• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pietų Korėjos prezidentas Yoon Suk-yeolas pirmadienį nurodė, kad atėjo laikas parodyti tvirtą tarptautinį ryžtą užkirsti kelią Šiaurės Korėjos branduolinėms ambicijoms. 

Pietų Korėjos prezidentas Yoon Suk-yeolas pirmadienį nurodė, kad atėjo laikas parodyti tvirtą tarptautinį ryžtą užkirsti kelią Šiaurės Korėjos branduolinėms ambicijoms. 

REKLAMA

Šią savaitę jis planuoja Vilniuje su NATO vadovais aptarti, kaip kovoti su Pchenjano ginklų arsenalo plėtra.

Yoon Suk-yeolas antradienį ir trečiadienį dalyvaus kasmetiniame NATO viršūnių susitikime, kuris šiemet vyksta Lietuvoje. Savo kelionės metu jis taip pat aplankys Lenkiją.

„Dabar atėjo laikas aiškiai parodyti, kad tarptautinės bendruomenės ryžtas atgrasyti Šiaurės Korėją nuo branduolinių ginklų programos yra stipresnis už Šiaurės Korėjos norą kurti branduolinius ginklus“, – pareiškė jis. 

Pietų Korėjos prezidentas NATO viršūnių susitikime dalyvaus jau antrus metus iš eilės, pabrėždamas savo siekį stiprinti ryšius su Aljansu. Šiuo metu Seulas susiduria su įvairiausiais iššūkiais, įskaitant Šiaurės Korėjos branduolinę programą ir Vašingtono bei Pekino strateginę konkurenciją. 

REKLAMA
REKLAMA

Praėjusiais metais Yoon Suk-yeolas tapo pirmuoju Pietų Korėjos vadovu, dalyvavusiu NATO aukščiausiojo lygio susitikime. 

Šiaurės Korėjos klausimas

Prieš išvykdamas į Vilnių Yoon Suk-yeolas raštu atsakė į naujienų agentūros AP klausimus ir nurodė, kad per susitikimą Seulas planuoja pabrėžti tarptautinio bendradarbiavimo svarbą kovojant su neteisėtais Šiaurės Korėjos veiksmais. Jis taip pat nurodė, kad susitikimo metu įsigalios naujas NATO ir Pietų Korėjos dokumentas, kuriuo siekiama įtvirtinti bendradarbiavimą 11 sričių, įskaitant ginklų neplatinimą ir kibernetinį saugumą. 

REKLAMA

Po to, kai nuo praėjusių metų pradžios Šiaurės Korėja surengė daugiau kaip 100 raketų bandymus ir atvirai pagrasino panaudoti branduolinį ginklą per galimus konfliktus su Pietų Korėja ir Jungtinėmis Valstijomis, Pchenjanas ėmėsi naujų veiksmų, norėdamas sukurti patikimą branduolinį ginklą. 

Vis dar diskutuojama, ar Šiaurės Korėja turi veikiančių branduolinių raketų.

Pietų Korėjos 2018-ųjų vertinimu, Pchenjanas turėjo iki 60 branduolinių kovinių galvučių. Ekspertai tvirtina, kad Šiaurės Korėja kasmet savo arsenalą sugeba papildyti nuo šešių iki 18 naujų kovinių galvučių.

REKLAMA
REKLAMA

Yoon Suk-yeolas, reaguodamas į Šiaurės Korėjos raketų bandymus, ėmėsi veiksmų, kad sustiprintų savo šalies raketų pajėgumus ir išplėstų karines pratybas su JAV.

Šių metų balandį JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) paskelbė planus stiprinti abiejų šalių atgrasymo pajėgumus, pavyzdžiui, periodiškai pasiųsti JAV branduolinį povandeninį laivą iki Pietų Korėjos ir įsteigti naują dvišalę branduolinių klausimų konsultacinę grupę, kurios steigiamasis posėdis numatytas kitą savaitę Seule.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pietų Korėjos prezidentas su NATO lyderiais aptardamas Šiaurės Korėjos klausimą gali sulaukti tiesioginio atsako iš Pchenjano, kuris teigia, kad Aljanso ir Vašingtono bendradarbiavimas su Azijos valstybėmis kursto priešiškumą regione. 

Šiaurės Korėja tvirtina, kad jos ginklų bandymai skirti perspėti dėl Pietų Korėjos ir JAV karinių pratybų, kurias ji laiko invazijos repeticijomis. Yoon Suk-yeolas teigia, kad jis nori pasiekti taiką demonstruojant jėgą, tačiau išlieka atviras dialogui su Šiaurės Korėja.

REKLAMA

„Taika niekada nėra tokia tikra ir patikima, kaip tada, kai ją palaiko galinga jėga ir atgrasymas“, – nurodė Pietų Korėjos prezidentas. 

„Griežtos tarptautinės sankcijos Šiaurės Korėjai užkerta kelią jos branduolinių ir raketinių pajėgumų plėtrai“, – pridūrė jis. 

Anot Yoon Suk-yeolo, Vilniuje jis turės keletą progų pabendrauti su J. Bidenu įvairiausiomis temomis, tokiomis kaip JAV saugumo įsipareigojimų stiprinimas ir trišalio Seulo, Vašingtono ir Tokijo bendradarbiavimo saugumo srityje plėtojimas.

REKLAMA

Susitikimas su Japonijos ministru ir pagalba Ukrainai

Yoon Suk-yeolas nurodė, kad jis ir Japonijos premjeras Fumio Kishida (Fumijas Kišida) taip pat ketina surengti dvišalį susitikimą. Pietų Korėjos lyderis sakė, kad su F. Kishida planuoja aptarti ne tik dvišalių santykių pažangą, bet ir galimybes plėsti abipusį solidarumą ir tarptautinį bendradarbiavimą.

Pastaraisiais mėnesiais Pietų Korėjos ir Japonijos santykiai smarkiai pagerėjo. 

Manoma, kad Vilniuje abiejų šalių lyderiai aptars ginčytinus Japonijos planus išleisti išvalytą vandenį iš avariją patyrusios Fukušimos atominės elektrinės. Šiam planui neseniai pritarė Jungtinių Tautų branduolinės energetikos priežiūros institucija, tačiau daugelis Japonijos kaimynių vis dar nėra linkusios jį palaikyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tikimasi, kad per dvi dienas Vilniuje vyksiantį aukščiausiojo lygio susitikimą NATO vadovai pasiūlys daugiau pagalbos modernizuojant Ukrainos ginkluotąsias pajėgas. Taip pat manoma, kad NATO lyderiai sukurs naują aukšto lygio konsultacijų forumą ir dar kartą patvirtins, kad Ukraina vieną dieną taps Aljanso nare. 

Yoon Suk-yeolas pareiškė, kad Pietų Korėja teikia humanitarinę ir finansinę pagalbą Ukrainai, įskaitant paramą sugriautos Kachovkos užtvankos remontui. 

REKLAMA

Pietų Korėja vengia tiekti ginklus Ukrainai, laikydamasi savo ilgalaikės politikos netiekti ginkluotės valstybėms, dalyvaujančioms kariniame konflikte. 

„Korėjos vyriausybė ir toliau kartu su tarptautine bendruomene atliks savo būtiną vaidmenį, kad būtų užtikrinta Ukrainos laisvė“, – sakė Yoon Suk-yeolas.

„Be to, mes parengsime įvairiapusės paramos priemones, reikalingas skubiam pokario taikos atkūrimui Ukrainoje ir jos atstatymui“, – pridūrė jis. 

REKLAMA

Yoon Suk-yeolas kartu su Japonijos, Australijos ir Naujosios Zelandijos vadovais pakviestas į NATO aukščiausiojo lygio susitikimą ir tai yra ženklas, kad NATO stiprina ryšius su Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono valstybėmis.

„Kaip incidentai Europoje gali turėti didelį ir reikšmingą poveikį Indijos ir Ramiojo vandenyno regionui, taip ir įvykiai Indijos ir Ramiojo vandenyno regione gali turėti milžiniškų pasekmių Europos šalims“, – sakė Pietų Korėjos prezidentas.

„Ypač karas Ukrainoje mums visiems priminė, kad saugumo krizė viename konkrečiame regione gali turėti pasaulinį poveikį“, – nurodė jis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų