir dabartinę kariuomenės vadovybę, kad reikia eiti tokiu keliu“, - sakė ministrė R. Juknevičienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų