• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Turbūt ne kartą filme esi matęs, kaip koks nors vaikinas slapčia spokso į savo putlių formų kaimynę, besideginančią kieme prie baseino? O gal ir pats kartą kitą esi pasvajojęs apie seksą kokioje nors viešoje vietoje? Reikia pripažinti, dauguma mūsų turi šiokių tokių vojerizmo ir ekshibicionizmo užuomazgų, bet kur yra slidi takoskyra tarp karštų erotinių fantazijų įgyvendinimo ir kišimosi į kito asmens privatų gyvenimą?

REKLAMA
REKLAMA

Lytiniai nukrypimai

Pasak leidinio „Psichikos sutrikimų diagnostikos ir statistikos vadovas“, lytinis nukrypimas yra pasikartojančios, ryškios, lytinį susijaudinimą sukeliančios fantazijos bei seksualiniai geiduliai ir elgesys, kurio metu naudojami daiktai, kankinamas partneris arba kankinasi pats fantazijų autorius, įtraukiami vaikai arba asmenys, kurie nepareiškia noro dalyvauti tokioje veikloje.

REKLAMA

Vojerizmą ir ekshibicionizmą šie mokslininkai priskiria prie lytinio nukrypimo. Į vojerizmą įsitraukęs žmogus stebi kitą asmenį, kuris tuo metu nusirengia arba mylisi ir nieko neįtaria apie jį stebintįjį, o ekshibicionistai pašaliniams savo genitalijas demonstruoja iš pasalų. Jei kas nors tokia veikla lytinių geismų vedamas užsiima ilgiau nei pusmetį, o seksualiniai geiduliai ir fantazijos sukelia didžiulį stresą arba sunkumų bendraujant, jam tikriausiai būtų diagnozuotas vienas iš šių dviejų nukrypimų.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip ir visais lytinių santykių atvejais, svarbu, kad abi pusės norėtų užsiimti tuo, kuo ketina užsiimti. Tačiau tiek vojerizmo, tiek ekshibicionizmo atveju kitas asmuo nieko neįtaria ir todėl, akivaizdu, neišreiškia savo noro dėl lytinių santykių. Jei skaitydamas susirūpinai, kad galbūt patenki į vieną arba abi seksualinių nukrypimų kategorijas, turime Tave nuraminti – šiuos sutrikimus diagnozuoti gali tik gydytojas. Beje, abu elgesio modeliai yra išgydomi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ne viskas taip paprasta

Jeigu kalbėtume abstrakčiai, galėtų pasirodyti, kad žmogus, kuris yra linkęs į vojerizmą, ir ekshibicionistas, yra du tiesiog vienas kitam sutverti individai – vienam patinka žiūrėti, o kitas mėgsta, kai jį stebi. Atrodytų, kad jie turėtų idealiai tikti vienas kitam, tačiau kiekvienas jų atskirai gyvena savo asmeninių aistrų ir ribų pasaulyje, todėl jų erotines fantazijas suderinti būtų sudėtinga. Tai, ar kitas asmuo sutinka įsitraukti į vienokius ar kitokius lytinius santykius, tampa esmine geismo sąlyga ir kai kuriuos individus būtent kito žmogaus nesutikimas ir „užveda“, bet pasileisdami į šias lankas jie smarkiai rizikuoja patekti į teisėtvarkos akiratį.

REKLAMA

Yra įvairių ekshibicionizmo ir vojerizmo išraiškos būdų, vieni jų – visiškai nekaltučiai, o kiti – gana pavojingi.

Vojerizmas

Elementariausi vojerizmo pavyzdžiai – tai spoksojimas pro rakto skylutę, slaptų kamerų įrengimas ir kitų asmenų filmavimas dušuose, persirengimo kambariuose bei viešose ar privačiose erdvėse.

Kartais norėdami pakaitinti savo seksualinį gyvenimą, partneriai stebi, kaip vienas iš jų nusirengia ar masturbuojasi, žiūri į vienas kito veiksmus internetu, nudistų paplūdimyje nužiūrinėja kitus žmones ar sekso klube spokso, kaip mylisi kitos porelės. Reikia pabrėžti, kad visi čia išvardinti asmenys (nudistai ar sekso klubo lankytojai) puikiai suvokia, į ką veliasi lankydamiesi tokiose vietose, todėl galima manyti, kad jie pareiškia savo sutikimą, jog juos kas nors stebėtų. Tai pačiai kategorijai priklauso ir egzotinių šokių šokėjos, žmonės, kurie siūlo seksą „Skype“ programa ar siuntinėja savo nuotraukas, kuriose jie užfiksuoti sekso metu.

REKLAMA

Kas sukelia šiuos troškimus?

Medikai kol kas nėra vienareikšmiškai atsakę į klausimą, kodėl atsiranda tokio pobūdžio geidulių ir dėl ko jie pasireiškia tokiais būdais. Egzistuoja aibė įvairių teorijų, tačiau mokslininkai nesiginčija tik dėl to, kad juos skatina smegenyse vykstantys procesai. Taigi, jei smegenų veikla yra pagrindinė geismo, seksualinio susijaudinimo ir kompulsyvaus elgesio priežastis, tikėtina, kad vojerizmo, ekshibicionizmo bei dėmesio trūkumo ir hiperaktyvumo sutrikimo priežastys irgi bus susijusios su smegenimis bei elgesio modeliais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai kurie teoretikai tvirtina, kad suaugusio žmogaus lytiniams nukrypimams iš dalies įtaką daro nelaimingos vaikystės patirtys ir nedarnūs santykiai šeimoje. Kiti teigia, kad nukrypimų atsiranda dėl nestandartinio testosterono kiekio, dėmesio trūkumo ir hiperaktyvumo sutrikimų ar galvos traumų. Tačiau tikėtina, jog šiais atvejais persipina įvairios biologinės, psichologinės, visuomeninės ir kitokios priežastys. Viena aišku, kad jei vojerizmas ar ekshibicionizmas tampa kompulsyviu elgesiu, tai gali susilpninti, sukelti problemų ar visai sumenkinti žmogaus lytinę funkciją.

REKLAMA

Vojeristas: kas jis?

Žmogus, kuriam diagnozuotas vojerizmas, tikriausiai patirti daugybę vidinių ir išorinių psichologinių konfliktų. Vojeristų daugumą sudaro vyrai, kuriems nepavyksta įgyvendinti savo seksualinių troškimų. Dažnai lytinių santykių fronte jie susiduria su nesuskaičiuojamomis problemomis, o pasimatymai su dailiosios lyties atstovėmis jiems retai kada pavyksta, todėl belieka griebtis vojerizmo kaip išsigelbėjimo nuo neadekvatumo, nesaugumo, skausmo, nepasitikėjimo savimi ir/arba psichinės sveikatos sutrikimų. Vojerizmu jie bando patenkinti arba pakeisti seksualinį pasitenkinimą ir laimę.

REKLAMA

O ekshibicionistas?

Toks žmogus taip pat susiduria su ne viena seksualine ar socialine problema. Dauguma ekshibicionistų taip pat yra vyriškosios lyties, jie visi jaučiasi lytiškai nepatenkinti. Dažniausiai jie junta vidinę psichologinę įtampą arba frustraciją, o demonstruodami savo lytinius organus savotiškai išlieja savo skausmą – kai kurie jų įsivaizduoja, kad jų „auka“ atsakys seksualiniu susijaudinimu, tačiau dažniausiai jie laukia specifinės reakcijos (nustebimo, šoko, pasišlykštėjimo ar pykčio), kad galėtų užpildyti savo seksualinę ar psichologinę tuštumą. „Aukos“ atsakas gali sukelti seksualinius jausmus ar susijaudinimą, todėl ekshibicionistai po to dažniausiai puola masturbuotis, tačiau jei užkluptas žmogus pademonstruoja tokią reakciją, kurios ekshibicionistas nesitiki (tiesiog ignoruoja, nusišaipo ar nusijuokia), jis pasijunta atstumtas, pažemintas arba tiesiog įsiutintas. Tai savo ruožtu gali tik pagilinti psichologines problemas, taigi žmogus tik dar giliau įsisuka į ekshibicionizmo ratą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tikimybė, kad vojeristas ar ekshibicionistas pabandys užsiimti seksu su savo objektu, yra labai menka, bet abu jie ieško tokių situacijų, kuriose galėtų realizuoti savo lytinius geidulius.

Moksliniai tyrimai

Kadangi iki šiol buvo atlikta tik nedaug vojerizmo ir ekshibicionizmo tyrimų, patikimoms išvadoms padaryti trūksta statistinių duomenų. Dažniausiai mokslininkai tyrinėja tuos žmones, kuriems niekada nėra iškilę tokių įnorių, arba tuos, kurie dėl savo poelgių susidūrė su vienokiomis ar kitokiomis teisinėmis pasekmėmis. Tačiau tai yra visiškai skirtingos grupės, todėl ir tyrimų išvados drastiškai skiriasi .

REKLAMA

Švedijoje buvo atliktas tyrimas, kurio metu buvo apklausti 2 450 atsitiktine tvarka atrinkti 18–60 metų asmenys. Išvadose pabrėžiama, kad 3,1 % respondentų (4,1 % vyrų ir 2,1 % moterų) teigė, kad buvo bent vieną kartą lytiškai susijaudinę tuo metu, kai visiškam nepažįstamajam pademonstravo savo lytinius organus, o 8 procentų žmonių (12 % vyrų, 4 % moterų) tvirtino pajutę seksualinį jaudulį, kai slapčia stebėjo, kaip mylisi kiti.

REKLAMA

Amerikiečių tyrimas pademonstravo visai kitokius rezultatus: jo metu paaiškėjo, kad net 42 procentai jaunuolių, kurie yra studentų amžiaus, bent sykį yra slapta stebėję kitų žmonių seksą.

Klausimas, ar toks sąlyginai mažas „pakrypusių“ švedų skaičius, palyginti su amerikiečiais, yra susijęs su tuo, kad Švedijos visuomenei seksas seniai nėra tabu, o lytinio švietimo pamokos šioje šalyje įtrauktos į visų švietimo įstaigų mokymo programas, lieka atviras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų