REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lengvai pasigaminti elektrą Lietuvoje jau gali ne tik individualių namų, bet ir daugiabučių gyventojai. Antradienį startavo visiems šalies namų ūkiams prieinama nutolusių saulės jėgainių platforma „Ignitis saulės parkai“. 

Lengvai pasigaminti elektrą Lietuvoje jau gali ne tik individualių namų, bet ir daugiabučių gyventojai. Antradienį startavo visiems šalies namų ūkiams prieinama nutolusių saulės jėgainių platforma „Ignitis saulės parkai“. 

REKLAMA

Valstybės valdoma „Ignitis grupė“ (buvusi „Lietuvos energija“) teigia, kad tai – pirmoji tokia platforma pasaulyje, įgyvendinta nacionaliniu mastu. Ji atvira visiems saulės elektrinių vystytojams, pranešė grupės įmonė „Ignitis“ (buvęs „Lietuvos energijos tiekimas“).

„Tai yra pirma pasaulyje atvira energetinė platforma, kuri leidžia bet kuriam namų ūkiui šalyje internetu įsigyti virtualią elektrinę. (...) Mes esame pirmieji pasaulyje, kurie tą padarėme. Kol kas tai yra tik kaip žodžiai, priklausys, nuo to, kaip sistema plėsis, kiek ji bus populiari. Ką girdime iš aplinkos – matome labai didelį susidomėjimą“, – spaudos konferencijoje antradienį sakė „Ignitis grupės“ generalinis direktorius Darius Maikštėnas. 

Planuojama, kad pirmoji tokia elektrinė pradės gaminti elektrą jau 2020 metų kovo mėnesį, o pirmaisiais jos savininkais galės tapti apie 1500 gyventojų.

REKLAMA
REKLAMA

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas teigė, kad ateityje brangstant elektrai, gyventojai galės susimažinti sąskaitas būtent pasinaudoję šiuo įrankiu.

REKLAMA

„Esu rezervavęs 2 kW elektrinę pirkimo būdu, raginu ir jus tai padaryti (...) Konkrečiai žiūrėjau savo variantą, asmeninę patirtį, – suvartojimas turbūt yra kaip tradicinio lietuvio, gyvenančio daugiabučiame bute ar name – maždaug 150 kW per mėnesį. Esant tokiai apimčiai galima per metus sutaupyti dvigubai, o gal ir daugiau“, – sakė Ž. Vaičiūnas. 

Pasak ministro, ateityje elektros kaina neišvengiamai augs. 

„Tai yra galimybė visiems elektros vartotojams užsifiksuoti praktiškai kainą dabartiniame lygmenyje ir tokiu būdu sutaupyti“, – pridūrė ministras. 

REKLAMA
REKLAMA

„Ignitis“ vadovas Darius Montvila tikino, kad nutolusi saulės jėgainė – ypač tinkama investicija.

„Jūsų sąskaita mažėja drastiškai, nes visa saulės elektrinės pagaminta energija yra jūsų (...) Taupymas yra ganėtinai ženklus. Įsigijus elektrinę, priklausomai nuo to, kiek vartoja, – iki 70 proc. nukrenta sąskaita“, – sakė D. Montvila. 

Jis pastebėjo, kad nuomojantis, o ne perkant dalį elektrinės, sutaupymai mažesni, nes nereikia pradinės investicijos.

„Ignitis grupės“ vadovas D. Maikštėnas paaiškino, kad pasirinkę nuotolinę elektrinę vartotojai turi galimybę anksčiau numatyto termino gauti išmanųjį skaitiklį. Grupės įmonė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) išmaniąją apskaitą planuoja diegti etapais, o mažiausiai elektros suvartojantiesiems tokius skaitiklius numatoma instaliuoti po 2023 metų. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kiekvienas vartotojas, kuris įsigyja virtualią elektrinę, jis ne eilės tvarka iš karto gaus išmanųjį skaitiklį (...) Nereikės laukti to masinio diegimo“, – sakė D. Maikštėnas. 

„Ignitis“ prognozuoja, kad palankios sąlygos ir parama greitai augins gaminančių vartotojų skaičių – tikimasi, kad kitų metų pabaigoje jis perkops 10 tūkstančių.

„Ignitis saulės parkų“ platformoje gyventojai galės įsigyti arba išsinuomoti bet kurio vystytojo siūlomą saulės elektrinės dalį, kurios minimalus galingumas yra 1 kW, o maksimalus – 30 kW. Įsivertinti, kokio tiksliai galingumo reikia, padės skaičiuoklė.

Remiantis vidutiniu Lietuvos butų elektros suvartojimu, didžiajai daugumai gyventojų užtektų 2-3 kW galingumo saulės elektrinės, kad patenkintų visą elektros vartojimo poreikį.

REKLAMA

Ž. Vaičiūnas atkreipė dėmesį, kad nuo kitų metų nutolusių elektrinių naudotojai galės tikėtis ir Europos Sąjungos paramos. 

„Sausio 2 dieną startuos naujas finansinės paramos etapas, tiek individualių namų savininkams, tiek daugiabučių namų butų savininkams, jie galės lygiomis teisėmis pretenduoti į šią paramą. Tikslas, kad atsiperkamumas visiems būtų tolygus – maždaug 7-8 metai su ES finansine parama“, – aiškino ministras. 

Energetikos ministras teigė, kad ilgainiui vadinamasis technologinis neutralumas turėtų pasiekti ir šią iniciatyvą – tai yra, šalia saulės energijos atsirasti ir, pavyzdžiui, vėjas. 

REKLAMA

„Technologinis neutralumas, be abejo, bus išlaikytas. Šiandien startuojame su saulės parkais, bet yra atliekamas vertinimas ir vėjo elektrinėms“, – sakė Ž. Vaičiūnas. 

„Ignitis saulės parkų“ projektas pradedamas antradienį įsigaliojus įstatymų pakeitimams, leidžiantiems elektrą iš saulės gaminti vienoje Lietuvos vietoje, o vartoti – kitoje. 

Įsigaliojusi nauja tvarka taip pat numato, kad gaminti elektrą bus galima ir neturint atskiro žemės sklypo ar nuosavo namo.

Seimo birželį priimti pakeitimai įgalina tapti gaminančiu vartotoju ir įsirengti saulės elektrinę nepriklausomai nuo kitų daugiabučio gyventojų sprendimo. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Elektrinėje pagaminama elektros energija būtų patiekiama į elektros tinklą, o kaupimo laikotarpiu kiekvienas gyventojas galės iš tinklo susigrąžinti į tinklus patiektą elektros energijos kiekį, sumokėdamas nustatytą pasinaudojimo elektros tinklais mokestį. 

Energetikos ministerija nurodo, kad iki šiol daugiabučių namų gyventojai elektrines galėjo įsirengti tik ant daugiabučio namo stogo. Tačiau dėl riboto ploto ir kitų techninių apribojimų tokios elektrinės nepagamindavo pakankamai elektros energijos, kad galėtų reikšmingai sumažinti gyventojų sąskaitas už elektrą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų