• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vienas stambiausių dinozaurų, vaikščiojusių Žemės paviršiumi, galėjo sverti šešiais autobusais mažiau nei manyta, parodė nauja mokslininkų sukurta formulė.

REKLAMA
REKLAMA

Ilgakaklis, medžių viršūnes siekęs brachiozauras, ankstesniais skaičiavimais, svėrė 80 tonų. Tačiau nauji jo svorio matavimai, kuriuos paskelbė mokslininkai, leidžia manyti, kad jis buvo daug lengvesnis ir tesvėrė 23 tonas.

REKLAMA

„Mūsų rezultatai leistų manyti, kad daugelis anksčiau nustatytų dinozaurų svorių yra per dideli“, – naujienų agentūrai AFP Britanijos ir JAV komandos darbo rezultatus komentavo tyrimo autorius Billas Sellersas.

Kalbant apie daugelį dinozaurų, nukrypimai nebus tokie dideli kaip brachiozaurui, „tačiau mes teigtume, kad mažesni skaičiai greičiausiai yra teisingi“.

REKLAMA
REKLAMA

Biologų komanda naudojo 14 stambios sandaros šiuolaikinių gyvūnų, tarp jų – bizoną, kupranugarį, dramblį, žirafą, arklį, briedį, baltąjį lokį ir raganosį, ir sukūrė naują metodą kūno masei vertinti vien tik pagal skeletą.

„Tai matematinis metodas, kuris kaip įmanoma tampriau kaulus apgaubia oda“, – aiškino B. Sellersas, iš Mančesterio universiteto Anglijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai mums suteikia „odos ir kaulų“ modelį, kurį naudodami galime išmatuoti apimtį“, – teigė jis ir pridūrė, kad šis metodas „visiškai objektyvus“ ir nereikalaujantis meninių interpretacijų.

Tyrimas atskleidė, kad šiuolaikinių gyvūnų svoris buvo 21 proc. didesnis nei taip vadinama „apgaubimo apimtis“, kurios lygtis pritaikyta dinozaurų kaulams.

REKLAMA

„Žinduoliai su jais susiję labai tolimais ryšiais, tačiau tai, kaip jie stovi ir juda, iš esmės yra panašu į keturkojų dinozaurų judėjimą, taigi manome, kad jie yra geriausi modeliai, kuriuos galime gauti“, – teigė B. Sellersas.

Vienas iš anksčiau naudotų metodų – paimti menininko sukurtą gyvūno rekonstrukcijos skulptūrą ir jos apimtį matuoti įmestus ją į vandenį.

REKLAMA

„Mes kūno masę skaičiavome ir anksčiau ir nerimavome dėl to, kad priklausėme nuo tam tikro meninės interpretacijos kiekio. Norėjome rasti metodą, kuris leistų to išvengti ir būtų visiškai objektyvus“, – kalbėjo biologas.

Kūno svoris ypač svarbus bandant nustatyti, kaip gyvūnas gyveno – jo gyvenimo trukmę, judrumą ir poreikį maistui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Gyvūno svoris yra svarbiausias dalykas, kurį turi žinoti biologas. Beveik viskas, nuo anatomijos, fiziologijos, elgesio ar ekologijos, priklauso nuo kūno dydžio“, – tvirtino mokslininkas.

Brachiozauras, arba Giraffatitan brancai, tyrimui pasirinktas dėl to, kad turima viena pilniausių šio dinozauro fosilijų. Šis gyvūnas gyveno vėlyvajame juros periode (maždaug prieš 200–145 mln. metų). Jo ilgis nuo nosies iki uodegos siekė 25 metrus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų