• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Privačios ugdymo įstaigos nėra visiems įperkamas „malonumas“. Vis tik negavus vietos į valstybinį darželį tėvams tenka mokėti keletą tūkstančių eurų už privatų. O mokyklų stygiaus nėra, tad privačias mokyklas renkasi tie, kurie siekia išskirtinio, į kiekvieną moksleivį sutelkto ugdymo.

Privačios ugdymo įstaigos nėra visiems įperkamas „malonumas“. Vis tik negavus vietos į valstybinį darželį tėvams tenka mokėti keletą tūkstančių eurų už privatų. O mokyklų stygiaus nėra, tad privačias mokyklas renkasi tie, kurie siekia išskirtinio, į kiekvieną moksleivį sutelkto ugdymo.

REKLAMA

Darželių stojimo mokestis siekia 150, 350 ir daugiau eurų. Už mėnesį vidutiniškai tenka mokėti 500 eurų, už mokslo metus – virš 4 tūkst. eurų.

O mokslo metai privačioje mokykloje gali atsieiti ir 5 tūkst., ir 6,5 tūkst., ir 8,5 tūkst. eurų bei daugiau.

Kuo privatūs darželiai skiriasi nuo valstybinių?

Projekto „Vaikodiena.lt“ vadovė Kristina Abrutienė nurodė, kad privačiuose darželiuose vaikų grupės būna gerokai mažesnės, ypač lopšeliuose. Taip pat labiau išpuoselėta aplinka, daug dėmesio skiriama vaikų užimtumui gamtoje, taikomos užsienio metodikos.

O valstybiniams darželiams, anot jos, tai sekasi sunkiau. Ir dėl didelio vaikų skaičiaus, ir dėl finansinių galimybių:

„Nors tikrai turime ne viename mieste pozityviųjų pavyzdžių, kuomet, pasikeitus įstaigos vadovams, pasikeičia ir pačios įstaigos aplinka, atsiranda daugiau priemonių vaikams, o darbuotojai tampa labiau motyvuoti valstybinėje įstaigoje.“

REKLAMA
REKLAMA

Savo privačius darželius ir mokyklas valdančios bendrovės „Pažinimo medis“ Komunikacijos ir rinkodaros vadovė Giedrė Grimalauskienė papasakojo, kad priešmokyklinukai supažindinami su raidėmis, skaitmenimis.

REKLAMA

Taip pat mokosi anglų kalbos, lavina smulkiąją motoriką, sprendžia uždavinius, konstruoja, tyrinėja gamtą ir pavienius jos reiškinius, muzikuoja.

„Itin didelis dėmesys skiriamas vaiko savarankiškumui stiprinti – valgydami vaikai patys įsideda kiek nori maisto, tvarko savo spintelę, kiemą, keliauja į išvykas.

Grupėse yra vidutiniškai po 12 darželinukų (daugiausia – 15), su kuriais dirba dvi pedagogės“, – vardijo G. Grimalauskienė.

Mažesni ir vyresni vaikai vieni iš kitų mokosi

„Pažinimo medžio“ darželiuose, anot atstovės, vykdomas ugdymas paremtas ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų kognityvinių gebėjimų raida. 

REKLAMA
REKLAMA

G. Grimalauskienės aiškinimu, vaikai mokosi patyriminiu principu, veiklos neišskiriamos į atskiras disciplinas kuriant visuminį pasaulio vaizdą. Jie turi daug laisvės žaisti ir per žaidimus mokytis, veikti, eksperimentuoti ir atrasti. 

Jos teigimu, mišraus amžiaus grupėse sudaromos sąlygos įvairiapusiškam socialiniam klimatui: mažesnieji mokosi iš vyresniųjų, o šie įgunda rūpintis mažesniais, silpnesniais vaikais ir taip ugdosi pasitikėjimą savimi, valią ir atsakomybę.

Vienas iš privačių darželių privalumų – lankstesnis lankymas

„Vaikodiena.lt“ atstovės teigimu, privatūs darželiai gerai tuo, kad:

  • ten taikomos šiuolaikinės ugdymo metodikos. Darbuotojai siunčiami į kvalifikacijos kursus, kur tobulina savo kompetencijas bei kvalifikaciją;
  • ten egzistuoja patogus darbo laikas ir grafikas. Lanksčiau žiūrima į vaikų lankymą bei ligos atvejus, mitybą;
  • mažesnėse grupėse vaikams ne tik lengviau lavintis, nes kiekvienas mažylis gauna daugiau individualaus dėmesio, bet ir sergamumas yra mažesnis.

Kaip esminį trūkumą K. Abrutienė įvardijo didelę kainą. Anot jos, finansiškai tik mažą sumą kompensuoja savivaldybės ir vis dar didelę dalį darželio mėnesio įmokos turi sumokėti tėvai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vis dar esant nepakankamam ikimokyklinio ugdymo įstaigų skaičiui didžiuosiuose Lietuvos miestuose, tėveliai pirmiausia atlieka pažįstamų, draugų ir interneto apžvalgų paiešką. Tuomet tik gimusį mažylį užrašo į „eilę“ ir, gavę atsakymą, sprendžia, ar liks valstybiniame darželyje, ar vis tik rinksis privatų.

Negavę vietos valstybinėje įstaigoje, bando išsirinkti geriausią privatų darželį. Tačiau dažniausiai tai būna šeimos finansinių galimybių nulemiamas sprendimas. Nes privatūs darželiai, kad ir kaip bebūtų gaila, yra ne visiems finansiškai įperkama paslauga“, – kalbėjo „Vaikodiena.lt“ atstovė.

Privačių darželių atranka ir vaikų įgūdžių lygio nustatymas

K. Abrutienės teigimu, renkantis privatų darželį, tėveliai turėtų pasidomėti ne tik lokacine jo vieta, bet ir taikoma ugdymo metodika, vaikų ir juos prižiūrinčių auklėtojų skaičiumi.

REKLAMA

Taip pat ir aplinka, kurioje vaikas praleis didžiąją dalį dienos, maitinimo ir pietų miego klausimais, aplinkos erdve bei kiek laiko joje vaikais bus, ar vyksta išvykos vaikams ir pan.

„Žinoma, svarbu įvertinti, ar patogu jums atvykti iki darželio ir kaip greitai tai galėsite padaryti nuo savo darbo vietos. Ar darželyje yra priešmokyklinė grupė ir nereikės paskutiniais metais prieš mokyklą keisti ugdymo įstaigos“, – atkreipė dėmesį pašnekovė.

„Pažinimo medis“ atstovė nurodė, kad, žengiant į 0 klasę, t. y. pradedant priešmokyklinį ugdymą, rudenį įvertinamas tam tikrų vaiko įgūdžių lygis.

Įvardijamos vaiko stiprybės ir numatomi galimi sunkumai. Suplanuojami ugdymo (-si) žingsniai gebėjimams stiprinti, sudaromas individualus ugdymo (-si) planas, siekiant padėti kiekvienam kuo geriau pasirengti mokytis pagal pradinio ugdymo programą.

REKLAMA

Mokslo metai privačiame darželyje – beveik 6 tūkst. eurų

Pasak „Vaikodiena.lt“ atstovės, kai kurie privatūs darželiai turi stojimo mokesčius, kurie po to nėra grąžinami, tačiau nebūna rinkliavų (kilimui, spintelei ar pan.), kaip kartais nutinka valstybinėse ugdymo įstaigose.

„Vienkartinis stojimo mokestis svyruoja nuo 150, 350 eurų ir daugiau. O kainos vis tik svyruoja ir priklauso, kiek dienų per savaitę vaikas ketina lankyti ugdymo įstaigą. Pavyzdžiui, Kaune kaina už mėnesį svyruoja nuo 500 eurų (su maitinimu) ir pagal skirtingas įstaigas didėja.

Vilniaus mieste – nuo 550 eurų ir daugiau. Kainą lemia maitinimo klausimas, darželio lokacinė vieta, grupių skaičius įstaigoje ir vaikų skaičius grupėje“, – komentavo K. Abrutienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji pabrėžė, kad didžiuosiuose miestuose vis dar jaučiama didesnė paklausa ir darželių trūkumas, tačiau nemenkos darželio kainos ne visoms šeimoms yra prieinamos. Dėl šios priežasties turime perpildytus valstybinius darželius.

O kai kurios darbovietės, pašnekovės teigimu, darželių klausimus netgi ėmė spręsti pačios, kurdamos vaikų priežiūros grupes įmonėse.

„Pažinimo medžio“ visos dienos ikimokyklinis ugdymas mokslo metams kainuoja 4332 eurus. Pusė dienos – 3032 eurus.

Visos dienos priešmokyklinis ugdymas kainuoja 5814 eurų, pusės dienos – 4070 eurų.

Kuo privačios mokyklos skiriasi nuo valstybinių?

„Vaikodiena.lt“ atstovė pažymėjo, kad tiek valstybinės, tiek privačios mokyklos (net ir turėdamos galimybę dirbti pagal mokyklos pasirinktą programą), vaikus turi parengti valstybinius standartus atitinkantiems egzaminams.

REKLAMA

„Tačiau valstybinės mokyklos pirmiausia išsiskiria savo sutvarkyta ir moderniai įrengta aplinka, turimomis naujausiomis mokymosi priemonėmis. Vaikams, turint kitas finansines galimybes, skiriama daugiau dėmesio edukacijoms, kelionėms ir tarptautinio lygio programoms.

Tačiau, kad ir kokia būtų aplinka, tiek vienos, tiek ir kitos įstaigos susiduria su panašiais iššūkiais: skirtingų gabumų ir gebėjimų vaikais, kvalifikuotų pedagogų trūkumu, tėvelių keliamais lūkesčiais bei reikalavimais“, – pasakojo pašnekovė.

Jos teigimu, privačias mokyklas dažniausiai renkasi didesnes nei vidutines pajamas uždirbantys tėveliai, kuriems labai svarbus vaikų užimtumas ne tik mokyklos mokslo valandomis, bet ir po pamokų – privačios pradinės mokyklos suteikia galimybę vaikus ugdyti net iki 18 val.

REKLAMA

Jas renkasi ir tie, kuriems labai svarbūs mokymosi lygis bei aplinka.

Privačių mokyklų privalumai

K. Abrutienė nurodė, kad didžioji dalis privačių mokyklų dirba su naujausia metodine literatūra, taiko užsienio mokymuose įgytas žinias, kurios pagrįstos ne tik teorija, bet ir praktiniu pritaikymu.

Vaikai būna estetiškai ir skoningai įrengtose patalpose, turi poilsio zonas. Mokyklose užtikrinamas papildomas saugumas: teritorijos aptvertos, stebima, kad į mokyklos aplinką nepakliūtų pašaliniai asmenys.

Didelis dėmesys skiriamas kokybiškam maitinimui, suteikiamas visas mokymosi inventorius, organizuojamos išvykstamosios edukacijos, kelionės.

Taip pat privačiose mokyklose didelis dėmesys skiriamas formuojant mokyklos tradicijas, skatinami įsitraukti ir tėveliai, puoselėjamas bendruomeniškumas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tačiau jokia privati mokykla negalės garantuoti, kad jūsų vaiko klasėje nebus aktyvių ir mokytis trukdančių kitų vaikų, kad per ilgą laikotarpį nevyks specialistų kaita ar mokytojai bus tik patys geriausi. Ir pagrindinis trūkumas – tokio mokymosi kaina“, – atkreipė dėmesį pašnekovė.

„Pažinimo medis“ taip pat siūlo ir ugdymą nuo 1 iki 12 klasės. 

Atstovė nurodė, kad didžiausia „Pažinimo medžio“ mokyklos stiprybė – emociškai saugi aplinka, akademiškai stiprūs ir emociškai brandūs mokytojai, gebantys išsaugoti vaiko motyvaciją mokytis.

Vidutinis „Pažinimo medžio“ mokytojo amžius – 36 metai. Jie – vadovėlių bendraautoriai, ekspertai, lektoriai ir charizmatiškos asmenybės su įdomiais pomėgiais, asmeniniais pasiekimais.

REKLAMA

„Kadangi mokykla yra „Erasmus“ partnerė, mokytojai ir vyresnių klasių mokiniai turi galimybę dalyvauti „Erasmus“ mobilumo programose užsienyje ir susipažinti su bendraamžiais užsieniečiais, atvykstančiais į „Pažinimo medį“, – pasakojo G. Grimalauskienė.

Kaip pasirinkti privačią mokyklą?

„Vaikodiena.lt“ atstovė pabrėžė, kad visų pirma į mokyklą vaikas ateina mokytis: „Tad, kad ir kokią įstaigą bepasirinktumėte, rekomenduojame pirmiausia susipažinti su įstaigos vidaus taisyklėmis, pedagogais, mokyklos taikoma mokymosi programa, būsimais vadovėliais.

Turite įvertinti, ar įstaigą bus patogu pasiekti kiekvieną dieną, kokias papildomas neformalaus švietimo veiklas jūsų vaikas galės lankyti papildomai, kokie stojimo rezultatai ir pasiekimai prieš tai buvusių laidų“

REKLAMA

„Pažinimo medžio“ atstovė nurodė, kad priėmimas į darželius ir mokyklas vyksta visus metus. 

Pasak jos, moksleivis praleidžia dieną savo bendraamžių klasėje, klasės mokytojas ir psichologas įvertina klasės dinamiką ir vaiko gebėjimus ir priima sprendimą, ar moksleivis kviečiamas mokytis „Pažinimo medžio“ mokykloje.

G. Grimalauskienė atkreipė dėmesį, kad, jei vaikas ugdomas „Pažinimo medyje“, jam užtikrinama vieta visose kitose ugdymo pakopose.

Privačių mokyklų kaina – virš 6 tūkst. eurų

K. Abrutienė įvardijo, kad privačiose mokyklose, kurios dirba pagal tarptautinę ugdymo programą, kaina už visus mokslo metus prasideda nuo 6,5 tūkst. eurų ir daugiau.

REKLAMA
REKLAMA

Tarptautinio bakalauriato programose nuo 8,5 tūkst. eurų ir daugiau. Nacionalinio – nuo 5,4 tūkst. eurų. 

„Pagrindinis kainą lemiantis kriterijus – mokymosi programa. Brangiausia ir ,,madingiausia" – tarptautinis bakalauriatas ir šios programos suteikiami privalumai“, – aiškino pašnekovė.

Vieneri pradinio ugdymo (1–4 kl.) mokslo metai „Pažinimo medžio“ mokyklose kainuoja 5814 eurų. Progimnazinis ugdymas (5–8 kl.) metams atsieina 6156 eurus. Gimnazija (9–12 kl.) – 6726 eurus.

„Pažinimo medžio“ atstovės teigimu, ugdymo ir kitų mokykloje teikiamų paslaugų kainos keičiasi priklausomai nuo bendros ekonominės situacijos Lietuvoje.

„Kainų pokyčius lemia kylantis darbo užmokestis, patalpų nuomos, maisto ir energetinių išteklių kainų pokyčiai. Nuo ateinančių mokslo metų visų paslaugų kainos keisis priklausomai nuo tam tikrų su infliacija susijusių valstybinių kainų indeksų, su tėvais pasirašant atitinkamus susitarimus“, – komentavo G. Grimalauskienė.

Cha,cha...Užaugs vunderkindų karta...Tik,ar tie" augintojai" nesigailės?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų