• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Silpstanti vyresnių žmonių uoslė yra svarbus mirties vos per penkerius artimiausius metus požymis, rodo trečiadienį paskelbtos tyrimo išvados.

Silpstanti vyresnių žmonių uoslė yra svarbus mirties vos per penkerius artimiausius metus požymis, rodo trečiadienį paskelbtos tyrimo išvados.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

39 proc. tyrimo subjektų, neatlikusių paprasto uoslės teksto, per penkerius metus mirė. Tuo tarpu žmonių, kurių uoslė susilpnėjo nesmarkiai, grupėje per tokį patį periodą mirė 19 proc. tyrimo dalyvių, o žmonių, kurių uoslė visai nenukentėjo, grupėje – tik 10 proc., rašoma žurnale „PLOS ONE“.

REKLAMA

Uoslės praradimo pavojai yra „įspūdingai“ dideli, sako tyrėjai, kurie nurodo, kad uoslės disfunkcija geriau prognozuoja mirtingumą nei širdies nepakankamumo, vėžio ar plaučių ligos diagnozė.

Tik didelė žala kepenims yra aiškesnis besiartinančios mirties požymis.

„Manome, kad uoslės praradimas yra tarsi kanarėlė akmens anglies šachtoje, – sakė pagrindinis studijos autorius Jayantas Pinto (Džajantas Pintas), dėstantis chirurgiją Čikagos universitete. – Jis tiesiogiai nesukelia mirties, bet yra pranašas, ankstyvas perspėjimas, kad kažkas labai blogai, kad padaryta žala. Mūsų išvados gali aprūpinti naudingu klinikiniu testu, greitu ir nebrangiu būdu didžiausios rizikos pacientams identifikuoti“.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip tiksliai uoslės praradimas yra susijęs su mirtimi, neaišku.

„Žinoma, žmonės nemiršta vien dėl to, kad pakenkta jų uoslė“, – sakė kita studijos autorė Martha McClintock (Marta Maklintok).

J.Pinto priduria: „Iš visų žmogaus pojūčių uoslė yra labiausiai neįvertinama – tol kol jos nebelieka“.

Minimas tyrimas buvo dalis projekto „National Social Life, Health and Aging Project“ (NSHAP) – pirmo žmonių namuose atlikto socialinių santykių ir sveikatos tyrimo, kuriame dalyvavo padėtį visoje šalyje atspindinti vyrų ir moterų nuo 57 iki 85 metų grupė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirmuoju NSHAP etapu, atliktu 2005-2006 metais, profesionalų komandos iš Čikagos universiteto ištyrė 3 005 dalyvius – matavo jų gebėjimą atskirti penkis aiškius, paplitusius kvapus.

Antruoju etapu, 2010-2011 metais, buvo patikrinta, kurie dalyviai dar yra gyvi. Nustatyta, kad per tuos penkerius metus mirė 430 žmonių (12,5 proc.), o 2 565 dar buvo gyvi.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų