• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaimyninės Epsilon Eridani žvaigždės sistemoje mokslininkai aptiko dar du asteroidų žiedus, dideliais lankais juosiančius žvaigždę. Tai trečioji arčiausiai Žemės esanti žvaigždė (neskaitant Saulės) – giedrame danguje ji matoma ir be teleskopo.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmasis asteroidų žiedas nuo žvaigždės nutolęs beveik tokiu pat atstumu, kaip ir Saulės sistemoje esantis asteroidų žiedas. Antrasis mūsų sistemoje analogų neturi ir yra nutolęs beveik tokiu pat atstumu, kaip Uranas nuo Saulės. Šiuos du asteroidų žiedus mokslininkai aptiko visai nesenai, o detalius stebėjimų duomenis pateikė žurnale „The Astrophysical Journal“.

REKLAMA

Iš spaudos pranešimo aišku, jog pirmasis asteroidų žiedas ir pagal nuotolį, ir pagal masę labai panašus į mūsų sistemos žiedą –– jis sudaro apytiksliai 1/20 Mėnulio masės. Antrasis žiedas nepalyginamai didesnis – jo masė prilygsta viso Mėnulio masei.

Be šių dviejų žiedų kaimyninė sistema turi ir trečiąjį – išorinį, kurį mokslininkai aptiko dar 1998 metais. Jis yra pats didžiausias ir nutolęs panašiu atstumu, kaip ir Saulės sistemos Koiperio juosta, esanti už Neptūno orbitos. Tačiau Epsilon Eridani sistemos išorinės asteroidų juostos masė dar didesnė už Koiperio juostą – tai leidžia spėti, jog joje sukasi nemažai nykštukinių planetų.

Abu naujieji asteroidų žiedai aptikti tuo pačiu instrumentu – kosminiu teleskopu „Spitzer“. Atrastieji žiedai leidžia manyti, jog sistemoje egzistuoja dar bent kelios nepastebėtos planetos, kurios „išsivalė“ savo orbitą tarp dviejų vidinių žiedų. Mokslininkai spėja, jog jų masė gali svyruoti nuo Neptūno iki Jupiterio masės. 2002 m. „Hubble“ teleskopui pavyko aptikti vieną šios sistemos planetą, savo mase prilygstančią Jupiteriui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų