• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Referendumą dėl Ignalinos atominės jėgainės (IAE) darbo pratęsimo inicijavusios piliečių grupės lyderis, neparlamentinės Lietuvos socialdemokratų sąjungos (LSDS) pirmininkas Arvydas Akstinavičius portalui „Balsas.lt“ sakė, jog parašai renkami pilnu tempu, o lengviausia tai daryti provincijoje. Didžiuosiuose miestuose esą pasirašo mažiau žmonių.

REKLAMA
REKLAMA

Anot A. Akstinavičiaus, parašų rinkimui labai pakenkė Seime išreikštas nusistatymas paskelbti referendumą IAE darbo pratęsimo reikalu. Jį, pasak politiko, fiktyviai remia valdančioji Seimo dauguma. „Tyčia buvo pareikšta, kad referendumą remia valdančioji koalicija. Iš tribūnos tai pasakė G. Kirkilo partneris liberalcentristas Vytautas Bogušis. Sužaista įdomiai: pritarta, bet atidėta svarstyti birželio mėnesiui. Taigi – jei surinksime parašus – pritars, nes neturės kur dėtis. Jei neturėsim reikiamų trijų šimtų tūkstančių – numarins, kaip ir kitas panašias iniciatyvas“, – mano A. Akstinavičius.

REKLAMA

Pasak politiko, kai tik Seime pritarta nuostatai „palengvinti parašų rinkikų dalią“, tapo sunkiau prišnekinti pasirašančiuosius. Toks esą ir buvęs valdžios tikslas – kontroliuoti procesą. „Valdiška iniciatyva“ esą tik dar labiau erzina žmones.

LSDS pirmininkas sakė, jog aktyviai dirbančios profsąjungos susiduria su problema, jog darbuotojai, ypač dirbantys valstybės tarnyboje, būna įbauginti. „Dirbu valstybės tarnyboje, todėl pasirašyti negaliu,“ – citavo kai kuriuos anonimiškus atsakymus A. Akstinavičius.

REKLAMA
REKLAMA

Iš dalies LSDS lyderiui pritarė ir parlamentinės Liberalų sąjūdžio partijos lyderis Eligijus Masiulis. „Tenka aiškinti,  jog čia nėra Seimo ar valdžios iniciatyva. Mėginame pasakyti, kad Seime svarstomas tik kaip galimas proceso palengvinimas, bet sprendimai nepriimti,“ – teigė E. Masiulis. Portalo „Balsas.lt“ žiniomis, Liberalų sąjūdis yra įsipareigojęs surinkti maždaug 80 – 100 000 parašų.

E. Masiulis taip pat pabrėžė, jog liberalai renka parašus sėkmingai ten, kurs stiprios jų struktūros. „Kur skyriai dirba prasčiau – mažiau ir parašų,“ – pripažino E.Masiulis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Valdančiosios koalicijos atstovai portalui „Balsas.lt“ teigė tenorį tik pagelbėti iniciatoriams. Sprendimo atidėjimą jie aiškina tuo, kad referendumą geriausia rengti su Seimo rinkimais – taip būsią pigiau ir ateisią daugiau žmonių.

Liberalcentristas Jonas Čekuolis sakė, kad nesurinkus parašų galima sužlugdyti gerą idėją. „Renkančios parašus organizacijos nėra tiek galingos, kad galima būtų tikėtis, jog tikrai surinks reikiamus tris šimtus tūkstančių parašų“,- sakė jis.

„Balsas.lt“ žiniomis, renkant parašus neapsieita ir be incidentų. Prienų rajone, Jiezno miestelyje neblaivus pilietis vieną iš parašų rinkikių apstumdė bei suplėšė blanką. Apie incidentą buvo informuota Vyriausioji rinkimų komisija bei policija.

REKLAMA

................

Referendumą inicijavo neparlamentinė Lietuvos socialdemokratų sąjunga (LSDS). Prie iniciatyvos, šalia minėtos partijos lyderių Arvydo Akstinavičiaus ir Violetos Linkienės ir kt., taip pat prisidėjo ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Algimantas Matulevičius, akademikas Antanas Kudzys, Pensininkų sąjungos „Bočiai“ pirmininkas Petras Ruzgus, sekretorius Darius Bulavas, Muitinės darbuotojų, Švietimo darbuotojų, Energetikų profsąjungos, Vidaus reikalų sistemos profsąjungos ir kitų profesinių sąjungų vadovai, taip pat buvęs VSD pareigūnas, politikos apžvalgininkas Imantas Melianas, kiti asmenys.

REKLAMA

Paskutiniu momentu, prieš registruojant iniciatyvą, prie organizatorių prisidėjo parlamentinė Liberalų sąjūdžio partija. Paraišką pasirašė jos lyderis Eligijus Masiulis, Seimo narys Kęstutis Glaveckas ir kt.

Norint, kad referendumas įvyktų reiktų surinkti ne mažiau kaip 300 tūkst. žmonių parašų.

Vėliau Seime Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) frakcija, priklausanti valdančiajai koalicijai,  netikėtai surinko parašus, leidžiančius Seimui inicijuoti referendumą dėl Ignalinos atominės darbo pratęsimo.

Nutarimas įpareigoja kartu su Seimo rinkimais surengti ir referendumą dėl Ignalinos AE darbo pratęsimo iki 2015 m. Pats nutarimo priėmimas nukeltas į birželio mėnesį.

Lietuva, stodama į ES, yra įsipareigojusi uždaryti branduolinę Ignalinos AE iki 2009-ųjų pabaigos. Nemaža dalis tam skirtų ES paramos lėšų jau įsisavinta. Naują elektrinę pasistatyti ketinama maždaug per dešimt metų. Ekspertų skaičiavimais, Elektra vartotojams, jei nebus sukurta naujų pajėgumų, po Ignalinos AE uždarymo gali pabrangti iki 60 ct už kilovatvalandę, Neoficialūs šaltiniai teigia, jog Valstybės saugumo departamento (VSD) analizės ne kartą perspėjo vyriausybę, jog kaina galinti augti ir iki 80 ct už kilovatvalandę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų