• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
6
Prakalbo anapilin iškeliavusio kapelos „Gegužio žiedai“ vadovo kolega: prisiminimai spaudžia širdį (nuotr. tv3.lt fotomontažas)

Skaudi netektis sukrėtė Kalvarijos ir visos Lietuvos gyventojus – mirė legendinės Jungėnų kaimo kapelos „Gegužio žiedai“ įkūrėjas ir vadovas Vincentas Kazimieras Svitojus. Daugiau nei 30 metų kartu kapeloje dainavęs bendražygis Edmantas Rėkus teigia, kad sulaukęs 93-ejų V. K. Svitojus mirė pralaimėjęs kovą onkologinei ligai.

6

Skaudi netektis sukrėtė Kalvarijos ir visos Lietuvos gyventojus – mirė legendinės Jungėnų kaimo kapelos „Gegužio žiedai“ įkūrėjas ir vadovas Vincentas Kazimieras Svitojus. Daugiau nei 30 metų kartu kapeloje dainavęs bendražygis Edmantas Rėkus teigia, kad sulaukęs 93-ejų V. K. Svitojus mirė pralaimėjęs kovą onkologinei ligai.

REKLAMA

Vincentas Kazimieras Svitojus ilgus metus vadovavo Jungėnų kaimo kapelai „Gegužio žiedai“, subūrė šaunų kolektyvą, kuriame per kapelos veiklos metus vyko mažai pokyčių. Kapelos bendražygis Edmantas Rėkus pasakoja, kad V. K. Svitojus buvo puikus vadovas, gebantis aplink save suburti žmones ir juos išlaikyti.

„Visuomet kapeloje jo žodis buvo paskutinis, todėl visi jį gerbė. Per visus veiklos metus kapela nepatyrė pernelyg didelių pasikeitimų, jie kolektyve būdavo labai reti.

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu žmogus nutaria prisijungti prie kapelos, faktiškai jis ir prilimpa. Tai parodo, kad vis tik kolektyvas vertina žmogaus autoritetą, gyvena panašiomis idėjomis, mintimis, jiems ši veikla yra artima, priimtina“, – sako daugiau nei 30 metų Jungėnų kaimo kapelos kolektyvui priklausantis vyras.

REKLAMA

Meilė ir pagarba gimtinei

Vincentas Kazimieras Svitojus apylinkes garsino ne tik liaudiškomis dainomis bei muzika. Gimęs Žaliosios kaime, Marijampolės rajone, V. K. Svitojus daug dėmesio skyrė savo šaknims, šeimos istorijai. Anot E. Rėkaus, vyras atkūrė savo tėvynę, statė paminklus:

„Vincentas taip pat labai rūpinosi savo kaimu, jo memuarais. Atkūrė tai, kas išliko ir ką prisimena iš savo vaikystės. Kaimas ir jo giminės jam buvo labai svarbios, rašė apie tai knygas. Prie viso to, jis buvo neatsiejama kultūrinio gyvenimo dalis.

REKLAMA
REKLAMA

Iš tiesų, buvimas šalia jo ir toks autoriteto jautimas labai inspiruodavo imtis įvairiausių veiklų, daug ką padaryti. Jis buvo vertas Kalvarijų savivaldybės Garbės piliečio vardo.“

Per ilgus kapelos „Gegužio žiedai“ gyvavimo metus, kolektyvas surengė daugiau nei 2 tūkstančius pasirodymų, lietuvių liaudies muziką bei dainas jie garsino ne tik Lietuvoje, tačiau ir užsienyje.

Pasiteiravus Edmanto, kokia istorija jam labiausiai yra įsirėžusi į atmintį, muzikuojant kartu su V. K. Svitojumi, vyras nedvejodamas atsako, kad didžiausią įspūdį jam visuomet paliks kelionės garsinti Lietuvos, kapelos vardo užsienyje.

„1999 metais mes netikėtai sulaukėme pasiūlymo dalyvauti festivalyje kartu su Marijampolės šokių kolektyvu „Junga“. Tuo metu kelionės į užsienį dar nebuvo tokios populiarios, priimtinos, tad išvyka svetur kapelai buvo tarsi revoliucija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vėliau, 2011 metais, teko dalyvauti ir dar viename užsienio festivalyje. Aplankėme daug užsienio šalių, surengėme daugiau nei 2 tūkstančius koncertų. Kiekviena kelionė buvo ne tik išvyka, tačiau ir kur kas daugiau kultūrine prasme visam kolektyvui“, – pasakoja jis.

Paskutinis koncertas

Kartu su kolektyvu kapelos vadovas koncertavo beveik iki pat savo gyvenimo pabaigos. Paskutinį kartą koncertuoti ant scenos vyras lipo šių metų spalio 1 dieną:

„Spalio pirmą dieną Kaune vyko pagyvenusių žmonių diena. Prisijungti į koncertą buvo pakviesta ir Jungėnų kaimo kapela. Susirinko daug žiūrovų, Rotušės aikštėje buvo pastatyta scena. Vincentas taip pat kartu su mumis dalyvavo, tą dieną įvyko paskutinis jo koncertas.“

REKLAMA

E. Rėkus pasakoja, kad ilgus metus Vincentas Kazimieras Svitojus kovojo su onkologine liga, todėl kartas nuo karto liga vis atsinaujindavo, prireikdavo skubaus gydymo.

„Praėjusią savaitę su juo dar kalbėjausi dėl organizacinių dalykų, skolinausi tautinį kostiumą. Kadangi Vincentas turėjo didelę tautinių drabužių ir instrumentų kolekciją, laikas nuo laiko vis pasiskolindavau. Tuo metu su juo pasikalbėjome apie sveikatą, sakė, kad yra labai blogai...

Šalia gyvenanti kaimynė jį vis prižiūrėdavo, tad pamačiusi, kad yra labai blogai, pakvietė iš Alytaus sūnų. Atvažiavęs sūnus tėvą pasiėmė globoti pas save į Alytų, kur Vincentas ir mirė“, – jautriai pasakoja Edmantas.

REKLAMA

Pasklidus žiniai apie V. K. Svitojaus mirtį, Kalvarijos bendruomenė liko sukrėsta, kadangi neteko didelio savo krašto patrioto, kuris savo meilę jam sudėjo į knygas bei muziejaus „Vėl gegužio žiedai“ prisiminimus.

Kalvarijos savivaldybės Garbės pilietį pažinoję asmenys visuomet jį prisimins kaip skambių melodijų skleidėją, nuolat idėjų kupiną žmogų ir garbingą autoritetą.

Pranešama, kad norintys atsisveikinti su V. K. Svitojumi ir pagerbti jo atminimą, tai galės padaryti penktadienį (gruodžio 9 d.), laidojimo namuose prie Kalvarijos bažnyčios. Laidotuvės Kalvarijos kapinėse vyks šeštadienį (gruodžio 10 d.).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų