• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prieš dvidešimt metų transeksualizmas žiniasklaidoje buvo apibūdinamas kaip nusidėjimas prieš Dievą, tačiau šiandien pasikeisti lyties žmonės į Serbiją atvyksta iš viso pasaulio, o serbams šios operacijos išlaidas netgi padengia nacionalinis sveikatos draudimas.

Prieš dvidešimt metų transeksualizmas žiniasklaidoje buvo apibūdinamas kaip nusidėjimas prieš Dievą, tačiau šiandien pasikeisti lyties žmonės į Serbiją atvyksta iš viso pasaulio, o serbams šios operacijos išlaidas netgi padengia nacionalinis sveikatos draudimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Keista, kad tokia konservatyvi ir patriarchalinė šalis tapo lyties keitimo operacijų centru, bet, akivaizdu, kad socialinės nuostatos pamažu keičiasi“, – sakė šio judėjimo aktyvistas, Cristianas, iš Belgrado.

REKLAMA

Praėjusiais metais, apie 100 užsieniečių bei Serbijos gyventojų pasidarė lyties keitimo operaciją, ir, pasak Lyties Chirurgijos centro Belgrade, kandidatų skaičius nuolat auga. Norintys pasikeisti lytį atvyksta iš Prancūzijos, Rusijos, Irano, Jungtinių Amerikos Valstijų , Pietų Afrikos, Singapūro ir netgi Australijos.

Pasak eksperto gydytojo Miroslavo Djordjevico, kitose šalyse, kaip antai Austrijoje, Vengrijoje, Rumunijoje, Bulgarijoje ir kt., minėtoji operacija neatliekama dėl jos sudėtingumo ir šalies gyventojams sunkiai prieinamos kainos.

REKLAMA
REKLAMA

Netgi mediciniškai pažengusiose Vakarų Europos šalyse, kaip, pavyzdžiui, Prancūzijoje, kai kurie chirurgai skundžiasi, kad neturi galimybių deramam lyties keitimo operacijos apmokymui ir dažnai yra peikiami savo kolegų, neva blogai atlikę operaciją. Britanijoje tokia operacija, kurios išlaidas taip pat padengia nacionalinis sveikatos draudimas, kainuoja apie 15 000 JAV dolerių. Remiantis Britanijos statistiniais duomenimis, 2009 metais čia buvo atlikta 143 tokio tipo operacijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gydytoja - ginekologė Marci Bowers iš San Mateo, Kalifornijos, kuri pati yra pasikeitusi lytį, per pastaruosius 10 metų Jungtinėse Valstijose atliko 1 100 lyties keitimo operacijų ir teigė, kad čia yra tik 5 chirurgai, atliekantys tokio tipo operaciją reguliariai. Ji pridūrė, kad socialinis konservatizmas bei įgūdžių trūkumas priverčia norinčius pasikeisti lytį vykti svetur.

REKLAMA

Užsieniečiai teigia vykstantys į Serbiją ir dėl kainos skirtumo. Serbijoje tokia operacija apytiksliai kainuoja 10 000 JAV dolerių, tuo tarpu Jungtinėse Valstijose apie 50 000 JAV dolerių.

Anksčiau transeksualumas buvo tabu ir netgi nebuvo minimas medicinos vadovėliuose. Tačiau nuo 1989 metų, Serbijos chirurgui Sava Perovic pradėjus atlikinėti lyties keitimo operacijas, sąvoka greitai pasklido po pasaulį ir per ateinančius 20 metų Serbija tapo pagrindiniu lyties keitimo operacijų centru, su keturiais šioje srityje besispecializuojančiais medicinos centrais.

REKLAMA

Serbijoje tokio tipo operacija užtrunka 6 valandas. Prieš atliekant lyties keitimo operaciją, chirurgai reikalauja rekomendacinių laiškų iš bent dviejų skirtingų psichiatrų, kurie paliudytų, kad pacientas kenčia nuo lyties tapatumo sutrikimo ir identifikuoja save kaip priešingos lyties atstovą. Prieš operaciją pacientas būtinai turi praeiti metų trukmės hormonų terapijos kursą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Serbija, kovo mėnesį gavusi kandidatės į ES statusą, šiais metais rengs šalyje gėjų paradą. Šis judėjimas yra labai reikšmingas, turint omeny, kad praėjusiais metais toks paradas buvo atšauktas po 2010 metais judėjimo metu įvykusių susidūrimų ir demonstracijų. Į ginkluotus pareigūnus Protestuotojai mėtė bombas, skanduodami šūkį „Mirtis homoseksualams“.

REKLAMA

Transeksualų ir homoseksualų judėjimo šalininkai teigia įrodysiantys, kad po prezidento Slobodano Milosevičiaus nuvertimo, pasikeitė ir šalies išankstinis nusistatymas prieš tokius judėjimus.

Ir tau jau atsispindi masinėje kultūroje: mat praėjusiais metais pasirodė serbų filmas, pavadinimu „Paradas“, kuriame pasakojama apie gėjų porą, ketinančią gyventi bet kur, tik ne Serbijoje, kurioje jie kasdien patiria visuomenės patyčias ir pažeminimą. Šiuo filmu buvo siekta išugdyti toleranciją kitos pakraipos žmonėms.

Transeksualų judėjimo aktyvistas, Cristianas, teigė anksčiau dėl savo pakraipos sulaukęs patyčių ir net grasinimų būti nužudytam. Prisimindamas kraupius 1990-ųjų metų įvykius, Cristianas sakė: „Kai iš dangaus krenta bombos, o žmonės kariauja, nėra skirtumo, kokia jūsų seksualinė orientacija.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų