• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tik vakar pagerėjo šį pirmadienį į Klaipėdos ligoninę dėl smarkaus mašalų sugėlimo paguldytos keturiasdešimtmetės moters būklė. Medikų teigimu, pastaruoju metu suaktyvėję vabzdžiai žmonių sveikatai ėmė kelti rimtą pavojų.

REKLAMA
REKLAMA

"Nuo vabzdžių nukentėjusi moteris pavėluotai kreipėsi pagalbos, tad toks jos delsimas galėjo baigtis liūdnai, - "Vakarų ekspresui" sakė Klaipėdos ligoninės gydytoja dermatovenerologė Gražina Abubekerovienė.

REKLAMA

Anot jos, apie tai, kad pacientės sveikatos būklė buvo kritiška, byloja jos gydymo hormoniniais preparatais trukmė - net trys paros. "Nepaisant to, kad šiandien krizė praėjo, apie pacientės paleidimą iš ligoninės negali būti nė kalbos", - sakė gydytoja.

Gali ištikti mirtis

Ji teigė, kad tokiu metų laiku kasmet į ligoninę patenka žmonės, kuriems vabzdžių įgėlimas sukelia infekcines odos ligas.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, aiškino specialistė, žmonėms daug pavojingesni yra uodų, mašalų, bičių, vapsvų ir kitų skraiduolių įgėlimai, sukeliantys alergines reakcijas. Mat dėl jų, laiku nesuteikus pagalbos (pirmoji priemonė - priešalerginiai vaistai) gali ištikti staigi mirtis.

"Jeigu žmogus yra alergiškas vabzdžio suleistiems nuodams, pakanka vieno įgėlimo, kad jį ištiktų anafilaksinis šokas", - teigė G. Abubekerovienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ne tik dabar, kai yra ypatingas vabzdžių suaktyvėjimas, bet ir visą vasarą gydytoja G. Abubekerovienė pataria naudoti įvairius parazitus atbaidančias priemonės, o ypač siūlo su savimi nešiotis priešalerginius preparatus.

Pacientų antplūdis

Visą šią savaitę Ūmių apsinuodijimų informacijos ir kontrolės biuro medikams netrūko darbo. Po savaitgalio, kurį daug žmonių praleido gamtoje, iki dabar nemažėja besiskundžiančių negalavimais, sukeltais bičių, širšių bei uodų įgėlimų.

REKLAMA

Užkrečiamųjų ligų kontrolės ir profilaktikos centro duomenimis, gegužės 28-ąją žmogų per 5 minutes sugėlė 30-40 uodų.

Daugumai pacientų užteko toksikologų konsultacijų ir ambulatorinio gydymo, tačiau kai kuriems nuo vabzdžių sugėlimo reikėjo gydytis ligoninėje.

Ypač daug konsultuota vabzdžių sugeltų vaikų tėvų. Medikai pataria naudoti raminančius tepalus ir jokiu būdu vaikų nepurkšti suaugusiems skirtais repelentais. Kadangi vaikai yra ypač jautrūs, jiems turi būti skiriami specialūs preparatai - su daug mažesne medžiagų koncentracija.

REKLAMA

Naikinamos lervos

Tai, kad šiuo metu ypatingai suaktyvėjo vabzdžiai ir kitokie gamtoje, o ypač upėse besiveisiantys parazitai, patvirtino ir Klaipėdos visuomenės sveikatos centro gydytoja entomologė Danguolė Kiselienė.

Pasak jos, iš sraunių Nemuno ir Minijos upių pakilę mašalai spiečiais puola ne tik gyvulius, bet ir žmones. Daugiausiai lervų, iš kurių išsirita mašalai, privisę Nemune, tad jis šiuo metu intensyviai valomas nuo kenkėjų - į upę pilami biologiniai preparatai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teigiama, jog praėjusių metų vasara buvo gausi kritulių, todėl uodams veistis buvo palankios sąlygos. Prognozuojama, kad uodų ir kitų kraujasiurbių nemažės, nes šią savaitę po karšto savaitgalio vėl įsivyravo lietingi orai.

Žmonės - vabzdžių donorai

"Tai, jog dabar mus puola krauju mintantys parazitai - erkės, uodai ir mašalai - natūralus reiškinys, - "Vakarų ekspresui" aiškino D. Kiselienė. - Viena to priežasčių - šaltas ir vėlyvas pavasaris. Parazitai turi laiku pasirūpinti savo populiacija. Kadangi gamtoje viskas vėluoja, jie "pagreitintai" ieško kraujo donorų."

REKLAMA

Entomologė akcentavo, kad išnaikinti kraujasiurbių erkių, uodų, kitų parazitų yra neįmanoma. "Prižiūrėdami miškus, kaimo vietovėse tvarkydami aplinką, galime tik sumažinti jų kiekį", - teigė specialistė.

Ji patarė alergiškiems žmonėms ir tiems, kurie yra silpnos sveikatos, visą birželio mėnesį neiškylauti prie tekančių vandens telkinių - mašalai aprimsta tik vasaros vidury ar jai baigiantis.

REKLAMA

Beje, pasak visuomenės sveikatos specialistės, mašalus labiausiai vilioja geltona spalva. Todėl vykstant į gamtą, ypatingai jeigu netoli poilsiavietės yra vandens telkinys, negalima rengtis tokios spalvos rūbais.

Maliarijos nėra

Be mašalų, žmonėms ramybės neduoda ir uodai. Jų įgėlimas sukelia ne tik stiprų niežėjimą, bet ir smarkiai pažeidžia odą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

D. Kiselienės teigimu, Lietuvoje yra ir pavojingiausių - maliarinių - uodų, tačiau, kadangi pas mus nėra žmonių, sergančių maliarija, uodai neperneša šios infekcinės ligos.

Šiuo metu labiausiai Lietuvoje paplitę Aedes genties miško uodai, kurie veisiasi laikinuose vandens telkiniuose.

Jūratė MAZAJEVA

Dienraštis „Vakarų ekspresas“, www.ve.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų