• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po dideliu maskuojančiu apdangalu sėdi susikaupę Ukrainos kariai. Jie ne tiek kovoja, kiek kasa naujus apkasus kalvos šlaite. Šis dalinys turi gerokai mažiau ginklų ir karių, nei priešas, esantis už 5 kilometrų. Nepasitenkinimas šauktinių pertvarka, seni ginklai ir didelis atsakomybės jausmas neleidžia jiems trauktis.

13

Po dideliu maskuojančiu apdangalu sėdi susikaupę Ukrainos kariai. Jie ne tiek kovoja, kiek kasa naujus apkasus kalvos šlaite. Šis dalinys turi gerokai mažiau ginklų ir karių, nei priešas, esantis už 5 kilometrų. Nepasitenkinimas šauktinių pertvarka, seni ginklai ir didelis atsakomybės jausmas neleidžia jiems trauktis.

REKLAMA

Nors panašu, jog rusai po truputį artėja.

Prieštaringai vertinamas įstatymas

Tikimasi, kad Ukrainai padės atvykstanti amerikietiška amunicija, tačiau Ukrainos vyriausybės šauktinių pertvarka yra vertinama labai prieštaringai.

Balandžio pradžioje priimtas naujas mobilizacijos įstatymas buvo kritikuojamas dėl to, kad jame nenumatytas ištarnauto laiko apribojimas. Buvo atsisakyta nuostatos, kuria buvo siekiama demobilizuoti karius po trejų metų.

Dabar nuo karo pavargę kariai portalui BBC sakė, kad kariuomenei reikia „permąstyti“ verbavimą. Nors Kyjivas sumažino šauktinių amžiaus ribą, tačiau esmė yra ne vien skaičiuose.

REKLAMA
REKLAMA

Be poilsio

Tūkstančiai apmokytų karių, tokie kaip Oleksandras, 21-osios atskirosios mechanizuotosios brigados radijo operatorius, kovojo beveik dvejus metus be tinkamo poilsio.

REKLAMA

„Jei grįšime namo, tai nepatyrę kareiviai gal ir sugebės išlaikyti fronto liniją prieš rusus, bet daug jų žus“, – kalbėjo Oleksandras.

Lauke miškas sukuria ramybės iliuziją, kurią periodiškai sudrumsčia virš galvos švilpiantis artilerijos sviedinys. Praėjusiais metais tokiu metu atėjus pavasariui kietas dirvos sluoksnis teikė optimizmo. Tokios sąlygos palengvina žmonių ir sunkiosios artilerijos judėjimą.

Šiandien tai tik apsunkina šių karių darbą – jiems reikia kasti naujas gynybines linijas.

Tapo profesionalais

„Mano vyrai po tokios ilgos kovos tapo profesionalais“, – didžiuodamasis sako jų vadas šaukiniu „Čyž“.

REKLAMA
REKLAMA

Jis rodo į jų mobilųjį raketų paleidimo įrenginį po maskuojamuoju tinklu.

„Jie žino, kad kiekviena transporto priemonė yra tarsi moteris, – tvirtina jis. – Kiekviena yra individuali, su savo užgaidomis ir unikalia asmenybe“.

Paslėptas jų 1970 m. sunkvežimis simbolizuoja dabartinę Ukrainos kariuomenės būklę. Iš išorės senamadiškas, tačiau viduje modernus – su GPS navigacine sistema. Tačiau jam trūksta vienos svarbios „detalės“ – raketų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors Rusijos kariuomenė nėra modernios kariuomenės pavyzdys, ji po truputį stumia frontą rytuose. Įsiveržusios pajėgos pasimokė iš kai kurių klaidų ir naudojasi oro pajėgų pranašumu. Maskva taip pat smarkiai padidino ginklų gamybą ir mobilizuoja vyrus greičiau nei Ukraina.

Pasiruošę kovoti

Nuotaikos miškingame griovyje atspindi Ukrainos vyriausybės mantrą „kovoti tiek, kiek reikės“.

Nors BBC sutikti kariai galbūt nesijaučia galintys kalbėti visiškai laisvai, Iljai, tai ne problema. Kovos medikas Ilja mano, kad kariuomenė nesugeba paaiškinti, ką reiškia tarnauti.

REKLAMA

Jis teigia, kad būtų veiksmingiau, jei naujiems kariams verbuotojai pasakytų, kad pirmieji šeši mėnesiai yra „labai sunkūs“, tačiau vėliau jie bus apmokyti atlikti konkretesnius vaidmenis.

„Būti pėstininku yra sunkiausias darbas kariuomenėje“, – sako jis.

Kad ir koks pavargęs būtų Ilja, mintis kovoti kartu su iš baimės suakmenėjusiais šauktiniais tranšėjoje nėra patraukli. Jis taip pat mano, kad neskaidri informacija apie mūšio lauko realijas dar labiau atgraso vyrus nuo registracijos į kariuomenę.

REKLAMA

Vyraujanti nežinia

Grįžusi į Kyjivą vietos parlamento narė Ina Sovsun BBC paaiškina, kodėl ji susilaikė balsuojant dėl mobilizacijos įstatymo projekto. Jos partneris šiuo metu yra medikas fronte.

„Nesuskaičiuojamą daugybę naktų praleidžiu nerimaudama, kur jis yra, – aiškina ji. – Daug ukrainiečių taip jaučiasi“.

I. Sovsun mano, kad daugiau dėmesio reikėtų skirti rotacijai, teigdama, kad Ukraina turi pakankamai kovinio amžiaus vyrų, kuriuos galėtų pakeisti maždaug 500 tūkst. šiuo metu kovojančių vyrų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Yra labai gerai parengtų karių, kurių negalima pakeisti, bet ką daryti su žmonėmis tranšėjose? – klausia ji. – Jiems apmokyti reikia laiko, bet kas bus, jei šis karas tęsis 10 metų?“

„Negalime apsimesti, kad pasikliaujame tais pačiais žmonėmis, kurie pradėjo tarnauti pirmąją dieną“, – kalbėjo politikė.

Iki šiol Ukrainos kariuomenės verbavimą stabdė istorinės pretenzijos dėl korupcijos ir mažėjantis savanorių skaičius. Abiem atvejais situaciją apsunkina tai, kad mūšio laukas nėra palankus Ukrainai.

dziugu, kai didvyris Zelenskis pagaliau tapo eiliniu civiliu, kadensija baigesi, dabar gali imti sautuveli i rankas ir garbingai su visais narsiai ginti tevyne
Tegul sugrįžta tie ukrainiečiai kurie išbego i kitas šalis, kodel turi eiti žūti mūsų kariai, arba tegu eina Šimonyte, Lanz ergis ir Nausėda kurie gali atiduoti viską Ukrainai, bet yra dar ir Lietuvos žmones...
Stipkit patys!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų