• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dirbtinis intelektas jau darbuojasi Lietuvos medicinoje. Kompiuterinė programa atlieka dalį gydytojo darbo ir taip taupo pacientų laiką bei padeda išvengti žmogiškųjų klaidų. Vilniaus Šeškinės poliklinikoje dirbtinis intelektas peržiūri plaučių rentgeno nuotraukas ir pateikia savo išvadas.

Dirbtinis intelektas jau darbuojasi Lietuvos medicinoje. Kompiuterinė programa atlieka dalį gydytojo darbo ir taip taupo pacientų laiką bei padeda išvengti žmogiškųjų klaidų. Vilniaus Šeškinės poliklinikoje dirbtinis intelektas peržiūri plaučių rentgeno nuotraukas ir pateikia savo išvadas.

REKLAMA

Nors gali kilti abejonė, ar kompiuterinė įranga tikrai tiksliai gali daryti išvadas žiūrėdama į žmogaus rentgeno nuotraukas, gydytojai ramina, rizika praktiškai neegzistuojanti.

Daugiau apie tai – TV3 žiniose. 

Į Vilniaus Šeškinės poliklinikos radiologijos kabinetą Daiva atvyko gauti sveikatos pažymą, reikalingą darbdaviui.

„Atėjau, kadangi reikia profilaktinio patikrinimo dėl darbo. Ir kadangi seniai dariausi plaučių nuotrauką, tai vat teko apsilankyti šitam kabinete“, – sako Daiva. 

REKLAMA
REKLAMA

Pacientė pasakoja, kad profilaktinė procedūra yra paprasta ir ilgai užtrukti neteko.

„Labai greitai. Ta prasme, buvo laikas, atėjau, vaikinai šaunuoliai pakvietė ir gan greitai padarė. Tai yra kelių minučių, ta prasme, procedūra. Neskausminga“, – tikina moteris. 

REKLAMA

Rezultatai per 1–2 minutes

Ne tik greita procedūra, bet ir ypač operatyviai gaunami rentgeno rezultatai. Gydytojų ir pacientų laiko sutaupyti padeda į pagalbą pasitelktas dirbtinis intelektas.

„Įvertina nuotrauką ir jeigu joje nėra pakitimų, tai jisai iš karto duoda savo išvadą, kad pacientas yra sveikas ir tą išvadą gydytojas mato realiu laiku iš karto, nu praktiškai kol suvaikšto nuotrauka, ten užima 1–2 minutes“, – pasakoja radiologijos ir diagnostikos skyriaus vadovas Antanas Pempė. 

REKLAMA
REKLAMA

Tokia mokslinė naujovė yra ne tik puiki pagalba gydytojui ir išsigelbėjimas skubančiam pacientui. Dar viena dirbtinio intelekto funkcija – padėti išvengti žmogiškųjų klaidų.

„Stebi visas padarytas plaučių nuotraukas ir lygina savo padarytą analizę su gydytojo aprašymu. Ir jeigu atranda kažkokių tai skirtumų, tai jisai tada atsiunčia žinutę“, – teigia A. Pempė. 

Šio dirbtinio intelekto įrankio kūrėjų komandos narys sako, kad idėja kilo stabint kaip šalyje vis labiau trūksta gydytojų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai pamatėm, kad trūksta radiologų ir norėjome užtikrinti, kad, kaip išspręst problemą, kad jų nėra pakankamai. Ir ieškojome modelių, kurie padėtų kiekvienam radiologui būti labiau efektyviam“, – sako „Oxipit“ verslo plėtros vadovas Vytautas Naujalis. 

Siekiama dar plėsti galimybes

Iš pradžių teko surinkti daugybę duomenų tam, kad dirbtinis intelektas galėtų apdoroti ir klasifikuoti gaunamą informaciją.

„Pradėjom nuo maždaug pusės milijono krūtinės rentgenų, šiuo metu jau turime tarp 1–2 milijonų, kur ne tik gavome iš radiologų prašytų, bet papildomai mūsų radiologai anotavo“, – kalba „Oxipit“ verslo plėtros vadovas

REKLAMA

Tobulumui ribų nėra. Nors šį įrankį jau naudoja gydytojai, siekiama jo galimybes plėsti.

„Dabar jau 7 metai, vis dar tobuliname, vis dar yra, kur tobulėti, bet šiuo metu esam tarp tikriausiai 3–4 geriausių pasaulyje, šioje srityje, modelių“, – tikina V. Naujalis. 

Kol kas, kad ir kokia tiksli bebūtų sistema, rezultatus vis tiek įvertina ir patyręs gydytojas. Tokiu būdu sumažinama bet kokia klaidų tikimybė.

„Jeigu dirbtinis intelektas nusprendžia, kad pakitimų nėra, atsakymas iš karto krenta į sistemą ir gydytojas radiologas vėliau, kai jisai turi laiko, pasitikrina ir pasirašo savo parašu patvirtina, kad viskas yra tvarkoj“, – pasakoja radiologijos ir diagnostikos skyriaus vadovas.

REKLAMA

Nori pritaikyti kitose srityse

Dėl technologijos naujumo išmatuoti, kiek dirbtinis intelektas sutaupo laiko ar pinigų diagnostikoje, dar sunku. Neabejojama, kad tai padidina tyrimų efektyvumą. Šiuo metu mokslininkai ieško galimybių pritaikyti dirbtinį intelektą ir kitose radiologijos srityse.

„Stengiamės būti inovatyvūs ir žengti koja kojon su naujausiom technologijom ir mokslo pasiekimais“, – komentuoja gydytojas Pempė. 

Pirmosios dirbtinio intelekto sistemos buvo sukurtos dar praėjusiame amžiuje, tačiau didžiausias proveržis, juntamas visuomenei, įvyko per pastaruosius 10-15 metų. Vis plačiau jis įsigali ir medicinos srityje.

Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje. 

tv3.lt

vakar isgeriau 3 litrus, ar galetu tiek isgert dirtinis intelektas? Spyga taukuota
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų