• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

2003 metų pajamų deklaracijas iki šių metų gegužės 1 dienos turėtų pateikti apie 1,5 milijono šalies gyventojų. Tokius preliminarius duomenis ketvirtadienį Vilniuje spaudos konferencijoje pateikė Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) prie Finansų ministerijos viršininkės pavaduotoja Birutė Černiuvienė.

REKLAMA
REKLAMA

Ji minėjo, kad Vilniuje kol kas praėjusių metų pajamas deklaravo tik apie 100 žmonių. Valstybinė mokesčių inspekcija tokių asmenų antplūdžio tikisi balandį.

REKLAMA

Be aukštas pareigas užimančių valstybės tarnautojų ir politikų bei jų šeimų narių, turinčių deklaruoti savo turtą, savo pajamas turi deklaruoti individualiai dirbantys, ūkininkai ir jų partneriai, gyventojai, kurie pernai gavo pajamų už parduotą turtą bei gavę kitokių pajamų (taip pat ir užsienio valstybėse ar iš jų), už kurias pajamų mokestį paskaičiuoti ir sumokėti privalo patys gyventojai.

REKLAMA
REKLAMA

Neprivalo, bet gali deklaruoti pajamas gyventojai, kurie gavo tik su darbo santykiais susijusių pajamų (kitaip sakant, atlyginimą). Jiems reikia deklaruoti savo pajamas, jeigu jie nori susigrąžinti dalį sumokėto pajamų mokesčio. Tokią galimybę turi gyventojai, jeigu jie nevisiškai pasinaudojo metine neapmokestinamų pajamų dydžio suma, kai mokėjo gyvybės draudimo įmokas, palūkanas už paimtą kreditą gyvenamajam būstui statyti ar įsigyti, mokėjo už studijas, kurias baigus įsigyjamas aukštasis išsilavinimas ir suteikiama kvalifikacija, doktorantūros ar meno aspirantūros studijas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

B. Černiuvienė minėjo, jog sudarant šių metų nacionalinį biudžetą buvo numatyta, kad pajamas deklaravusiems ir mokesčių lengvatomis pasinaudojusiems gyventojams gali reikėti grąžinti iki 75 mln. Lt. Pajamų mokesčio permokos turi būti grąžintos ne vėliau kaip iki liepos 31 dienos, jeigu deklaracija bus užpildyta teisingai, pervedant jas į deklaracijose pačių gyventojų nurodytas bankų sąskaitas.

REKLAMA

VMI patvirtino kovo mėnesį sudarysianti galimybę gyventojams metines pajamų deklaracijas užpildyti ir internete. VMI informacinių sistemų plėtros skyriaus vedėjo pavaduotojas Algirdas Seroštanovas pažymėjo, kad ypač lengvai tai galės padaryti gyventojai, kurie jau yra elektroninės bankininkystės klientai, nes jos įrankiai ir asmens identifikavimo priemonės bus naudojamos šiam reikalui.

REKLAMA

Gyventojai, kurie namuose ar darbo vietoje turi priėjimą prie interneto, bet nesinaudoja elektroninės bankininkystės paslaugomis, prieš pajamų deklaravimą elektroniniu būdu turės vieną kartą apsilankyti Valstybinės mokesčių inspekcijos padalinyje pagal gyvenamąją vietą ir pasirašyti su VMI sutartį. Joje reikės nurodyti, kaip deklaruotojas nori gauti informaciją iš VMI (mokesčių inspekcijos interneto vartuose, elektroniniu paštu ar SMS žinute telefonu).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Yra penkios skirtingų spalvinių akcentų pajamų deklaracijos formos - paprastos ir sudėtingesnės. "Tai tikrai nėra sudėtinga - tik reikia vieną kartą pabandyti", - įtikinėjo spaudos konferencijos dalyvius VMI tiesioginių mokesčių skyriaus vedėjos pavaduotoja Danutė Dausinienė. Tačiau į deklaracijų formas žvelgusių žurnalistų veidai išraiškingai liudijo, kad daugeliui jų tai būtų sudėtingas uždavinys.D. Dausinienė minėjo, kad teritorinėse mokesčių inspekcijose paskelbti grafikai, kada vyksta pamokėlės gyventojams, nemokantiems užpildyti pajamų deklaracijų. VM padaliniai apie tai gyventojus konsultuoja ir telefonu, raštu, daug informacijos yra spaudoje, interneto svetainėje www.vm.lt.

REKLAMA

Nuo šių metų deklaruotojai nebeprivalo kartu su deklaracijomis teikti mokesčių administratoriui jokių pažymų ar kitokių papildomų dokumentų, išskyrus tuos asmenis, kurie pajamų mokestį sumokėjo užsienyje, - jie turi tai patvirtinti pažymomis. Visi kiti asmenys, deklaracijose nurodydami duomenis apie gautas pajamas ar išlaidas, gali naudotis turimais pirminiais dokumentais - sutartimis, mokėjimo kvitais, banko sąskaitų išrašais ir pan. Nei šių dokumentų, nei jų kopijų Mokesčių inspekcijai pateikti taip pat nereikės. Bet tuos dokumentus namuose reikia saugoti 10 metų, jeigu iškiltų neaiškumų.

REKLAMA

B. Černiuvienė akcentavo, kad deklaracijos jų priėmimo metu nebus tikrinamos, nebus antspauduojamos. Gyventojai turės jas įmesti į tam tikras dėžes arba atsiųsti paštu. Jeigu bus nustatyta klaidų, gyventojai gaus klaidų protokolą, kuriame bus nurodyti deklaracijos pildymo netikslumai, pagal tai reikės pataisyti deklaraciją. Už piktybinį melagingą pajamų deklaracijose duomenų pateikimą numatyta administracinė atsakomybė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Metines pajamų mokesčio deklaracijas teikti gyventojus įpareigoja nuo praėjusių metų sausio 1 dienos galiojantis naujas Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymas.

Nuo šių metų sausio 1 dienos neteko galios įstatymas dėl brangų turtą įsigijusių arba įsigyjančių Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų deklaravimo. Todėl gyventojai, įsigydami brangų turtą, jau nebeprivalo deklaruoti to turto įsigijimo pajamų bei pateikti pažymų apie brangaus turto įsigijimo pajamų deklaravimą, registruodami savo turtą Registro įmonėje.

REKLAMA

Nuo 2004 m. sausio 1 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos vienkartinis gyventojų turto deklaravimo įstatymas. Pagal jį nuolatiniai Lietuvos gyventojai iki 2005 metų gegužės 1 dienos privalo deklaruoti 2003 m. gruodžio 31 d. turėtą tam tikrą turtą.

Šiais metais nacionalinis biudžetas numato gauti 13 milijardų 454 milijonus litų. Prognozuojama, kad gyventojų pajamų mokestis sudarys 28 procentus visų nacionalinio biudžeto pajamų.

ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų