2001 m. rugsėjo 11 d. visam gyvenimui įsirėžė amerikiečių ir dalies pasaulio gyventojų atmintyje – tądien įvykdyta iki šiol kruviniausia ir daugiausiai aukų pareikalavusi teroristinė ataka JAV istorijoje. Tačiau nedaug kam žinoma, kad per visą pasaulį sukrėtusią ataką nukentėjo ir lietuviai, o ne vienam jų pavyko išsigelbėti.

Rugsėjo 11-ąją devyniolika teroristų, finansuojamų ir paruoštų grupuotės „Al Qaeda“, užgrobė keturis komercinius keleivinius lėktuvus ir du iš jų nukreipė į Pasaulio prekybos centrą Niujorke, vieną į Pentagoną (JAV Gynybos departamento būstinę) netoli Vašingtono, o ketvirtasis savo tikslo taip ir nepasiekė, sudužęs laukuose Pensilvanijoje.

Per atakas žuvo beveik 3 tūkst. žmonių, įskaitant maždaug 343 Niujorko gaisrininkus ir 71 policijos pareigūną. Dar apie 10 tūkst. žmonių buvo sužeista. Iš viso užgrobtais lėktuvais skrido 245 žmonės, iš kurių nė vienas neišgyveno.

Po šios dienos JAV pradėjo ryžtingą kovą su terorizmu.

Žuvę lietuviai

Per išpuolį žuvo Lietuvos Respublikos pilietė – 28-erių Jelena Melničenko (kolegoms žinoma kaip Helen Melnick). Ji tuo metu dirbo šiaurinio Pasaulio prekybos centro dangoraižio 93–100 aukštuose įsikūrusioje draudimo kompanijoje „Marsh and McLennan“. Ši kompanija – viena daugiausiai darbuotojų per ataką netekusių įmonių, žuvo 295 jos darbuotojai. J. Melničenko vardas išgraviruotas atminimo plokštėje su kitomis tragedijos aukomis.

REKLAMA

Kartu su vyru J. Melničenko iš Lietuvos į JAV emigravo dešimtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje.

2001/09/11: prisimenant siaubingiausią teroro išpuolį (nuotr. SCANPIX)

2001/09/11: prisimenant siaubingiausią teroro išpuolį (nuotr. SCANPIX)

J. Melničenko – Vilniaus universiteto dėstytojo fiziko Vladimiro Gavriušino duktė. Rugsėjo 11-ąją V. Gavriušinas kaip tik viešėjo Niujorke ir buvo susitaręs apsipirkti su savo dukra per jos pietų pertrauką. Deja, išpuolio metu J. Melničenko buvo dangoraižyje ir neišgyveno.

46-erių lietuvių kilmės Johnas Josephas Wenckus rugsėjo 11-ąją skrido iš Bostono į Los Andželą vienu iš teroristų užgrobtų lėktuvų. Lėktuve kartu su juo skrido 92 žmonės, įskaitant ir teroristus. Lėktuvas rėžėsi į šiaurinį Pasaulio prekybos centro bokštą, nusinešdamas visų keleivių gyvybes.

J. J. Wenckus dirbo pajamų mokesčių konsultantu ir gyveno Kalifornijoje. Bostone vyras lankėsi paminėti tėvo 70-ąjį jubiliejų. J. J. Wenckaus proseneliai Venckai iš Lietuvos į JAV emigravo 1917 metais.

Dar vienas per teroro ataką žuvęs lietuvių kilmės amerikietis – 30-metis Darekas Jamesas Statkevicus, incidento metu dirbęs pietiniame Pasaulio prekybos centro bokšte. D. J. Statkevicus dirbo finansų analitiku įmonėje „Keefe, Bryette & Woods“, įsikūrusioje 89 dangoraižio aukšte.

D. J. Statkevicus kartu su žmona Kimberly augino vienerių sūnelį, jo žmona tuo metu laukėsi antrojo kūdikio.

2001/09/11: prisimenant siaubingiausią teroro išpuolį (nuotr. SCANPIX)

2001/09/11: prisimenant siaubingiausią teroro išpuolį (nuotr. SCANPIX)

Išsigelbėję lietuviai

Išpuolių vietose dirbo ir daugiau lietuvių, kuriems, laimei, pavyko išsigelbėti. Tarp jų – vilnietė, buvusi Stasio Lozoraičio sekretorė Arijana Samsonienė. Likimas lėmė, kad atakos rytą A. Samsonienė paprasčiausiai vėlavo į darbą įmonėje „Citigroup“, įsikūrusioje visai šalia šiaurinio Pasaulio prekybos centro. Tragiškus tos dienos įvykius A. Samsonienė stebėjo iš netoliese esančios gatvės.

REKLAMA

Į darbą pavėlavo ir Čikagoje gimusi Rima Varankaitė-McKean, koją į Pasaulio prekybos centrą kėlusi kaip tik tada, kai į jį rėžėsi pirmasis lėktuvas.

Išsigelbėjo ir Vokietijoje gimęs Lietuvos pilietis Rimantas Šileikis, dirbęs pietiniame Pasaulio prekybos centre, spėjęs iš 90 dangoraižio aukšto nusileisti bėgdamas laiptais, kai į vieną dangoraižių rėžėsi pirmasis lėktuvas.

2001/09/11: prisimenant siaubingiausią teroro išpuolį (nuotr. SCANPIX)

2001/09/11: prisimenant siaubingiausią teroro išpuolį (nuotr. SCANPIX)

Kaip jis yra pasakojęs anksčiau, 48 aukšte apsaugos darbuotojai ragino žmones likti pastate, tikindami, kad jame saugu. Nors dalis darbuotojų šiam raginimui pakluso, R. Šileikis apsaugos nepaklausė. Antrasis lėktuvas į pastatą, kuriame buvo vyras, rėžėsi kai jis buvo 47 aukšte. Jo teigimu, kitas lietuvis, Paulius Šibajoris, taip pat spėjo pasprukti iš nelaimės vietos, pasinaudodamas liftu, kol šis dar veikė. Dangoraižyje taip pat dirbo dar viena lietuvė Rūta Dragunevičiūtė, deja, informacijos apie ją nėra.

Kaip pamena R. Šileikis, Pasaulio prekybos centre dirbo apie 10–15 lietuvių.

JAV armijos karininko Gedimino Naujokaičio žmona Isabelle Slifer atakos metu dirbo naujoje darbovietėje – Pentagone, kur buvo išdirbusi viso labo šešias dienas. Moters kabinetas buvo tiesiai virš vietos, į kurią įsirėžė vienas iš užgrobtų lėktuvų. Pastate tądien dirbo itin daug žmonių.

Kelios akimirkos iki į pastatą rėžėsi lėktuvas, I. Slifer pasitraukė iš savo darbo vietos ir šnekėjosi su dviem bendradarbiais apie ką tik Pasaulio prekybos centre įvykdytas atakas. Netrukus po to, kai pamatė naujienas apie išpuolį per televizorių, I. Slifer paskambino savo vyrui ir nuramino jį „Nesijaudink, dirbame neaukštame pastate, niekas į mus nesikėsins“.

REKLAMA

Netrukus moteris pajuto smūgį į Pentagono pastatą ir prisimena pasijutusi beprotiškai dėkinga, kad atakos metu nesėdėjo savo darbo vietoje.

2001/09/11: prisimenant siaubingiausią teroro išpuolį (nuotr. SCANPIX)

2001/09/11: prisimenant siaubingiausią teroro išpuolį (nuotr. SCANPIX)

Įvykių chronologija (Niujorko laiku (UTC-4))

8 val. 45 min. Didelis užgrobtas lėktuvas (Boeing 767), skridęs iš Bostono į Los Andželą, rėžėsi į šiaurinį Pasaulio prekybos centro (PPC) dangoraižį, pramušdamas jame didžiulę skylę. Pastate kilo gaisras. Lėktuvu skrido 92 keleiviai.

9 val. 03 min. Antras keleivinis lėktuvas (Boeing 767), taip pat skridęs iš Bostono į Los Andželą, rėžėsi į pietinį PPC dangoraižį ir sprogo. Užsiliepsnojo abu pastatai. Lėktuvu skrido 64 žmonės.

9 val. 17 min. Uždaryti visi oro uostai Niujorko regione.

9 val. 21 min. Uždaryti visi Niujorko tiltai ir tuneliai.

9 val. 30 min. JAV prezidentas iš Floridos kreipėsi į tautą ir pareiškė, kad prieš Ameriką įvykdytas teroristinis išpuolis.

9 val. 39 min. G. W. Bushas pranešė apie sušaukiamą skubų nacionalinio saugumo tarybos pasitarimą, kai tik grįš į Vašingtoną.

9 val. 40 min. Pirmą kartą JAV istorijoje atšaukti visi skrydžiai visuose šalies oro uostuose.

9 val. 43 min. Lėktuvas (Boeing 757), skridęs iš Vašingtono į Los Andželą, rėžėsi į Pentagono pastatą. Lėktuvu skrido 64 žmonės. Kilo gaisras. Nedelsiant pradėta darbuotojų evakuacija.

Tuometinis Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus viešbutyje Vašingtone netoli Pentagono tuo metu dalyvavo susitikime su Amerikos žydų kongreso vadovais.

2001/09/11: prisimenant siaubingiausią teroro išpuolį (nuotr. SCANPIX)

2001/09/11: prisimenant siaubingiausią teroro išpuolį (nuotr. SCANPIX)

10 val. 00 min. Sugriuvo pietinis (pirmasis) PPC pastatas. V. Adamkus su specialiuoju eskortu palydėtas į Lietuvos ambasadą Vašingtone.

REKLAMA

10 val. 05 min. Evakuoti Baltieji rūmai.

10 val. 10 min. Sugriuvo dalis pažeisto Pentagono pastato.

10 val. 10 min. Pensilvanijos valstijoje prie Somerseto sudužo ketvirtas užgrobtas keleivinis „United Airlines“ lėktuvas (Boeing 757), skridęs iš Naujojo Džersio į San Franciską. Lėktuvu skrido 44 žmonės. Sužinoję apie kitus tris užgrobtus lėktuvus, keleiviai pasipriešino teroristams ir bandė perimti lėktuvo valdymą.

10 val. 13 min. Evakuotas Jungtinių Tautų pastatas Niujorke.

10 val. 22 min. Vašingtone, prie Valstybės departamento, automobilyje susprogdinta bomba.

10 val. 25 min. Visi tarptautiniai oro skrydžiai į JAV nukreipti į Kanadą.

10 val. 29 min. Sugriuvo antrasis PPC pastatas.

10 val. 45 min. Evakuoti visi federaliniai pastatai Vašingtone.

Rugsėjo 11-osios išpuolis Niujorke (nuotr. SCANPIX)

Rugsėjo 11-osios išpuolis Niujorke (nuotr. SCANPIX)

11 val. 16 min. CNN pranešė, kad Ligų kontrolės ir prevencijos centro bioterorizmo komandos pasiruošusios reaguoti į galimus išpuolius.

11 val. 18 min. „American Airlines“ patvirtino, kad sudužo du šios kompanijos lėktuvai su 150 žmonių.

11 val. 59 min. „United Airlines“ patvirtino, kad sudužo du lėktuvai su 110 žmonių.

12 val. 04 min. Evakuotas Los Andželo tarptautinis oro uostas, į kurį skrido abu pagrobti „American Airlines“ lėktuvai.

12 val. 15 min. Evakuotas ir uždarytas San Francisko tarptautinis oro uostas, į kurį skrido lėktuvas, nukritęs Somersete. 13 val. 04 min. Jungtinių Valstijų prezidentas G. W. Bushas, kalbėdamas iš nenustatytos vietos, pranešė, kad imtasi visų reikalingų saugumo priemonių ir kad JAV kariškiams visame pasaulyje paskelbta parengties padėtis. 17 val. 00 min. BBC World televizija pranešė, kad sugriuvo septintasis PPC pastatas, nors iš tiesų pastatas dar nebuvo pradėjęs griūti. 17 val. 20 min. Sugriuvo septintasis PPC pastatas.

Edma
2019-09-11 12:40:26
Ka tu čia spangsti
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Mark Antonson 2019-09-11 14:12:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Gerbiamieji, prisiminkite, jog ir pats Neronas įsakė padegti Romą.
O čia.. tik kažkokie du seni dangoraižiai.
Smulkmena...
Pasižiūrėkite dokumentinius filmus apie dangoraižių ir šalia esančių pastatų susprogdinimą.
Istorija žino ne vieną atvejį, kai siekant tikslų, valdžia imdavosi bet kokių priemonių, ...net ir nežmoniškų.   ATSAKYTI
Jaras 2019-09-12 21:36:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jokios abejonės dangoraižius sugriovė marsiečiai iš skraidančių lėkščių, o dar prieš tai spėjo užpudruoti "Mark"ui smegenis.  
Paneigsite? :) 2019-09-11 13:55:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Arba šiame įraše aiškiausiai matosi (1 min. 31s., dešinėje), jog tai sparnuotoji raketa skrenda į Pentagono pastatą:

-->YOUTUBE - "Security camera footage of American Airlines Flight 77 hitting the Pentagon"
youtube.
com/watch?v=bPYMCu4ALYw   ATSAKYTI
Kas? 2019-09-11 13:45:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas sugebės paneigti?   ATSAKYTI
Zeit pažiūrėkit viskas bus aišku 2019-09-11 13:17:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Jau seniai įrodyta,kad ne nuo lėktuvų sugriuvo! Tai buvo pramoninis pastatų sprogdinimas! Specialistai sako,kad gali keli atsitrenkti ir liks stovėti! O čia...tiesiog buvo daug sprogdinimų atraminių kolonų! Kuro deginimo temperatūra apie 600 l.celsijaus,o metalo atraminių kolonų apie 1700!!! Kaip jos išsilydė??!!! Tik spec.medziagos,termito pagalba.
......
Nieko nepadarys .....
Pasaulį valdo    ATSAKYTI
zenispypke 2019-09-11 11:29:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Pasakos visi žino kad tie vadinami teroristai negalėjo valdyti lėktuvų, ir bokštai pilnai buvo susprogdinti, viskas pavirto dulkėmis, patys susprogdino kad pateisintų karą su Iraku, Amerikos valdžia issigimeliai.    ATSAKYTI
Edma 2019-09-11 12:40:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Ka tu čia spangsti  
Pagaliau!!! 2019-09-12 19:26:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nors kazkas supranta kad taip bokstas negali sukrist i zemen.:)) taip sprogdino rusijoje dangoraizi ir taip pat sukrito plius amerikieciams buvo nauda isikist i irana ir paskui kitur  

Top Video

Žvejys manė pagavęs gyvenimo laimikį, kai ištraukė – norėjosi bėgti
DABAR RODOMA
Žvejys manė pagavęs gyvenimo laimikį, kai ištraukė – norėjosi bėgti
DABAR RODOMA
Kamerų įrašas atskleidė baisią tragediją: berniukas baseina pražudė draugę
DABAR RODOMA
Baisi nelaimė: vaikinai nufilmavo paskutines savo gyvenimo akimirkas
DABAR RODOMA
Gyventojams šiurpą sukėlė įrašas iš namų kiemo – naktį sulaukė netikėtumo
DABAR RODOMA
Radinys moterų tualete privertė klykti: tapo interneto sensacija
DABAR RODOMA
„Toyota“ skelbia automobilių revoliuciją: nebereikės nei kuro, nei elektros
DABAR RODOMA
Tarp paauglių merginų populiarėjanti mada sukrečia – gali baigtis itin skausmingai
DABAR RODOMA
Prie miško gyventojai išvydo netikėta reginį: vietiniai tai vadina legenda
DABAR RODOMA
Nufilmavo, kaip tėvai veža vaikus automobilyje: šokiravo milijonus
DABAR RODOMA
Sunku būtų patikėti, kaip įvyko avarija, jeigu ne vaizdo įrašas
REKLAMA
Apsipirkimas internetu (nuotr. stop kadras)
Poeto, literatūros kritiko Bernardo Brazdžionio archyvas parduodamas internetiniame aukcione už 2,5 mln. JAV dolerių, praneša portalas draugas.org. Portalas praneša, kad ...
Šauktiniai (nuotr. TV3)
Vilniaus apygardos administraciniame teisme nagrinėjama byla, kurioje priešingose barikadų pusėse atsidūrė 26-erių šauktinis Povilas (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai yra ...
Kaune apvogta mečetė (nuotr. stopkadras)
Kaune apvogta mečetė. Į musulmonų maldos namus vagišiai įsilaužė naktį. Išdaužė šviečiančias lempas, pavogė aukų dėžutę ir vaizdo kamerų įrašymo įrenginį. Bendruomenės atstovai ...
Šeštadienio rytą Lietuvos gyventojai pradėjo tvarkydami gamtą (nuotr. stopkadras)
Vietoj šiltos antklodės ir puodelio arbatos – vėjas, lietus ir daugybė šiukšlių. Taip ankstyvą šeštadienio rytą pasaulinę švarinimosi akciją pasitiko savanoriai ir narai ...
Emigrantai (nuotr. Fotodiena.lt)
Laikai, kai dainavome apie tris milijonus lietuvių, panašu, greitai liks praeityje, nes Lietuvos demografinė prognozė rodo, kad po kelių dešimtmečių šalyje teliks du milijonai ...
REKLAMA

TELEVIZIJA×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų