• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Beveik ketvirčiui pasaulio pavasarį praras miegą, kai persuks laikrodį vasaros laikui. Bandoma aiškinti, kad taip sutaupoma elektros energijos. Tačiau nauji tyrimai verčia tuo abejoti - kai kuriais atvejais elektros energijos sunaudojama netgi daugiau.

REKLAMA
REKLAMA

Laiko pasukimo idėja priskiriama Bendžaminui Franklinui, 1784 m. pasiūliusiam taip taupyti žvakes, tačiau JAV jos neįteisino iki pat Pirmojo pasaulinio karo, kai buvo aktualu taupyti resursus. Pirmas rimtesnis tyrimas atliktas 8 dešimtm. per naftos krizę ir JAV Transporto departamentas nustatė, kad laiko pasukimas sutaupo 1% elektros energijos.

REKLAMA

Nuo tada nebuvo atlikti gausių tyrinėjimo, o elektros naudojimo ypatybės pasikeitė, išplitus oro kondicionavimui ir namų elektronikai. 2006 m. visa Indianos valstija pirmąkart perėjo prie vasaros laiko. Nagrinėjant elektros sunaudojimą ir apmokėjimą, netikėtai pastebėta, kad tai sukėlė 1% didesnį elektros naudojamumą, kas per valstiją sudarė papildomų 9 mln. dolerių kainą. Spėjama, kad tai dėl padidėjusio patalpų vėsinimo vasarą ir šildymo žiemą.

REKLAMA
REKLAMA

2007 m. vasaros laikas JAV buvo įvestas trimis savaitėmis anksčiau, antrą kovo sekmadienį ir baigėsi viena savaite vėliau rudenį. Kalifornijos Energetikos komisijos tyrimas parodė, kad tai turėjo nežymų arba neturėjo jokio poveikio. Pastebėtas 0,2% sumažėjimas patenka į statistinius 1,5% paklaidos rėžius.

Vienok, 2008 m. spalio mėn. Kongresui pateiktoje JAV Energetikos departamento ataskaitoje tvirtinama, kad vasaros laiko išplėtimas keturiomis savaitėmis leido sutaupyti 0,5% elektros energijos. Tačiau laikrodžio sukiojimui jau seniai priešinasi fermeriai, nuostolius skaičiuoja sporto ir laisvalaikio sektoriai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Stokholmo Karolinska institutas atliko miokardo infarkto dažnių tyrimus analizuodami duomenis nuo 1987 m. Jie nustatė, kad pirmą vasaros laiko savaitę infarktų pagausėja 5%. "New England J. of Medicine" 2008 m. spalio 30 d. numeryje jie spėja, kad tai yra dėl miego įpročių ir biologinių ritmų sutrikimo.

Vienok, atrodo, kad vasaros laikas sumažina avaringumą, nes daugiau žmonių grįžta namo šviesiu paros metu. RAND specialistai spėja, kad 8-10% sumažėja eismo įvykių, susijusių su pėsčiaisiais ir 6-10% - su transporto priemonėmis.

dykai.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų