• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Smulkių žuvelių gaudymas gilioje korupcijos jūroje

Konstitucinis teismas apgynė formalias kyšininkų teises. Dabar net Prezidentė stebisi, kad korupcija Lietuvoje suklestėjo, o nuteistųjų už kyšius praktiškai nebeliko.

REKLAMA
REKLAMA

Neseniai buvo oficialiai suskaičiuota ir paskelbta, jog šią vasarą Lietuvos įkalinimo įstaigose sėdėjo net 1800 žmogžudžių, beveik antra tiek vagių, kone 1300 plėšikų, maždaug po 420 smurtautojų ir žagintojų. Ir šalia visos šitos ne itin malonios armijos kalinčiųjų – vos 4 nuteistieji už kyšius!

REKLAMA

Kas nutiko, kad kyšininkus gaudo ir komisariatų Ekonominė policija, ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, ir, žinoma, Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), o nuteistų už korupciją praktiškai nėra?

Gal korupcija įveikta, juk premjeras G. Kirkilas prieš trejetą metų žadėjo...

Nė velnio. Žiniasklaida kone kasdien trimituoja apie nešvarius konkursus, piktnaudžiavimus vykdant viešuosius pirkimus, kyšininkavimą pačiose įvairiausiose įstaigose. Dėl krizės korupcijos tik daugėja, tai pripažino ir korupciją nuolat stebinti organizacija „Transparency International“, bet nuteistieji už kyšius baigia išnykti lyg dinozaurai.

REKLAMA
REKLAMA

Prezidentė neskaitė nutarties?

Dėl to liepą susitikusi su STT vadovu Žimantu Pacevičium, pati šalies Prezidentė Dalia Grybauskaitė piktinosi, kad Lietuva yra pasiekusi nepateisinamą korupcijos mastą, yra priskiriama prie labiausiai korupcijos pažaboti nesugebančių ES valstybių.

Korupcija jau net vaikų darželiuose – daug kur be kyšio vietos vaikui negausi.

Be reikalo jos ekscelencija pyksta. Kyšininkus prieš dešimtmetį, 2000-ųjų gegužės 8-ąją, savo neskundžiama nutartimi apgynė Lietuvos konstitucinis teismas ir nuo tos dienos korupcijos bylos ėmė nykti. Pažvelkime, kaip kyšininkavimo nusikaltimai buvo tiriami iki tos dienos ir po jos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Policininkai sukėlė įtarimų

2000-ųjų pavasarį, kol Konstitucinis teismas dar nesikišo į kyšininkų gaudymo procesą, STT Šiaulių skyriaus pareigūnams vienas pilietis pranešė, kad Joniškio rajono PK uniformuotosios policijos patrulinės tarnybos būrio policininkai Arvydas Kontrimas (38 m.) su savo bendradarbiu Žydrūnu Mečkausku (22 m.) iš Kelių eismo taisykles pažeidusių vairuotojų ima kyšelius.

REKLAMA

Be to, sklido kalbos, kad vienas šių policininkų gyvena ne pagal pajamas – iš kuklios žemiausio rango pareigūno algos (tiesa, žmonos vardu) Joniškyje Pašvitinio gatvėje turi įsigijęs prabangų namuką.

Pareigūnai nutarė patikrinti informaciją ir nedelsdami paruošė Nusikalstamos veikos imitavimo modelį (NVIM).

Modelis – paprastas ir efektyvus

Šitas modelis – buvo puiki, iš Vakarų šalių pasiskolinta priemonė gaudyti kyšininkus. Jos esmė paprasta: surinkus žinias, kad pilietis N. ima kyšius, gaunama Generalinės prokuratūros ir teismo sankcija pas kyšininką pasiųsti specialų agentą, kuris įtariamajam už ką nors neįkyriai (!) pasiūlo kyšį.

REKLAMA

Pakišos pinigai būna iš anksto pažymėti nematomais ženklais.

Jei N. pasiūlyto kyšio atsisako, operacija nutraukiama ir įtariamasis net nesužino, kad buvo patikrintas.

Na, o jei pakišą paima, yra sulaikomas operatyvinių darbuotojų su svarbiausiu įkalčiu – pažymėtais pinigais.

Tam, kad teisme nepritrūktų įrodymų, naudojant NVIM paprastai dar ir slapta įrašomas garsas, filmuojama miniatiūrine kamera, kuri dažniausiai būdavo slepiama kyšį siūlančio agento drabužiuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pareigūnai užkibo ant jauko

Gavus reikiamas sankcijas, 2000-ųjų balandžio 22-ąją agentas į piniginę įsidėjo pažymėtą 500 litų banknotą ir tyčia truputį vinguriuodamas lengvuoju automobiliu pasuko į Gataučių gyvenvietę (Joniškio raj.), kur, žinojo, tądien patruliuojant A. Kontrimą su Ž. Mečkausku.

Pamatęs policininko mostą sustoti, vairuotojas nepastebimai gurkštelėjo kelis gramus alkoholio. Jis, žinoma, nepasigėrė, tačiau alkotesteris parodė 2,17 promilės girtumą. Kai pareigūnai išsitraukė protokolą dėl vairavimo išgėrus, įkliuvėlis ėmė prašyti paleidžiamas ir policininkams davė 500 litų kyšį. Vos paleistas vairuotojas nuvažiavo, STT sulaikė įtariamuosius, o pažymėtus 500 litų rado policijos mašinos peleninėje.

REKLAMA

Paruošti NVIM truko dieną – dvi. Apmokyti agentą, kaip elgtis – dar valandą. Sulaikymo operacijai prireikė kelių litrų benzino. Trumpiau tariant – kyšininkavimas buvo užkardytas greitai, pigiai ir efektyviai.

Neseniai policijoje dirbęs Ž. Mečkauskas buvo atleistas iš tarnybos, o 13 metų žalsvą uniformą vilkėjusiam A. Kontrimui buvo iškelta baudžiamoji byla ir perduota teismui, procesas truko apie metus. Jis taip pat neteko darbo policijoje.

REKLAMA

Įsikišo Konstitucinis teismas

Tačiau tuo metu pagal NVIM sulaikyti ir teismo laukę įtakingi kyšininkai seniai drumstė vandenį. Įkliuvėliai visada rėkdavo, kad paimti kyšį juos esą išprovokavęs policijos agentas. Paaiškinti, kodėl paėmė kyšį, jei yra dori, įkliuvėliai paprastai negali ir nenori.

Tokių teismo laukiančių korumpuotų niekšelių pastangomis buvo kreiptasi į Konstitucinį teismą, kad šis išaiškintų situaciją dėl NVIM.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2000-ųjų gegužės 8-ąją šis teismas paskelbė ilgą nutartį su gausybe painių terminų apie „tęstinius“ bei „trunkamuosius“ nusikaltimus. Nevargindami skaitytojų iškart parašome, kad Konstitucinis teismas NVIM leido naudoti prieš narkotikų platintojus, ginklų prekeivas, bet tik ne prieš kyšininkus!

Negalima sakyti, kad STT nuleido rankas, tačiau po tokio Konstitucinio teismo išpuolio jiems kovoti prieš korupciją tapo itin sunku. Štai gyvas analogiškas pavyzdys.

REKLAMA

2003-iųjų pavasarį STT gavo informacijos, kad Kelmės rajono PK policininkas Gintautas Leliukas gali patruliuoti kelyje nesąžiningai.

Operacija truko metus!

Nebeturėdami teisės įvykdyti NVIM, STT pareigūnai parengė slaptą įkalčių rinkimo operaciją, kuriai pasiruošimas truko kone metus!

Buvo sulaukta, kol policijos tarnybinis automobilis „Volvo-460“ buvo atvairuotas į dirbtuves. Niekas Kelmės policijoje nežinojo, kad smulkaus remonto metu į mašinos priekinį skydelį buvo įmontuota miniatiūrinė vaizdo kamera bei mikrofonas.

REKLAMA

Tokiu būdu STT operatyviniai darbuotojai gavo galimybę nufilmuoti, kaip 2004 m. gegužės 26 ir birželio 9-ąją patruliuodamas kelyje Šiauliai – Kryžkalnis, Pakražančio kaime (Kelmės raj.), G. Leliukas, sustabdęs 7 greitį viršijusius vairuotojus, juos atsiveda nubausti į savo tarnybinį automobilį. Tačiau ne nubaudžia, o visus 7 paleidžia už kyšius nuo 10 iki 270 litų ir dar suklastoja porą protokolų.

REKLAMA
REKLAMA

Prezidentė be reikalo stebisi, kad nėra nuteistųjų už korupciją – teismai kyšininkavimo nelaiko nusikaltimu. G. Leliukas buvo nuteistas už kyšių ėmimą bei dviejų protokolų klastojimą. Nors teisiamasis akivaizdžios kaltės nepripažino ir neatgailavo, jam viso labo 3 metus uždrausta dirbti valstybės tarnyboje ir viskas. Tiesa, kyšininkui buvo paskirta 7500 litų bauda, tačiau vykdyti šią bausmės dalį atidėta pusantrų metų. Per šį laiką G. Leliukas nusikaltimo nebepadarė, todėl jam nebereikėjo mokėti net baudos.

Kyšininkauti tapo lengviau

Sunku suskaičiuoti, kiek STT kainavo toks ilgas šios operacijos paruošimas. Be to, reikėjo pastangų, technikų, ryšio specialistų, sudėtingos aparatūros.

Tačiau milžiniškos išlaidos – dar ne viskas. Kyšininkai nėra kvaili, akimirksniu sužino, kokiu metodu pareigūnai pagavo korumpuotą asmenį ir ant to paties grėblio nelipa.

Tragikomiška, bet nedorėliai neatspėja tik kai prieš juos taikomas NVIM.

Tačiau dabar kyšininkams modelio nebereikia bijoti, belieka viso labo saugotis vaizdo ir garso įrašymo priemonių, kas gerokai paprasčiau – užtenka neprarasti budrumo, nežioplinėti.

REKLAMA

Kyšininkai labai saugosi

Pernai lapkritį Pakruojo rajono PK patruliai tarnybiniame mikroautobuse aptiko pasiklausymo įrangą, kurią patys išmontavo ir pranešė vadovybei.

„Tai jau ne pirmas panašus atvejis Lietuvoje, kuomet policijos ir kitų tarnybų pareigūnai pastebi esą sekami, – praneša spauda.

Pastebėta, kad korumpuoti valdininkai ir pareigūnai, prieš imdamiesi nedorų reikalų, išjungia mobilaus ryšio telefonus, tartis dėl kyšio išeina iš savo kabinetų, patikrina, ar aplink nėra paslėptų daiktų. Ir pagauk tokius, jei gudrus, kai negalima patikrinti pinigais (nusikalstamos veikos imitavimo modeliu), ar žmogus doras.

Komentarų tikriausiai nebereikia, kaip ir paaiškinimų, kodėl Lietuvoje išnyko nuteistieji dėl korupcijos...

Sigitas STASAITIS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų