lietuvos nepriklausomybe

Kaune nuo Aleksoto tilto pradedami nuimti sovietiniai herbai
Kaune nuo Aleksoto tilto pradedami nuimti sovietiniai herbai 2015.02.26 11:51  Ketvirtadienį Kaune nuo Vytauto Didžiojo (Aleksoto) tilto pradedami demontuoti sovietiniai simboliai. Kaip BNS sakė „Kauno švaros“ logistikos direktorius Vygantas Gudėnas, paaiškėjus, kad plokštės sutrūkusios, nuspręsta sumontuoti stelažus, todėl tiltu ribojamas eismas. „Darbai pradėti, kadangi yra statomi stelažai. Pasirodo, tie špižiai (plokštės su herbais – BNS) yra sutrūkę nuo laiko, čia jau ir pavojingas įrenginys kabojo, kuris galėjo bet kuriuo metu kristi.
Komandos – prie A lygos starto linijos: Utenos „Utenis“
Komandos – prie A lygos starto linijos: Utenos „Utenis“ 2015.02.17 19:05 Vis labiau artėjant futbolo sezono startui „SMScredit.lt A lygos“ klubai baigia rikiuoti gretas. Lygos čempionate šiemet, kaip ir pernai, dalyvaus 10 komandų. Septynios jų – senbuvės, trys – naujokės, atėjusios iš pirmosios lygos. Utenos vardas elitinės šalies futbolo lygos žemėlapyje atsiras po 28 metų pertraukos. Nuo tada, kai buvo atkurta Lietuvos Nepriklausomybė, šio Aukštaitijos miesto komanda „Utenis“ galimybę kovoti dėl šalies pirmenybių medalių turi pirmą kartą.
„Nepriklausomybės sąsiuviniai“. Nepriklausomybės punktyras Felicijos Bortkevičienės biografijoje
„Nepriklausomybės sąsiuviniai“. Nepriklausomybės punktyras Felicijos Bortkevičienės biografijoje 2015.02.16 22:37  Danutė Blažytė-Baužienė, „Nepriklausomybės sąsiuviniai“ 2013 m. rugsėjo 1-ąją sukako 140 metų, kai gimė viena žymiausių lietuvių tautinio atgimimo veikėjų, politikė ir leidėja Felicija Bortkevičienė (Povickaitė), o 2015 m. spalio 21-ąją bus 70 metų, kai ji išėjo Amžinybėn.
Kaune vyko tautininkų eitynės
Kaune vyko tautininkų eitynės (3) 2015.02.16 18:49  Pirmadienį, minint Vasario 16–ąją, Kaune vyko Lietuvos tautinio sąjungos (LTJS) organizuojamos eitynės. „Mes niekada neskaičiuojame, kiek žmonių susirenka. Oras gražus, renginių daug – ateina tie, kam yra svarbu būtent taip paminėti. Kiek ateis, tiek džiaugsimės“, – žurnalistų paklaustas, kiek dalyvių šiemet tikisi eitynėse sakė LTJS atstovas Julius Panka. Pernai eitynės pritraukė apie 2 tūkst. dalyvių. Šiemet, policijos duomenimis, eisenoje dalyvavo apie 1 tūkst. žmonių.
„Utenis“: tarp stipriausiųjų – po 28 metų
„Utenis“: tarp stipriausiųjų – po 28 metų 2015.02.12 17:47 „Mūsų laukia labai rimtas iššūkis. Ir mes jį priimame“, - teigia dar nuo prieškario gyvuojančio „Utenio“ strategas Mindaugas Čepas Po 28 metų pertraukos Utenos „Utenis“ sugrįžta į Lietuvos futbolo elitą. Trečiadienį Vilniuje vykęs Lietuvos futbolo federacijos (LFF) Vykdomojo komiteto posėdis patvirtino A lygos komandų sąrašą, kuriame yra ir „Utenis“, teigiama pranešime spaudai.
Migracijos kaleidoskopas: Lietuva ir pasaulis
Migracijos kaleidoskopas: Lietuva ir pasaulis (4) 2015.02.11 09:12 Dainius Paukštė Šventės išvakarėse norėtųsi kalbėti tik apie gerus dalykus. Tačiau tuomet tik apgaudinėtume save. O tai prie gero tikrai nieko neatvestų. Po emigracijos piko 2010 metais, kai Lietuvą paliko apie 83 577 žmonės, 2013 ir 2014 metais emigracija iš Lietuvos beveik grįžo prie emigracijos vidurkių ir siekė apie 38 000 žmonių kasmet. Daugiamečiai emigracijos vidurkiai nuo 1990 metų siekia maždaug po 37 000 emigrantų kasmet. Taigi, daugiamečio emigracijos vidurkio dar nepasiekėm.
Dalia Grybauskaitė: man į galvą neateina, kad mano patarėjas, kuris padarė pataisas, paprašys papildomo apmokėjimo
Dalia Grybauskaitė: man į galvą neateina, kad mano patarėjas, kuris padarė pataisas, paprašys papildomo apmokėjimo (4) 2015.02.05 09:58 Prezidentė Dalia Grybauskaitė siūlo uždrausti valstybės tarnautojams sudaryti papildomas darbo sutartis su savo darbovietėmis, nes, pasak šalies vadovės, ją nustebino uždarbiavimo iš europinių pinigų mastas. Esą kai kurie valstybės tarnautojai tokiu būdu papildomai uždirba didžiulius pinigus, ir taip kuriasi privilegijuotas valstybės valdymo elitas. „Atsirado naujas reiškinys, kai su savo žinyba, t. y. tarnyba, pasirašomos sutartys ir uždarbiaujama papildomai.
Nyksta geležinės kantrybės reikalaujanti laikrodininko specialybė
Nyksta geležinės kantrybės reikalaujanti laikrodininko specialybė 2015.01.29 07:09 Šiauliuose susitvarkyti laikrodį galima vos keliose vietose. Beveik penkiasdešimt metų laikrodininku dirbantis Albinas Tamutis sako, kad jam nėra beveik nieko neįmanomo. Specialistas svarsto, kas mechanizmus taisys vėliau, kai išmirs senoji laikrodininkų karta, mat dabar tokių specialistų neberuošia, o darbas reikalauja kantrybės ir atidumo.
Emigrantas – atvirai: pagalvojus apie Lietuvą net nupurto
Emigrantas – atvirai: pagalvojus apie Lietuvą net nupurto (8) 2015.01.17 06:57  "Ar esu išdavikas palikęs Lietuvą? Gal greičiau žmogus, kuris nesugriovė savo gyvenimo likdamas joje," - rašo Anglija.lt skaitytojas, papasakojęs savo emigravimo istoriją. Pasaulyje yra daug gražių vietų, kurios niekada neprilygs savai gimtinei, tačiau geresnio gyvenimo beieškant visuomet trokšti rasti šalį, kurioje galėtum realizuoti save ir išvengti tų nemalonumų, su kuriais tenka susidurti tėvynėje. Mano istorija gan skausminga.
Žuvusieji už nepriklausomybę šiandienine Lietuva džiaugtųsi
Žuvusieji už nepriklausomybę šiandienine Lietuva džiaugtųsi (5) 2015.01.13 18:50 Virginija Motiejūnienė, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt 24-iems metams prabėgus nuo sausio 13-osios įvykių, kaip ir kasmet, žuvusieji už Lietuvos nepriklausomybę pagerbti Vilniaus Antakalnio memoriale. Susirinkę jū artimieji sako – jei žuvusiųjų sielos iš aukštybių gali matyti, augančia Lietuva džiaugiasi. Tragišką 1991-ųjų sausio 13-osios naktį, sovietų kariuomenei mėginant nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, žuvo 14 gynėjų, per tūkstantį beginklių žmonių buvo sužeista.
Lietuvos atstovybėse paminėta Laisvės gynėjų diena
Lietuvos atstovybėse paminėta Laisvės gynėjų diena 2015.01.13 16:15  Daugelyje Lietuvos diplomatinių atstovybių bei konsulinių įstaigų užsienyje paminėta Sausio 13-oji ir prisiminti Lietuvos laisvės gynėjai. Šia neeiline proga Lietuvos ambasada Gruzijoje sausio 13-ąją Tbilisio Rikės parke surengė vėliavų pagerbimo ceremoniją, kurioje suplevėsavo ir 200 metrų Lietuvos Vienybės trispalvė. Akcijos metu greta įspūdingos Lietuvos vienybės vėliavos išskleista ir šimtas Gruzijos vėliavų.
„Nepriklausomybės sąsiuviniai“. Kelionė Lietuvos geležinkelių istorijos bėgiais
„Nepriklausomybės sąsiuviniai“. Kelionė Lietuvos geležinkelių istorijos bėgiais 2015.01.11 16:12 Lietuvoje geležinkeliai egzistuoja jau daugiau nei pusantro šimto metų. Laikui bėgant geležinkeliams teko patirti ir šilto, ir šalto, tad jie pasikeitė neatpažįstamai, išsiplėtė jų tinklas, keitėsi ir modernėjo technologijos. 1851 m. vasario mėnesį carinės Rusijos vyriausybė priėmė nutarimą dėl geležinkelio linijos Sankt Peterburgas–Varšuva tiesimo.
Premjeras nesuprato prezidentės teiginių
Premjeras nesuprato prezidentės teiginių (2) 2015.01.08 11:57 Žinių radijas Premjeras Algirdas Butkevičius „Žinių radijo“ laidoje „Pozicija“ teigė, kad prezidentės Dalios Grybauskaitės metinėje spaudos konferencijoje pareikštos mintys esą neleidžia teigti, jog šalies vadovė laiko Vyriausybę nedarbinga ar nevykusia: „Aš tokios nuomonės nesusidariau. Aišku, jeigu iš konteksto išimsime keletą sakinių, tai galima būtų gal daryti tokias išvadas, bet jeigu mes labai atidžiai klausysime, tai tikrai ne.
Gedimino pilies bokšte iškelta 2015-ųjų Lietuvos vėliava
Gedimino pilies bokšte iškelta 2015-ųjų Lietuvos vėliava 2015.01.01 16:36 Minint Lietuvos vėliavos dieną ketvirtadienį pakeista Vilniuje, Gedimino pilies bokšte, plevėsuojanti trispalvė. 2014 metais Gedimino pilies bokšte plevėsavusi vėliava perduota saugoti Telšių Žemaitės gimnazijai. Šiai gimnazijai vėliava įteikiama už istorinės atminties puoselėjimą. Nuo 2006-ųjų metų senoji Gedimino pilies bokšto vėliava iškilmingai įteikiama mokyklai, pasižyminčiai pilietiniu ir tautiniu mokinių ugdymu, kurią nominuoja Krašto apsaugos ir Švietimo ir mokslo ministerijos.
Lito istorija: svarbiausios datos
Lito istorija: svarbiausios datos 2014.12.31 09:15 Sausio 1 dieną Lietuvos nacionalinę valiutą litą keičia bendra Europos Sąjungos valiuta euras. Litas kaip piniginis vienetas naudotas 1922-1940 ir 1993-2014 metais. BNS primena svarbiausias lito istorijos datas. 1918 metais Lietuvai atkūrus valstybingumą, netrukus pradėtas svarstyti nacionalinės valiutos klausimas. Pinigą siūlyta vadinti muštiniu, auksiniu, doleriu ar rubliu. 1922 metų rudenį oficialiai įvedamas litas.
R. Šarkinas: jei visi būtų pasistengę, euras būtų įvestas 2007 m.
R. Šarkinas: jei visi būtų pasistengę, euras būtų įvestas 2007 m. (1) 2014.12.28 20:35 Algirdas Igorius, LRT Televizijos laida „Savaitė“, LRT.lt Truputį daugiau nei trys paros liko Lietuvai gyventi su litu. Nuo sausio pirmosios mūsų šalis taps devynioliktąja euro zonos nare. Lietuvos banko apklausa parodė, kad 53 proc., gyventojų teigiamai vertina eurą, tačiau euroskeptikai tvirtina, kad euro rėmėjų gerokai mažiau – tik 26 proc. Kaip ten bebūtų, bet nieko pakeisti jau negalima, ir su litu teks atsisveikinti. Nors visai realus euras atrodė ir prieš septynerius metus.
Vienišas Kalėdas sušildo svetimųjų šiluma
Vienišas Kalėdas sušildo svetimųjų šiluma 2014.12.21 07:54 Senėjančioje ir emigracijos skaudžiai išpurtytoje Lietuvoje daugėja vienišų žmonių, kuriems Kūčių ir Kalėdų laikotarpis – vienas sunkiausių. Nuraminti širdgėlą ir užpildyti vidinę tuštumą jiems padeda labdaros, socialinių organizacijų, seniūnijų darbuotojai ir geraširdžiai kaimynai. Svetimų žmonių globa neatperka po svečias šalis išblaškytų artimųjų dėmesio ir šilumos.
Paveldosaugininkai apsisprendė: nebesaugos Aleksoto tilto sovietinių simbolių
Paveldosaugininkai apsisprendė: nebesaugos Aleksoto tilto sovietinių simbolių 2014.12.16 11:50   Paveldosaugininkai antradienį atvėrė galimybę nukelti sovietinius simbolius nuo Kaune esančio Vytauto Didžiojo (Aleksoto) tilto, taip sukurdami precedentą, kuris gali būti svarbus sprendžiant ir sovietinių Žaliojo tilto skulptūrų Vilniuje likimą.
Baigėsi teismo procesas, kurio metu numirė net trys teisiamieji
Baigėsi teismo procesas, kurio metu numirė net trys teisiamieji (3) 2014.12.06 15:15  Panevėžio apygardos teismas paskelbė nuosprendį byloje, kurioje pirmasis Lietuvos vidaus reikalų ministras po nepriklausomybės atkūrimo Marijonas Misiukonis (75 m.) buvo teisiamas dėl paskutiniu Lietuvos partizanu vadinamo Antano Kraujelio-Siaubūno žūties.
Prasideda tarptautinė Baltijos kelio komandinė matematikos olimpiada
Prasideda tarptautinė Baltijos kelio komandinė matematikos olimpiada 2014.11.05 14:09 Rytoj, lapkričio 6 d., Vilniuje prasideda 25-oji Baltijos kelio komandinė matematikos olimpiada (Baltic Way 2014). Olimpiados atidarymo ceremonija – lapkričio 8 d. 8.30 val. VU Matematikos ir informatikos fakultete (Naugarduko g. 24, 102 auditorija). Šiemet renginyje dalyvaus komandos iš 12 valstybių: Danijos, Estijos, Islandijos, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Norvegijos, Rusijos (Sankt Peterburgo), Suomijos, Švedijos, Vokietijos ir Baltarusijos.
Prieš Vėlines - karių kapinėse iškasti griaučiai
Prieš Vėlines - karių kapinėse iškasti griaučiai 2014.11.02 21:07 Archeologinių tyrimų metu kapinėse atkasti palaidojimai sukėlė pasipiktinimų bangą. Kol kas neaišku, kodėl archeologinių tyrinėjimų metu atkasinėjami kareivių palaikai. Paskutinėmis spalio dienomis, kai visi skuba tvarkyti kapus, atiduoda pagarbą mirusiems ir meldžiasi už jų ramybę, Biržų senamiesčio centre esantys kapai energingai kasinėjami atidengiant palaidojimus.
„Nepriklausomybės sąsiuviniai“: Nepriklausomybė sąjungoje ir ne sąjungoje
„Nepriklausomybės sąsiuviniai“: Nepriklausomybė sąjungoje ir ne sąjungoje 2014.11.01 14:41  Parengė Angonita Rupšytė, „Nepriklausomybės sąsiuviniai“ Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Seimo VI sesijos pirmasis posėdis Vilniuje, Nacionaliniame dramos teatre, 1989 m. rugpjūčio 23 d., 10 val. VYTAUTAS LANDSBERGIS. Garbingas Seime. Susirinkome į sesiją labai reikšmingą dieną. Didžiulio tarptautinio nusikaltimo, įvykdyto prieš 50 metų, dieną. Esame kelyje į to nusikaltimo padarinių panaikinimą, į trijų Baltijos valstybių savarankiško, nepriklausomo valstybingumo atstatymą.
Lietuvoje vyks tarptautinė Baltijos kelio komandinė matematikos olimpiada
Lietuvoje vyks tarptautinė Baltijos kelio komandinė matematikos olimpiada 2014.10.29 10:55 Lapkričio 6–10 d. Vilniuje vyks 25-oji Baltijos kelio komandinė matematikos olimpiada (Baltic Way 2014), pranešė Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras. Pasak organizatorių, Baltijos keliui skirta matematikos olimpiada organizuojama nuo 1990 m. Tai, kad ji komandinė, gražiai atspindi šios ypatingą istorinę reikšmę turinčios socialinės akcijos idėją.
Apdovanoti Konstitucijos egzamino nugalėtojai
Apdovanoti Konstitucijos egzamino nugalėtojai 2014.10.28 14:24 Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė apdovanojo Konstitucijos egzamino nugalėtojus. Šalies vadovės teigimu, aštuntus metus rengiamas Konstitucijos žinių patikrinimas rodo, kad Lietuvoje yra daug žmonių, kurie domisi savo teisėmis ir pareigomis, ugdo pagarbą Konstitucijai ir vadovaujasi ja savo gyvenime. „Konstitucijos egzaminas - tai pilietiškumo egzaminas. Dalyvaudami jame, vis daugiau žmonių parodo pasiryžimą puoselėti Lietuvos nepriklausomybę ir demokratiją.
Kai kuriems banditams užtekdavo ir nemokamo maisto
Kai kuriems banditams užtekdavo ir nemokamo maisto (6) 2014.10.24 21:00 Šiomis dienomis populiariausių Lietuvos knygų sąrašuose sėkmingai debiutavo naujausia bestselerių apie mafiją autoriaus, žurnalisto Dailiaus Dargio knyga „Mafijos kronikos“. Pateikiame dar vieną fragmentą iš šios knygos. Kova su reketu „Prasidėjus reketui buvo suglumusi ir mūsiškė teisėsauga, nes įstatyminio reglamentavimo (kokios bausmės, kaip įrodinėti tas veikas) nebuvo, viskas užgriuvo labai greitai, nebuvo laiko tam pasirengti.
 Vytautas Landsbergis: negalime nugalėti Rusijos, bet galime parodyti, kad tai brangiai kainuos
Vytautas Landsbergis: negalime nugalėti Rusijos, bet galime parodyti, kad tai brangiai kainuos (11) 2014.10.15 20:32 Deividas Jursevičius, LRT Radijo laida „60 minučių“, LRT.lt Pirmasis po nepriklausomybės atkūrimo Lietuvos vadovas prof. Vytautas Landsbergis įsitikinęs, kad Rusija jau stovi ant bedugnės krašto. Tačiau vis dar kyla daug klausimų: kas nutiktų Rusijai sugriuvus ir kaip Lietuvai reaguoti į informacinę agresiją. V. Landsbergis mano, kad laukimas, priimant sprendimus, naudos neatneš.
 Radviliškyje pagerbti 1919 metais su bermontininkais grūmęsi savanoriai
Radviliškyje pagerbti 1919 metais su bermontininkais grūmęsi savanoriai 2014.10.11 22:25 Lidija Jankauskienė, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt Radviliškyje pagerbti savanoriai, prieš 95 metus žuvę mūšyje su bermontininkais. Mūšio inscenizacijoje kaip ir 1919-aisiais nugalėjo Lietuvos kariuomenė. Radviliškyje prie seno vėjinio malūno, kaip ir 1919-ųjų rudenį, susikovė Lietuvos ir Bermonto Avalovo vadovaujama Rusijos Vakarų savanorių armija, kurią sudarė rusų baltagvardiečiai bei vokiečių tautybės kariai.
Kalbininkė: raides, kurių taip bijome dokumentuose, rašė K. Donelaitis
Kalbininkė: raides, kurių taip bijome dokumentuose, rašė K. Donelaitis (5) 2014.09.21 12:35  Raminta Jonykaitė, Gailutė Jankauskienė, LRT Klasikos laida „Kultūros savaitė“, LRT.lt Nelietuviškų asmenvardžių perrašymas pagal tarimą rodo, kad žmogus vertinamas kaip literatūrinis personažas, mano Lietuvių kalbos instituto Sociolingvistikos skyriaus vadovė Loreta Vaicekauskienė. „Grožinėje ar vaikams skirtoje literatūroje autentiškus arba išgalvotus vardus visada perrašome pagal tarimą.
Tarptautinės teisės ekspertė: Rusija demonstruoja abejojanti Lietuvos nepriklausomybe
Tarptautinės teisės ekspertė: Rusija demonstruoja abejojanti Lietuvos nepriklausomybe (8) 2014.09.10 06:56 Rusijos teisėsaugos bandymas atgaivinti baudžiamąjį persekiojimą Lietuvos piliečių, 1990–1991 m. atsisakiusių tarnauti sovietinėje armijoje, neturi jokio teisinio pagrindo, tačiau tuo pačiu patvirtina Rusiją esant Sovietų Sąjungos tęsėja, atsakinga už Baltijos valstybėms padarytus nusikaltimus, sako tarptautinės teisės ekspertė Erika Leonaitė.
Ar atneš sėkmę Lietuvos rinktinei R. Meilutytės fenomeną mačiusi arena?
Ar atneš sėkmę Lietuvos rinktinei R. Meilutytės fenomeną mačiusi arena? 2014.09.06 17:48 Iš Atlanto vandenyno skaulaujamos Gran Kanarijos, Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė persikėlė į Katalonijos sostinę Barseloną. Pirmąsias aštunfinalio rungtynes lietuviai žais sekmadienį prieš Naujosios Zelandijos krepšininkus. Oranžinio kamuolio aistruolius ir komandas į savo glėbį priima garsioji „Palau Sant Jordi“ arena. Būtent joje praėjusių metų vasarą olimpinė čempionė plaukikė Rūta Meilutytė pagerino planetos rekordą bei pasidabino dviejų spalvų čempionato medaliais – aukso ir sidabro.
«
Dėkojame už išsakytą nuomonę!