• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kauno Nepilnamečių pataisos namų-tardymo izoliatoriaus nuteistieji dalyvauja pasauliniame projekte „Inside Out“, kurio tikslas – meno pagalba padėti žmogui pasikeisti: kad kiekvienas žmogus galėtų išreikšti savo nuotaikas ir parodyti problemas, kurios trukdo pasauliui tapti geresniam.

Pasiūlė britai

Idėja įtraukti į projektą „Inside Out“ Lietuvos įkalinimo įstaigą, kurioje bausmes atlieka nepilnamečiai, kilo prieš dvejus metus, kai Jungtinėje Karalystėje įsikūrusios organizacijos „Menas gelbsti gyvybes“ direktorius, menininkas Baris Stalhamas ir jo kolega Deividas Elis apsilankė Kauno Nepilnamečių pataisos namuose-tardymo izoliatoriuje (NPN-TI) ir susitiko su šios įstaigos direktoriumi Marku Tokarevu. Šios organizacijos atstovų apsilankymo tikslas buvo išsiaiškinti ar Lietuvos kalėjimų sistema yra pasiruošusi dalyvauti tokiame projekte. Organizacija „Menas gelbsti gyvybes“ padeda atlikusiems bausmes asmenims greičiau reabilituotis, meninėmis išraiškos priemonėmis stengiasi suartinti žmones, buvusius „anapus“ ir laisvėje.

Minėta organizacija dalyvauja pasauliniame projekte „Inside Out“ („Vidus/Išorė). Britai pasirinko šią įkalinimo įstaigą dėl nuteistųjų amžiaus – būtent jauniems žmonėms labiausiai reikia pagalbos ir saviraiškos priemonių, kad juos pamatytų žmonės ir atkreiptų dėmesį į egzistuojančias problemas.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvis fotografas

Porą metų brandinti planai pradėti įgyvendinti šių metų spalio pabaigoje, kuomet į NPN-TI suvažiavo „Menas gelbsti gyvybes“ organizacijos atstovai: Baris Stalhamas, Deividas Elis, Oliveris Nikolas Volkeris, Deividas Šo ir lietuvis fotografas Donatas Stankevičius. Dvi dienas svečiai apžiūrėjo nuteistųjų gyvenamasias patalpas, kiemelius, darbo ir poilsio zonas, turėdami viziją pakeisti šių vietų estetinį vaizdą, piešiniais ir fotografijomis padaryti jas spalvingesnėmis, kalbėjosi apie galimybes padėti jaunam žmogui atsitiesti.

REKLAMA

„Pasiūlymas dalyvauti projekte buvo kiek netikėtas. Matyt, jiems patiko mano fotografijos-portretai, taip vadinamasis gatvės menas, – papasakojo fotografas Donatas Stankevičius. – Atvykus į įkalinimo įstaigą apie projektą buvo papasakota visiems nuteistiems nepilnamečiams, paaiškinti šio projekto tikslai, pažadėta, jog nei vieno dalyvaujančiojo projekte jokie duomenys nebus atskleisti. Dalis iš jų nuoširdžiai susidomėjo pasiūlymu dalyvauti fotosesijoje.

Tiesa, pradžioje vaikinukai buvo labai susikaustę. Buvo sunku: sukryžiuotos ant krūtinės rankos ir atšiaurus žvilgsnis bylojo apie neperžengiamą sieną. Mano tikslas buvo užmegzti ryšį su jais, įgauti pasitikėjimą, kad jie atsipalaiduotų, o aš galėčiau juos fotografuoti, pagauti jų emocijas. Ši siena ėmė tirpti, kai ėmėme susipažinti: rankų paspaudimas, trumpi prisistatymai, kas esąs ir iš kur, leido sušilti atmosferai“.

REKLAMA
REKLAMA

Gamins plakatus

Fotomeninkas teigia, jog nors dirbti buvo ir sunku, tačiau be galo įdomu. Skaitmeninius fotosesijos vaizdus D. Stankevičius perduos garsiam menininkui iš Prancūzijos JR (30 m.), kurio darbų – didžiulių plakatų-portretų – galima pamatyti daugelyje pasaulio šalių viešose vietose: ant namų fasadų, reklaminių stendų, ar įžvelgti lūšnynų panoramoje. Šis menininkas yra projekto „Inside Out“ sumanytojas. Savo darbais jis siekia, kad kiekvienas žmogus turėtų galimybę pasakyti tai, ką jis nori ir, kad pasaulis sužinotų jo problemą, kurią reikia spręsti. Pasak JR, tai savitas būdas, kai žmonės gali dalintis savo gyvenimiškomis istorijomis, perduoti savo mintis. Tik visa tai daroma meno pagalba ir darbai kabinami ne meno galerijose, o visiems prieinamose vietose – gatvėse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Beje, vienas iš NPN-TI apsilankiusių svečių – O. N. Volkeris – yra vienas tų, kurie sudarinėja taip vadinamų gatvės menininkų darbų, kurie išsiskiria netikėtomis emocijomis, įtaiga, albumus.

Taigi, D. Stankevičiaus Kauno NPN-TI užfiksuotas emocijas ir vaizdus JR ketina paversti didžiuliais nespalvotais plakatais. Kol kas nenuspręsta, kaip jie bus pateikti. Yra tik numatytas terminas – darbus atlikti iki kitų metų kovo mėnesio. D. Stankevičiaus stilistika atliktas nuotraukas ir JR pagamintus plakatus pirmieji turėtų išvysti NPN-TI gyventojai.

Pagražins namų sienas

„Sklando idėja, tačiau dar iki galo nesubrandinta, kad šie plakatai turėtų papuošti mūsų įstaigos vidines sienas, pasivaikščiojimo kiemelius, – sakė Kauno NPN-TI socialinės integracijos į visuomenę skyriaus socialinė darbuotoja Edita Simonavičiūtė. – Išorės sienas, pasitelkus tiek miesto, tiek visos šalies menininkus, ketinama išpaišyti grafiti technika. Kartu turėtų dalyvauti ir mūsų nuteistieji. Tačiau tai tik planai. Kai turėsime galutinį produktą, tuomet ir paaiškės, kas ir kaip turėtų būti.“

REKLAMA

Fotomenininkas D. Stankevičius planuoja suruošti darbų parodą, kurioje atsispindės nuteistųjų kasdienybė, jų emocijos. „Galbūt kai kurios nuotraukos pagyvins ir nuteistųjų kambarius, – tikisi fotografas.

TIK FAKTAI:

Projekto „Inside Out“ pagrindinė idėja: „Mes turime kovoti už tai, kas mums rūpi ir taip kartu pakeisime pasaulį – padarysime jį geresniu“.

2011 metais prancūzų menininkas, pasirašinėjantis meniniu slapyvardžiu JR, pasiūlęs projektą „Inside Out“, laimėjo TED (Technology Entertaiment Design – Pramogų ir Laisvalaikio Dizaino Technologijos) prizą.

JR savo fotografijų objektais pasirenka eilinius žmones tiesiog gatvėse įvairiose pasaulio vietose. Jie fotomenininkui nepozuoja – jis „gaudo“ jų emocijas, būsenas ir fiksuoja. Menininkas nenori būti atpažintas ir nesupažindina su savo herojais – jo tikslas, kad žmogus, pamatęs šį gatvės meną, pats pasidarytų išvadas, suvoktų problemą ir panorėtų matyti pasaulį geresniu.

REKLAMA

2006 metais JR sukūrė savo kartos „priemiesčio banditų“ portretų seriją – šiais portretais buvo padabinti turtingų Paryžiaus rajonų gyvenamieji namai. Pareigūnai turėjo vargo, kai jiems teko nuvynioti JR plakatus nuo Paryžiaus rotušės.

2007 metais kartu su kolega Marko jis surengė vieną didžiausių nelegalių parodų „Face 2 Face“ („Veidas į Veidą“). Šiuose portretuose buvo užfiksuoti izraeliečių ir palestiniečių veidai, o plakatai su šiais vaizdais buvo eksponuojami aštuoniuose Izraelio ir Palestinos miestuose.

2008 metais jis sukūrė ciklą portretų, kurių herojės – moterys. JR savo pasirinkimą apibūdino taip: „Moterys dažniausiai tampa paniekinimo objektu, žeminamas jų orumas, jos kankinamos ir nelaikomos žmonėmis“. Apie tokias moteris JR sukūrė filmą „Visos miesto raukšlės“, kuris 2010 metais buvo parodytas Kanų kino festivalyje.

Projekte „Inside Out“ jau dalyvavo daugiau nei 120 000 žmonių iš 108 valstybių.

2013 metais apie šį projektą buvo sukurtas filmas „Inside Out“: žmonių meno projektas“.

Aurelija ŽUTAUTIENĖ

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų